Čo sa vám premietne hlavou, keď počujete meno Pippilotta Provízia Žalúzia Melissa Efraimová Dlhá pančucha? Nekonečné stránky detskej knihy, ktoré vniesli do nášho detstva to pravé kúzlo zvedavosti. Mnohí z nás spomínajú, ako sme spolu s opičkou, Pánom Galánom, hltali stranu za stranou.
Pamätáte si, ktorá autorka sa skrýva za postavou tohto deväťročného dievčatka s netradičným vzhľadom a nekonvenčným správaním? Bola ňou práve Astrid Lindgren, ktorá vniesla do našich knižníc túto knižnú srdcovku. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o bežnú spisovateľku, no opak je však pravdou.
Kto bola Astrid Lindgren?
Narodila sa v roku 1907 na farme vo Švédsku, ale takmer celý svoj život strávila v hlavnom meste Štokholme. Po nešťastnej láske, z ktorej počal život, porodila v Kodani svojho prvého syna. Pre nedostatok financií sa ho musela vzdať a umiestniť ho do pestúnskej starostlivosti. O niekoľko rokov na to, ho vďaka priaznivejšej situácii mohla vziať späť.
Po neúspešnej láske, sa napokon vydala a po dvojročnom manželstve počali s manželom dieťa. Narodila sa im dcéra Karin, ktorá bola hlavnou inšpiráciou pre Astridinu tvorbu.
„PÍŠEM, ABY SOM ZABÁVALA DETI, NO TAJNE DÚFAM, ŽE TÝM ZABAVÍM NAJMÄ DIEŤA, KTORÉ SA EŠTE STÁLE UKRÝVA V MOJOM VNÚTRI.”
Pipi Dlhá Pančucha
V roku 1941 sa Astrid rozhodla napísať knihu o zvedavom dievčatku, ktoré spoznáva náš svet. Urobila to práve pre svoju dcéru, ktorá bola v tom čase chorá, aby ju zabavila. Pri písaní sa na rozprávkový príbeh pozerala cez detské okuliare a povaha hlavnej postavy sa tak priblížila státisíckám detských čitateľov, ktorí po knihe siahli.
Pipi sa nebála byť iná. Spávala s nohami na vankúši a hlavou pod prikrývkou. Astrid tak ukázala, že robiť niečo inak, svojsky, neznamená robiť to nesprávne. Aj keď Pipi bola len deväťročné dievča, mala takú silu, že dokázala zdvihnúť aj koňa.
Zožala úspech
Kniha bola od prvého vydania preložená do viac, ako 60-tich jazykov a teší sa obrovskej obľube až do dnes. Astrid získala ocenenie Hansa Christiana Andersena, ktoré je považované za najvyššie možné ocenenie autorov detských kníh.
Príbehy o Pipi Dlhej Pančuche boli adaptované do mnohých filmov, televíznych seriálov a divadelných predstavení. Najznámejšou je švédska televízna adaptácia z rokov 1969-1973, kde hlavnú postavu hrala Inger Nilsson.
„ŽIVOT JE NIEČO, O ČO SA TREBA STARAŤ. NEUVEDOMUJETE SI TO?“
Astrid bola rebelka
Ako sama niekoľkokrát uviedla, Astrid sa rebélii uhnúť nechcela. Vo svojich dielach porušovala spoločenské normy, vytvárala nový obraz nezávislosti a bláznivosti. Aj samotná Pipi bola feministka. Astrid medzi riadky vložila všetko, o čom sa nemohlo hovoriť nahlas.
Priekopníčka práv
Astrid aktívne bojovala za práva detí a menšín. Rešpektovala rôznorodosť a neuznávala fyzické tresty na deťoch, ktoré boli v tej dobe úplne bežné. Verila, že každé dieťa má právo cítiť sa ľúbené, chránené a v bezpečí. Za túto činnosť dostala v roku 1993 cenu Right Livelihood Award.
Nakoľko vyrástla na farme aj k zvieratám mala blízko. Vďaka jej úsiliu, sa jej podarilo pozmeniť systém farmárčenia vo Švédsku, čo krajinu posunulo na jedny z najprogresívnejších priečok poľnohospodárstva tej doby. Zvieratá tak vďaka nej netrpeli a život prežili v humánejších podmienkach.
Zaspomínajme si…
Spomínate si, ako sa slávna knižka začína?
Na okraji malého mestečka stojí vila Vilôčka a v nej býva úplne samo deväťročné dievčatko s vlasmi ryšavými ako líška, spletenými do vrkočov, obrovskou silou, hlavou plnou výborných nápadov a srdcom tak veľkým a dobrým, že by sa doňho vošiel celý svet.
„AK SOM ROZVESELILA ASPOŇ JEDNO SMUTNÉ DIEŤA, UROBILA SOM V MOJOM ŽIVOTE DOSŤ.”