Behom k zdraviu alebo ako správne behať?

0
Behom k zdraviu alebo ako správne behať?
zena bezi

Už keď sme boli malými deťmi, naše prvé krôčiky postupne vystriedal beh. Beh je prirodzený prostriedok pohybu ktorý vykonávame s prevažne väčšou rýchlosťou ako pri inom pohybe.

Pri behu zapájame dolné končatiny. Je ale veľmi dôležité aby sme pohyb pri behu vykonávali správne, pretože potom to môže mať naozaj zlý zdravotný dopad na naše nohy.

V tomto článku si teda povieme ako správne behať, aby sme predišli nechceným chybám a  zraneniam ktoré by nás od tejto športovej aktivity mohli odradiť.

zena bezi
Foto: pexels.com

Pohyb nôh

Pohyb našich nôh by mal byť pravidelný, priam melodický, pričom by sme mali zapájať aj naše ruky, na ktoré častokrát pri behu úplne zabúdame.

Prvá fáza pri behu je ohnutie v kolene, čím je krok rýchlejší tým vyššie by sme mali dvihnúť koleno.

Dôležitý je aj dopad chodidla na zem. Pri behu by sme mali prv šliapať na pätu až potom na špičku nohy a následne sa odraziť, pričom krok by mal byť ľahučký.

Ruky pri behu

Ruky pri behu zohrávajú taktiež dôležitú úlohu, pretože nimi koordinujeme svoj beh a pomáhajú nám bežať rýchlejšie a ľahšie.

Lakte ruky pri behu majú zvierať uhol 90 stupňov, dlane by mali byť mierne zovreté. Celý pohyb ruky prebieha v ramennom kĺbe. Rozsah pohybu zovretej dlane je daný rýchlosťou pohybu. Naše ramená by mali byť uvoľnené.

Obuv  bežca

Ak nemáme správnu obuv, taktiež môže dôjsť k zraneniu. Preto by sme mali investovať aj do vhodnej bežeckej obuvi. Aká je teda vhodná?

Obuv takisto ako beh by mala byť ľahká, v ťažkých topánkach sa vám veru dobre behať nebude práve naopak.

Pre klasický beh po ceste alebo lesných cestičkách vám postačí obuv s mäkkou penovou podrážkou, ktorá je aj dostatočne ohybná. Obuv by mala byť prispôsobená vašej nohe a zároveň voľnejšia. Pri špičke topánky by ste mali mať priestor aspoň 1 cm.

Foto: pexels.com

Ako často behať?

Ako sa vraví “pomaly ďalej zájdeš”. Určite by sme si na začiatok nemali dávať priveľké vzdialenosti. Treba začať pomaly aby si naše telo zvyklo na beh.

Behať by sme mali párkrát do týždňa a každý beh cielene predlžovať o niekoľko minút.

Ďakujem že ste tento článok prečítali dokonca a veľa šťastných kilometrov!

Timea Kandorová

žiadne príspevky na zobrazenie