Čo čítajú slovenské marketérky? Tipy na júnové čítanie

0
Čo čítajú slovenské marketérky? Tipy na júnové čítanie
Slovenské marketérky

Leto je konečne tu a s ním prichádzajú dlhé, teplé dni, ktoré sú ako stvorené na oddych s dobrou knihou. Či už plánujete stráviť čas na pláži, v parku, alebo na pohodlnom lehátku v záhrade, známe slovenské marketérky prinášajú rozmanitý výber tipov na čítanie. Ponorte sa s nami do nových knižných dobrodružstiev.

Lenka Pavlík Káčerová

Lenka Pavlík Káčerová
Lenka Pavlík Káčerová, foto zdroj: Martinus

Dokáže ťa kniha rozosmiať?

Rada striedam žánre, ktoré čítam. Odborná literatúra, romantika, krimi, súčasná literatúra, historická… vždy si vyberám podľa nálady, niekedy mám rozčítaných aj viac kníh naraz. Rada sa pri čítaní smejem, aj keď nečítam úplne prvoplánovú komédiu. Najviac ma vedia rozozmiať „aha momenty“a vtipné konverzácie.

Máš nejakého obľúbeného autora?

Mám viacero obľúbených autorov, málokedy ale čítam ich knihy za sebou, mám rada rôznorodosť, aj v štýle písania. :) Jane Austenovú pokladám za nadčasovú autorku a práve v jej knihách sú naozaj vtipné dialógy. Rada čítam aj knihy Nicholasa Sparksa, ktorý „útočí“ na emócie. Zo slovenských autoriek pravidelne a rada čítam Ivicu Ďuricovú, ktorej príbehy nie sú prvoplánové, vždy je v nich skrytá myšlienka upozorňujúca na celospoločenskú tému. A píše aj odborné knihy. Tiež by som chcela spomenúť Slovenku Viktóriu Moser, ktorá vytvorila komplexný fantasy svet Mysľomágov.

Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných žien?

Iba jednu? To nejde. :)

Postupne zisťujem, že to, ako knihu vnímam veľmi záleží na tom, v akom (mojom) období ju čítam. Či práve potrebujem do svojho života viac napätia, romantiky, láskavý vtipný príbeh či úplne uniknúť do fantasy sveta. Toto sú moje srdcovky:

André Aciman- Daj mi tvoje meno: Kniha plná emócií, hľadania samého seba. Vďaka podrobným opisom pocitov počas dospievania v jedno horúce leto na talianskom vidieku sa budete sa cítiť ako hlavný hrdina.

Dušo Martinčok- Niekto sa nájde: Niekoľko príbehov ľudí žijúcich v jednej bytovke. Každý z nich je iný, spája ich však spoločná adresa, a aj malý chlapec s knihou v ruke. Táto kniha je o ľuďoch, vzťahoch, živote, o každom z nás.

Charlie Mackensy- Chlapec, krtko, líška a kôň: Nádherne napísaná aj ilustrovaná kniha, ktorú stačí kdekoľvek otvoriť vo chvíli, keď potrebujete objať, utešiť, povzbudiť, usmiať sa… A vždy nájdete to, čo hľadáte.

Karin Zvalová

Karin Zvalová, foto zdroj: Martinus
Karin Zvalová, foto zdroj: Martinus

Máš nejakého obľúbého autora?

Frank Zappa povedal, tak veľa kníh a tak málo času, a ja s ním súhlasím. V súčasnosti ich vychádza tak neuveriteľné množstvo, že mám neustále v mysli otázku, kde vziať čas a nekradnúť  ho?

Ak by som sa mala rozhodnúť, iba pre jedného obľúbeného autora, nedokázala by som si vybrať, preto uprednostním výber literárneho žánru, milujem biografie a majstra fikcie podloženej na faktoch, amerického spisovateľa Davida Weissa. Jeho kniha, o sochárovi Auguste Rodinovi, Nahý som prišiel na svet, autora sochy Mysliteľa, ma tak nadchla, že som jej pred rokmi venovala svoju písomnú maturitnú tému.

Dokáže ťa kniha rozosmiať?

Či som sa niekedy nahlas smiala pri knihe? Áno. Rovno pri dvoch, z pera jedného autora. Fenomenálny Richard Feynman, laureát Nobelovej ceny za fyziku, v biografii na pokračovanie, zbúral všetky moje predstavy o „suchých“ a nudných vedcoch. Dielo tohto úžasného popularizátora vedy, Vy asi žartujete, ma rozosmialo k plaču.
Jeho príbehy o dobýjaní nedobytných sejfov, o predaji patentu na atómovú bombu americkej vláde za dolár, by rozosmiali asi každého, kto v sebe skrýva dušu zvedavého dieťaťa, dieťaťa, ktorého úprimnosť hraničí s „hravou drzosťou“. Kniha vyšla po prvý krát ešte počas môjho detstva a manžel mi prezradil, že práve na základe jeho návodu otvárania zámkov, nebol žiaden z nich pre neho zavretý. Vrelo odporúčam aj pre tých, ktorých fyzika v škole vôbec nenadchla.

Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných žien?

Neviem sa rozhodnúť pre jednu knihu. Pokiaľ čitateľky Akčných žien milujú príbehy, ktoré ukývajú v sebe aj informácie, kus histórie, či filozofické myšlienky, tak mám odporúčaní viac a nájdete ich aj dnes na pultoch kníhkupectiev.

Ayn Rand- Atlasova vzpoura: kontroverzný román, ktorého presah do súčasnosti je zaujímavou výzvou pre každého náročného čitateľa, ktorý si rád otvára nové obzory. To, čím je zaujímavý, je filozofická myšlienka, ktorú autorka prepracovala až do vlastného smeru. Kladie si otázku, čo sa stane, ak Atlas zhodí bremeno nazývané svet? Ak zmiznú z povrchu zemského významní lídri sveta, vedci, inovátori, umelci, obchodníci, z minúty na minútu? Ešte dlho po prečítaní poslednej strany, som v myšlienkach listovala v knihe.

Amor Towles- Džentleman v Moskve: Rozsudok znie jasne, smrť, alebo doživotné väzenie v hoteli, v ktorom sa „nenapraviteľný, rodený aristokrat“ práve nachádza. Tridsať rokov histórie, vznik Sovietskeho zväzu, vojnové i mierové časy, veľa okien, jeden pohľad cez množstvo očí. Príbeh, na ktorý sa nezabúda.

Madeleine Thienová- Neříkej, že nemáme nic: nezabudnuteľné dielo, ktoré je pretkané tisíckami životných príbehov z histórie Číny, ktorú si človek dohľadáva, aby pochopil súvislosti, ktoré si nevie predstaviť, pretože, žijeme v inej dobe, v inej kultúre…

Anna Sabolová

Anka Sabolová, foto zdroj: Martinus
Anka Sabolová, foto zdroj: Martinus

Dokáže ťa kniha rozosmiať?

Nedávno som čítala knihu Do Výšin od Vanessa O´Brien. Autorka knihy pracovala v bankovom sektore a keď v roku 2008 začala finančná kríza a prišla o prácu, rozhodla sa vystúpiť na Mount Everest. Predtým nikdy neliezla a nevenovala sa horolezectvu. Nakoniec jej cesta viedla z amerického predmestia až do Zóny smrti na Evereste, prešla aj oba póly Zeme, a napokon vystúpila aj na najnebezpečnejší vrchol K2, dokonca sa dostala aj do Guinessovej knihy rekordov. Celé jej rozprávanie bolo spojené s výbornou dávkou humoru a keďže sa venujem vysokohorskej turistike s prvkami lezenia, tak som sa v niektorých vtipných situáciách celkom našla.

Prečo ľudia už nečítajú knihy?

Myslím, že dôvody sú viaceré. Jeden z nich je, že rodičia prestali čítať knihy deťom a tak si deti nevytvorili ku knihám vzťah. Zároveň je veľa dostupných informácii a príbehov v rýchlo a ľahko konzumovateľnej podobe (napr. videa, podcasty ale aj audioknihy), ktoré berú našu pozornosť a čas. Čítanie kníh pôsobí zrazu zdĺhavo, nudne a náročne, možno dokonca až zastaralo.

Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných žien?

Matthew McConaughey- Životom na zelenú: Je to bravúrne napísaná kniha, ktorá približuje život a rôzne príhody zo života tohto oscarového herca a na ich príklade nás učí, ako si zo života zobrať maximu, ako sa možno aj nebáť chytiť na semafore života práve zelenú a zároveň si uvedomiť, že aj tá oranžová a červená sa často zmení na zelenú. Je to krásna ukážka toho, ako sa dá na svet, situácie a samotný život pozerať tak, aby sme z neho dostali maximum. Je to kniha, pri ktorej sa po náročnom dni v práci dokážete výborne odrelaxovať, zabaviť ale aj poučiť a nabrať inšpiráciu.

Dovolím si citovať z textu na stránke Martinus: “Ako hovorí sám autor, je to kniha o tom, ako vo svete, ktorý nám zvyčajne hovorí nie, získať viac „áno“ a o tom, ako rozoznať, kedy by mohlo byť „nie“ vlastne preoblečeným áno“.”

Michaela Králiková

Miška Králiková, foto zdroj: Martinus
Miška Králiková, foto zdroj: Martinus

Podľa čoho si vyberieš knihu v kníhkupectve?

Bude to znieť prvoplánovo, ale mňa vie vždy veľmi osloviť obalový dizajn, typ väzby, papiera, grafika. Asi je to tým, že som sa brand manager, krásne estetické značky vo mne vyvolávajú dobré emócie. Samozrejme, na obsah sa nedá zabudnúť. Vzrušujúci perex alebo krátky popis na zadnej strane, ktorý ma vtiahne do deja, vždy upúta moju pozornosť a kniha je v košíku. Naposledy som takto nakúpila počas veľkej noci v kníhkupectve v Olomouci. Návšteva kníhkupectiev patrí u mňa ku každému výletu, je to must visit” miesto, milujem vôňu kníh, ten pocit obklopenia myšlienkami autorov je pre mňa niečo neopísateľné.

Čo ťa motivovalo napísať tvoju knihu?

Motivoval ma môj život a túžba podeliť sa o to, čo mi zmenilo život. Sám titul Stratená nájdená hovorí o obsahu mojej knihy. My ženy sme často stratené v očakávaniach iných. Chceme byť dokonalé ženy, nádherné manželky, starostlivé matky, úspešné podnikateľky, pedagogičky našich detí, ale často zabúdame na seba, svoje potreby, svoje hranice. To nás často privedie do toxických vzťahov, z ktorých sa nevieme vymotať. Moja kniha je príbehom môjho života od detstva až po súčasnosť, autentickým príbehom malej Mišky, manželky, matky, ktorá si uvedomila, že ten najdôležitejší vzťah, ktorý máme, je ten ktorý má so sebou.

Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných žien?

Don Miguel Ruiz- Štyri dohody: Jednoducho povedané, kniha hovorí o tom, ako byť šťastný. Hovorí o 4 dohodách, ktoré musíme so sebou uzavrieť, ktoré nám zmenia život. Nehrešte slovom. Neberte nič osobne. Nevytvárajte si žiadne domnienky. Robte všetko tak, ako najlepšie viete. Na prvý pohľad sa dohody zdajú jednoduché, no naozaj to tak nie je – môžem to potvrdiť na vlastnej skúsenosti. Je jedno či všetkým príbehom uveríte, aj mystike okolo nich, podstatné je, že pointa je veľmi jasná a pravdivá. Knihu som prečítala za jeden deň, no v hlave ju mám doteraz. A často sa k nej vraciam.

žiadne príspevky na zobrazenie