NAČÍTAVAM

Type to search

BLOG MAGAZÍN

Biela noc v Bratislave sa blíži, trvať bude 3 dni

Martina Beňová
Share
Foto: Archív autora

Biela noc rozžiari Bratislavu súčasným umením už koncom septembra a potrvá celý víkend. Najdlhšia noc v roku tento raz potrvá od piatku až do nedele!

Piaty ročník festivalu Biela noc sa mení na trojdňovú oslavu umenia v uliciach nášho mesta. Vodná a historická trasa prinesú vyše tridsať diel vrátane svetových premiér, a okrem priestorových a svetelných inštalácií ponúknu aj workshopy, filmy či pohybové performance. Návštevníkom tento formát dopraje viac času a možnosť rozvrhnúť si prechádzku mestom za umením od piatkového poludnia až do nedeľnej noci.

Biela noc sa rozrastá na trojdňový festival a potrvá od piatka, 27. 9., do nedele, 29. 9. 2019. Aktuálny ročník prinesie kombináciu kvalitného domáceho umenia a prestížnych diel svetoznámych hviezd z Nemecka, Rakúska, Talianska, Poľska, Kanady, Británie, Austrálie aj Brazílie. Sklad č. 7 obsadí gigantická chobotnica, Sad Janka Kráľa pohltí pixelová smršť, Plastique Fantastique prestrú 13-metrovú bublinu na Hlavnom námestí, brazílski umelci vás pozvú na animovanú prechádzku mestom, Lido sa presvieti mágiou a zažijete aj výhľad, ktorý si doteraz vychutnávali len astronauti.

Prečítajte si aj rozhovor s blogerkou s krivkami Drew’s beauty

Tohtoročný program sa skladá z troch skupín diel. Denno-nočné, ktoré si môžete vychutnať každý deň od dvanástej do polnoci, nočné, ktoré sa spustia vždy po západe slnka, a časové, ktoré zažijete len v určitých časoch. Festival ponúka aj bohatý “off program”, ktorého súčasťou bude aj mapping na Dome Kultúry Lúky v Petržalke. „Počet našich návštevníkov každým rokom rastie a my sa snažíme spraviť náš festival čo najpríjemnejším. Chceme návštevníkom dopriať viac času a priestoru vychutnať si jednotlivé diela, dať im možnosť sa k tým srdcovým vrátiť aj niekoľkokrát, prípadne niektoré zažiť v dennom aj nočnom šate. Preto spoločne vytvoríme najdlhšiu noc v roku, Bielu noc, ktorá mesto rozžiari umením počas celých troch dní,” vysvetluje riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.

Umenie útočí!

Ako to vyzerá, keď sa komixové scény stanú súčasťou mestskej architektúry? Rešpektovaní britskí dizajnéri Filthy Luker a Pedro Estrellas vám ukážu svoju víziu kreslených scén pretavených do reálneho sveta. Legendárnu budovu Skladu č. 7 obsadí gigantická chobotnica, ktorej zvedavé chápadlá budú celý víkend vyrážať z okien, dverí a balkónov tejto ikonickej budovy nad Dunajom. Neprehliadnuteľný výjav sa odohrá aj v River Parku, kde nečakane pristane vesmírna raketa, zahalená oblakom dymu. Vodná trasa vám prinesie aj nekonečnú preliezku pre malých aj veľkých od rakúskych architektov Numen/for Use v Zuckermandeli, či monumentálne rozprávajúce slnko od Matje! v Panorama Parku.

View this post on Instagram

Na Slovensko po prvýkrát prichádza prestížna umelkyňa @cinziacampolese , ktorá prostredníctvom priestorových projekcií zmení prostredie Skladu č. 7 na digitálny priestor plný svetelných paprskov a odleskov. Zážitok zaručený. S podporou @jtre_sk . #bielanoc #lostintersections #digitalart #bratislava #kosice #3dni #bnpass V Košiciach dielo Lost Intersections uvidíte v Galérii Alfa, v Kasárnach Kulturpark. *** First time in Slovakia! World-renowned artist @cinziacampolese . will turn Sklad č. 7 into a digital space full of light rays and reflections. Prepare to be amazed! With support from @jtre_sk . Cinzia's work will be present in both towns: Biela noc Bratislava 2019 & Biela noc Košice 2019

A post shared by BIELA NOC (@bielanoc) on

Pohľad ako z vesmíru

Pred dvoma rokmi si podmanil Bratislavu monumentálnou napodobeninou Mesiaca, vznášajúcou sa medzi nočnými návštevníkmi Medickej záhrady. Britský vizuálny umelec Luke Jerram rozžiari Atrium Filozofickej fakulty UK, kde si od piatka až do nedele budete môcť užívať jeho najnovšie dielo s názvom Gaia. Ide o impozantnú, až 7 metrov širokú napodobeninu Zeme, ktorá v sebe zhmotňuje aktuálny odkaz spoločnosti: strach o planétu, uvedomenie si jej krehkosti a výnimočnosti, obnovenie pocitu zodpovednosti za životné prostredie a hlboké presvedčenie o prepojení všetkého živého.

View this post on Instagram

Chceš zažiť pohľad ako austronauti z vesmíru? Po obrovskom úspechu svetelného objektu Museum of the Moon v roku 2017, sme sa rozhodli pozvať britského umelca @lukejerramartist opäť, aj s jeho najnovším dielom Gaia! Impozantná napodobenina Zeme dosahuje v priemere 7 metrov, pričom každý centimeter predstavuje približne 18 km zemského povrchu tak, ako ho svojimi prístrojmi zachytila NASA. To musíš vidieť! S podporou @vub.banka . #bielanoc #gaia #bratislava #EarthArtwork #kosice #tridni #3dni #bnpass #ajcezden #filozofickafakulta @comenius.university V Bratislave vznášajúcu sa zemeguľu uvidíte v Átriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave a v Košiciach v Kunsthalle / Hala umenia Košice. *** Luke Jerram's "Museum of the Moon" was a huge success at Biela not 2017 and we're happy to announce we will welcome him this autumn as well! This time, both in Bratislava and in Košice, you'll be invited to enjoy a breathtaking view of our own planet! Measuring seven metres in diameter, Gaia features 120dpi detailed NASA imagery of the Earth’s surface. Amazing, isn't it? Save the date, Biela noc Bratislava 2019 and Biela noc Košice 2019 are coming soon! With support from @vub.banka .

A post shared by BIELA NOC (@bielanoc) on

Pixelová smršť z Austrálie

Najrozsiahlejšie digitálne dielo v histórii festivalu k nám v spolupráci so značkou IQOS príde tento rok z Austrálie priamo do Sadu Janka Kráľa! Multimediálny umelec Kit Webster návštevníkov vtiahne do vizuálneho matrixu zo 700 000 svetelných bodov, poskladaných do troch symetrických objektov pripomínajúcich scénu zo science fiction filmu. Pôsobivé budú aj priestorové projekcie od Kanaďanky Cinzie Campolese, ktorá vytvorí imerzívne prostredie plné audiovizuálnych vnemov v Sklade č.7.

Premiéra svetového formátu

Prestížna umelecká skupina Plastique Fantastique, ktorú môžete aktuálne vidieť aj na Benátskom bienále, prichádza na Bielu noc s úplne novou priestorovou architektúrou. Dielo The Big Mass (Veľká hmota) poukazuje na budúcu hrozbu zahltenia sveta plastami a otvára aktuálnu spoločenskú tému cez intenzívny fyzický zážitok. Na Hlavnom námestí umelci prestrú monumentálnu priesvitnú bublinu, ktorá v sebe ukrýva sedem samostatných objektov vytvorených z minulých umeleckých projektov ako symbol recyklácie. Súčasťou inštalácie bude aj netradičný sprievodný program v podobe rôznych pohybových a zvukových performance či tematickej diskusie.

View this post on Instagram

Spadla z oblakov. Neprehliadnuteľná a farebná. Taká je obrovská vesmírna raketa, ktorá počas festivalového víkendu zaparkuje na streche River parku v Bratislave. Jej autormi sú britskí dizajnéri Filthy Luker a Pedro Estrellas, ktorí zhmotňujú komixové kresby do nadrozmerných objektov ako novodobú formu street artu. S podporou @jtre_sk . #bielanoc #raketa #artattack #vodnatrasa #3dni #bratislava #kosice @filthyluker @pedroestrellas Raketa s názvom Art Attack priletí aj do Košíc, na Štátne divadlo Košice. *** Look what's fallen from the skies! Original and colorful! Can you see it? A huge space rocket parked on the roof of River Park in Bratislava! Filthy Luker and Pedro Estrellas are the British designers who make it all possible. As a creative duo they turn comic drawings into monumental real-life objects as a modern form of street art. Do not miss it! Biela noc Bratislava 2019, Sept. 27-29! With support from @jtre_sk . – The rocket “Art Attack” will fly to Biela noc Košice 2019, as well!

A post shared by BIELA NOC (@bielanoc) on

Biela noc deťom

Jedným z cieľov Bielej noci je edukácia budúcej generácie k umeniu. Aj preto sme sa tento rok rozhodli pripraviť špeciálne diela pre našich najmenších návštevníkov. „Osobne sa veľmi teším na brazílske zoskupenie VJ Suave, ktorí prichádzajú s animovanou prechádzkou plnou farieb a vtipných scén, každý deň o 20:00. Ich plátnom sa stane samotné mesto. Zaujímavý bude aj ich workshop v sobotu večer, počas ktorého si návštevníci budú môcť vytvárať vlastné animácie a následne ich vidieť v live projekcii,” hovorí Pacáková. Na nádvorí Primaciálneho paláca sa rozsvieti interaktívna tieňohra „Tales from the Other Side” od britskej umelkyne Liz von Graevenitz. Vďaka nej sa deti môžu stať hercami vo vlastnom divadelnom predstavení a premeniť sa na magické lesné bytosti. Najmladší návštevníci sa môžu tešiť aj na špeciálne premietanie svetových animovaných filmov v spolupráci s Fest Anča v Pistoriho paláci.

Slovenské premiéry, socha v priestore

Biela noc každoročne podporuje vznik nových site-specific diel slovenských umelcov. Tento rok vás príde pozdraviť nadrozmerné rozprávajúce slnko od Matje!, uvidíte Zranené plátna Doroty Sadovskej, nekonečný digitálny priestor Mateja Kréna či Červený svet Lousyho Aubera. Tajomnú atmosféru zažijete na verejných záchodoch vďaka Lucii Luptákovej, Pavol Truben vás vráti do školských čias, konfrontáciu tradičnej kultúry a umelého sveta zvizualizuje Boris Vitázek. Prvýkrát verejný priestor obohatíme aj o trvalý vizuálny zásah na nábreží Dunaja pri Zuckermandeli. Viktor Frešo priestor promenády obohatí o svoj monumentálny autoportrét s názvom Circle head.

Uverejnil používateľ Biela Noc Utorok 30. júla 2019

Praktické info

# Biela noc Bratislava: 27. 9. – 29. 9. 2019, každý deň od 12:00 do 24:00 hod.
# BN Pass – trojdňová permanentka na interiérové a kapacitne obmedzené diela: 15 eur.
# Dôchodcovia, deti do 15 rokov a ZŤP majú vstup bezplatný.
# Bližšie organizačné informácie, vrátane posilnenia MHD počas festivalu, budú včas zverejnené na www.bielanoc.sk.
# S lepšou orientáciou v programe opäť pomôže dvojjazyčná mobilná aplikácia s mapou, navigáciou, popismi diel, notifikáciami a užívateľským manuálom, na ktorej vývoji sa podieľala VÚB banka.

# Okrem Bratislavy sa festival po desiatykrát uskutoční aj v Košiciach od 4. do 6. októbra 2019.

Tagy
Martina Beňová
Martina

Som žena, ktorá sa snaží veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Pohybujem sa v médiách, rada komunikujem s ľuďmi a ďalším akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života. Projekt Akčné ženy je interaktívny, preto sa teším na všetky tvoje otázky, podnety, myšlienky, príbehy a spoločné stretnutia.

  • 1

You Might also Like

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X