Anna Litviková: Odísť zo zamestnania a začať podnikať nie je samozrejmosť!

0
Anna Litviková: Odísť zo zamestnania a začať podnikať nie je samozrejmosť!
Foto: Oriflame

Príkladom takejto skúsenosti je Anna Litviková, ktorá celé 3 roky svojho života ťahala popri práci svoje podnikateľské začiatky. Nevedela sa odhodlať opustiť poslanie učiteľky, no dnes to vníma ako najlepšie rozhodnutie pre život. Pre svoj život.

Vaša cesta k podnikaniu teda nebola priamočiara…

To teda vôbec nie! Skôr naopak. Vôbec som nebola tou na všetko odhodlanou ženou, ktorá by opustila prácu a išla si plniť svoj podnikateľský sen. Mne sa podnikanie otváralo postupne a aj keď som už jasne videla jeho možnosti, stále som sa nevedela odhodlať opustiť svoju prácu. Nie zo strachu, že by som to nezvládla, ale jednoducho preto, že som mala svoju prácu úprimne rada. Pôvodne som špeciálny pedagóg, a v tom čase som pracovala ako riaditeľka školského zariadenia.

Ako ste sa teda k podnikaniu dostali?

Vlastne cez sesternicu, ktorá v tom čase pôsobila ako Oriflame poradkyňa a predala mi pár produktov. Moja cesta k Oriflame nebola v zmysle, že si chcem zarobiť, ale že si chcem vyriešiť vlastný zdravotný kožný problém. To sa podarilo takmer okamžite, z čoho vzniklo moje veľké nadšenie pre túto kozmetiku, a tak som ju začala sama odporúčať a ponúkať svojim kamarátkam a známym. Postupne som sa vypracovala na dobrú predajkyňu, no nemala som vedenie, ktoré by mi ukázalo cestu, ako sa v spoločnosti dostať ďalej. Až si ma napokon vďaka mojim vysokým predajom všimla moja sponzorka.

A to všetko sa dialo popri zamestnaní…

Áno, boli dni, keď som pracovala aj 16 hodín denne, práca počas víkendov bola samozrejmosťou. Boli dni, keď som prišla domov, po sediačky som si umyla zuby a ľahla si do postele. Za 3 roky práce v Oriflame som dosiahla pozíciu direktor.

oriflame, fotenie
Foto: Oriflame

Vtedy ste sa teda rozhodli, že odídete z práce?

Napriek tomu, že moje vtedajšie podnikanie si svoj prvotný cieľ – privýrobok – splnilo, stále som sa nevedela odhodlať. Trvalo mi to ďalšie 3 roky. Bolo to pre mňa ťažké rozhodnutie, neustále som si na papieriky písala plusy a mínusy, ktoré nastanú, keď odídem z práce. Vôbec som si nevedela predstaviť, že nebudem v kontakte s deťmi. Viete, ako sa hovorí, že učiteľské povolanie je poslaním. A ja som to tak cítila. Po 26 rokoch v školstve som to ťažké rozhodnutie napokon urobila.

Čo na to vaše okolie?

Vtedy si všetci mysleli, že som sa zbláznila. V tej dobe odísť zo stáleho zamestnania, z istoty pôsobilo ako veľká pochabosť.

A čo sa stalo potom?

S odstupom času môžem povedať, že to bolo najlepšie rozhodnutie v mojom živote. Keďže som sa naplno venovala už iba Oriflame, moja podnikateľská kariéra začala veľmi rýchlo napredovať. Do roka som dosiahla titul zlatý direktor a o dva roky neskôr som dosiahla tituly senior zlatý a zafírový direktor.

Prečítajte si aj ďalší rozhovor o ženskej kráse.

oriflame, diamond director, mlm, kozmetika
Foto: Oriflame

Ale ak sa pýtate, čo sa stalo potom, tak – otvoril sa mi úplne nový svet. Svet plný zážitkov, úspechov, cestovania a plnenia všakovakých snov. Odjakživa som rada cestovala a spoznávala nové krajiny. Od tohto rozhodnutia až dodnes som navštívila 33 krajín, či už pracovne, alebo počas dovoleniek. Ročne je to 5 – 6 krajín. Medzi moje najobľúbenejšie patria Kanárske ostrovy, Dubaj, Florida, Dominikánska republika, San Marten, naposledy som navštívila Japonsko, a oslovila ma aj plavba luxusnou loďou po Stredomorí.

Čiže hromadné plnenie snov a finačná nezávislosť?

Nie len to. Zrazu som nastúpila na cestu, kde nielen vy viete, že ste dosiahli nejaký úspech, ale ocenia vás aj ostatní. Kým v bežných zamestnaniach je to skôr náročné, tu som bola prizývaná do množstva diskusií, na prednášky, na veľké udalosti, počas ktorých som mala príležitosť podeliť sa o svoj príbeh a inšpirovať ďalších v tom, že je to naozaj možné a naozaj sa to dá. To je niečo, čo nie je bežné a v nielen dnešnom svete sa človek k uznaniu iba veľmi ťažko dopracuje. Ja som pekným príkladom toho, že to môže fungovať aj inak a že vašu dobrú prácu si ostatní jednoducho naozaj môžu všimnúť.

Ako rada oddychujete?

Vždy ráno čítam. Hovorím tomu, že je to môj „psychologický chlebík”. Doma cvičím jogu s relaxačnou hudbou. Na chate v hojdacej sieti. Na ajurvédskej masáži celého tela.

Ak by ste mali dať tri rady ženám, ktoré by ich tiež viedli k plneniu snov, ktoré by to boli?

  1. Byť odhodlaná ísť za svojím cieľom.
  2. Pracovať na sebadisciplíne.
  3. Nedať sa odradiť negatívnymi ľuďmi, ktorí len závidia…

Považujete sa za šťastnú ženu?

Áno. Každý deň si to uvedomujem a som vďačná. Či už vďaka príležitosti Oriflame, ktorá mi vstúpila do zivota, ale aj všetkým ľuďom, ktorí to ovplyvnili a sama sebe, že som to dokázala.

žiadne príspevky na zobrazenie