Arktický hotel Svart je prvým na svete, ktorý vytvorí viac energie ako sám spotrebuje

0
Arktický hotel Svart je prvým na svete, ktorý vytvorí viac energie ako sám spotrebuje

Nórska architektúra nejednému z nás vyrazí dych – či už na fotografiách, alebo počas potuliek severskými krajinami. Inak to nie je ani pri najnovšom výtvore architektonickej spoločnosti Snøhetta. Tá navrhla udržateľný hotel Svart, ktorý sa nachádza za hranicami polárneho kruhu. 

Téma udržateľnosti nerezonuje len pri nakupovaní či našich každodenných činnostiach. Známa architektonická firma Snøhetta bola poverená navrhnúť originálny ekologický hotel. Ten sa bude nachádzať na okraji ľadovca za polárnym kruhom. Budova s natoľko významným cieľom a zároveň v tak citlivom prostredí si vyžadovala inovatívne riešenia a nápaditosť tvorcov.

Foto: dezeen.com

Výsledkom ich práce je dnes nový hotel Svart. Ide o prvý „Powerhouse hotel“, teda o stavbu, ktorá vygeneruje viac energie, ako bude potrebovať na svoju prevádzku. Hotel tak spotrebuje až o 85 % menej energií ako štandardné hotely kdekoľvek na svete. Pomenovanie Svart získal podľa ľadovca Svartisen, nachádzajúcom sa v severnom Nórsku. Fungovanie hotela bude spočiatku dôkladne sledované, a to najmä dizajnérmi Snohetty, ktorí sa s takýmto projektom zatiaľ nestretli.

Hotel Svart sa nachádza v nedotknutej prírode

V okolí hotela možno nájsť vzácne druhy rastlín, krištáľovo čistú vodu aj modro sfarbené ľadovce. To všetko láka najmä milovníkov prírody, ktorí sa chcú pokochať nedotknutými severskými horami. „Stavba v tak krehkom prostredí ide ruka v ruke so záväzkom zachovať prirodzenú krásu fauny a flóry okolia. Bolo pre nás dôležité navrhnúť udržateľnú budovu, ktorá zanechá minimálnu stopu na nádhernej severskej prírode,” uviedol na margo projektu zakladajúci partner Snøhetty, Kjetil Trædal Thorsen. Práca tejto architektonickej firmy je v Škandinávii známa hlavne vďaka jej eko budovám, pričom sa dizajnéri často inšpirujú práve materiálmi a tvarmi z prírody. 

Prečítajte si článok o tom, ako vznikla prvá fotografia snehovej vločky a prečo nenájdeme dve rovnaké

Ako bude v konečnom dôsledku vyzerať táto ekologická stavba? Hotel Svart vyčnieva ponad vodnú hladinu fjordu Holandsjorden v nórskom pohorí Almifjellet. Budova je navrhnutá do kruhovitého tvaru, vďaka čomu ponúka  návštevníkom panoramatické výhľady na okolitú krajinu. Z vtáčej perspektívy stavba pripomína žiarivý prsteň. Použité materiály sú tradičné, no zároveň aj veľmi nadčasové. Použitie dreva, ktoré utvára konštrukciu budovy, bolo inšpirované stavbami rorbue – tradičnými sezónnymi domčekmi, v ktorých žili lokálni rybári.

Foto: dezeen.com

Stavba využíva všetky ekologické možnosti

Aby sa skutočne zachoval ekologický rozmer hotela, návštevníci sa k nemu dostanú výlučne loďou. To znamená – žiadne autobusy či automobily preplnené zvedavými turistami. Uvažuje sa aj o využívaní energeticky neutrálnej lode, ktorá bude premávať z mesta Bodø. Budova počas nasledujúcich 60 rokov vygeneruje takú obnoviteľnú energiu, ktorá sa vyrovná energii vynaloženej na jej každodenné fungovanie. Vyrovná aj energetický dlh vzniknutý pri jeho stavbe.

Foto: dezeen.com

Na streche hotela sú umiestnené početné solárne panely, ktoré sa postarajú o optimálnu výrobu energie. Geotermálne pramene zas majú zabezpečiť tepelnú energiu zo zeme. Tá bude určená predovšetkým na vykurovanie miestností. Všetky hotelové izby, terasa, aj reštaurácia sú strategicky umiestnené tak, aby boli počas letných mesiacov zahalené do tieňa. Opadá tak potreba inštalovať energeticky náročný ochladzovací systém.

Dôležité sú aj obrovské okná, vďaka ktorým do miestností preniká množstvo prirodzeného svetla. Tento dizajnový koncept je za polárnym kruhom kľúčový – najmä kvôli nekončiacej severskej zime, počas ktorej sú dni temné a krátke.

Zatiaľ to vyzerá ako scifi, no hotel Svart by mali otvoriť už v roku 2021. Pôjde tak o jednu z prvých udržateľných stavieb, do ktorých sa v súčasnosti púšťa architektonická skupina Snøhetta, pričom spolupracuje aj so spoločnosťami Arctic Adventure of Norway, Asplan Vaak a Skanska.

https://www.instagram.com/p/BfadOJ1ggD-/?utm_source=ig_embed

žiadne príspevky na zobrazenie