Biela noc v Bratislave prinesie novinku, na Primaciálnom námestí nainštalujú prvé umelecké dielo z odpadu

0
Biela noc v Bratislave prinesie novinku, na Primaciálnom námestí nainštalujú prvé umelecké dielo z odpadu

27.9.2023 (SITA.sk) – Na festivale Biela noc v Bratislave bude prvá umelecká inštalácia z odpadu.

Ako informuje manažérka externej komunikácie spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Zuzana Balková, poukáže na množstvo odpadov určeného na recykláciu, ktoré sa v Bratislave vyzbiera za jeden deň.

Dielo má názov Labyrint

Vznik umeleckej inštalácie podporila Nadácia mesta Bratislavy s spolupráci s OLO, Natur-Pack a Správcom zálohového systému. Návštevníci ju môžu vidieť na Primaciálnom námestí v Bratislave od 29. septembra do 1. októbra.

„Dielo Labyrint, ktoré bude súčasťou festivalu Biela noc Bratislava 2023, je vytvorené z takého množstva vytriedených plastov, kovových obalov a nápojových kartónov, aké sa v hlavnom meste vyprodukuje za jeden deň,“ uviedla Balková.

Ako dodala, autorka diela, architektka Elena Šoltésová, spolu s iniciátormi poukazuje na dôležitosť a zmysel správneho triedenia odpadu a zálohovania nápojových obalov. Pre návštevníkov je pripravená aj komentovaná prehliadka diela.

„Denne sa v Bratislave vyzbiera zo žltých nádob vriec viac ako 30 ton odpadu,“ priblížila Balková s tým, že približne z takého množstva plastov, kovových obalov, nápojových kartónov a zálohovaných nápojových obalov je vytvorené aj dielo Labyrint.

Vytriedený odpad sa využije

Steny Labyrintu tvoria kvádre, ktoré sú výsledkom optickej triediacej linky OLO a prípravnou fázou pred recykláciou.

Takto vytriedený obsah žltých nádob a vriec OLO posiela na ďalšie spracovanie recyklátorom.

„Plastové hračky sa tak môžu vďaka správnemu vytriedeniu recyklovať a použiť napríklad ako komponent na detské ihriská. Z konzerv môže vzniknúť kostra bicykla a z častí nápojových kartónov sa môže stať napríklad dávkovač na mydlo,“ skonštatovala Balková.

Triedenie odpadu v Bratislave a jej mestských častiach finančne zabezpečuje OZV NATUR-PACK. Slúžia na to príspevky od výrobcov.

Viac k témam: Biela noc, Odpad, Recyklácia
Zdroj: SITA.sk – Biela noc v Bratislave prinesie novinku, na Primaciálnom námestí nainštalujú prvé umelecké dielo z odpadu © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie