Arménsko a Azerbajdžan sa navzájom obvinili z provokácie na hraniciach, o život prišli najmenej štyria vojaci

0
Arménsko a Azerbajdžan sa navzájom obvinili z provokácie na hraniciach, o život prišli najmenej štyria vojaci

13.2.2024 (SITA.sk) – Arménsko a Azerbajdžan sa v utorok navzájom obvinili zo stretu na hraniciach, ktorý zanechal prinajmenšom štyroch arménskych vojakov mŕtvych.

Arménske ministerstvo zahraničia odsúdilo „provokáciu“ azerbajdžanských vojakov, ktorí v utorok ráno strieľali na arménske sily cez hranicu v provincii Sjunik. Okrem štyroch mŕtvych jeden vojak utrpel zranenia.

Zodpovednosť nesie Arménsko

Rezort vyzval Azerbajdžan, aby sa zdržal destabilizačného konania. Azerbajdžanská pohraničná stráž uviedla, že strieľala na arménske stanovište v odvete za arménske ostreľovanie azerbajdžanských pozícií z predošlého dňa, pri ktorom utrpel zranenia jeden vojak.

Akékoľvek provokácie arménskej strany zamerané na eskaláciu napätia pozdĺž azerbajdžansko-arménskej hranice sa teraz stretnú s ešte vážnejšími a rozhodnejšími opatreniami. Vojensko-politické vedenie Arménska nesie plnú zodpovednosť za tento vývoj,“ uviedla stráž v stanovisku.

Eskalácia napätia

Najnovšie udalosti eskalujú napätie v arménsko-azerbajdžanských vzťahoch. Krajiny majú dlhú históriu sporov o územia. Azerbajdžan spustil minulý rok bleskovú vojenskú kampaň na získanie Náhorného Karabachu, ktorému tri desaťročia vládli arménski separatisti. Následne z regiónu utieklo viac ako 100-tisíc etnických Arménov a zostal takmer vyľudnený.

Arménsko a Azerbajdžan sa medzičasom zaviazali pracovať na podpísaní mierovej zmluvy, no nedosiahli žiadny viditeľný pokrok a napätie v dôsledku vzájomnej nedôvery naďalej stúpa. Arménske ministerstvo zahraničia pre spomenutý utorkový stret obvinilo Azerbajdžan z hľadania zámienok na eskaláciu a snahy zmariť mierové úsilie.

Viac k témam: arménsko-azerbajdžanské vzťahy, eskalácia napätia
Zdroj: SITA.sk – Arménsko a Azerbajdžan sa navzájom obvinili z provokácie na hraniciach, o život prišli najmenej štyria vojaci © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu