Bikiny a ich história alebo atómová bomba vo svete módy

0
Bikiny a ich história alebo atómová bomba vo svete módy
Portrait of three graceful girls in bikini smiling at camera on the beach

Bikiny sú časťou módy, ktorá spôsobila asi najväčšiu revolúciu v morálnych základoch a hodnotách ľudí vtedajšej doby. Ženy dovtedy zahalené od hlavy po päty zrazu ukázali svoje telo.

Ako sa zrodili bikiny

V máji 1946, majiteľ butikov s plážovým oblečením Jacques Aime predstavil pre novú sezónu dámske plavky s názvom Atome. Veľmi dobre vedel, prečo si vybral práve toto pomenovanie. Dôvodom bolo, že tieto dámske plavky pokrývali iba malú časť tela. Aj preto bola ich propagácia založená na hesle: „najmenšie plavky na svete“.

Zo svojho prvenstva a slávy sa však netešil príliš dlho, pretože o dva mesiace neskôr sa so svojimi ambíciami presadil francúz Louis Réard, ktorý predstavil ešte minimalistickejší model plaviek a nazval ich bikiny. Pomenoval ich tak na počesť ostrova Bikini, kde bola krátko predtým testovaná americká atómová bomba.

Na trh prišli bikiny s heslom: „menšie, ako najmenšie plavky na svete“. Zmenšiť to, čo už bolo malé sa Réard rozhodol vtedy, keď uvidel ženy na plážach ako si zastrkávajú plavky pre lepšie opálenie.

Dámske plavky Atome boli síce dvojdielne plavky, no s pomerne vysokým živôtikom a tiež nohavičkami, ktoré skôr pripomínali šortky. Zakrývali spodné brucho, vrátane pupku a hornú časť nôh. No bikiny, s ktorými prišiel Réard, boli o čosi odvážnejšie. Prsia zakrývali dva trojuholníkové kusy látky a dva ďalšie trojuholníky zadok a slabiny. Paradoxne však spoločnosť najhoršie vnímala fakt, že bikiny odhaľujú pupok.

Premiéra bikín

Premiéra bikín sa konala 5. júla vo verejnom bazéne Piscine Molitor v Paríži. Réard veril vo svoj veľký úspech a že ho tieto jedinečné dámske plavky dostanú do časopisov. Problémy ale nastali, keď nedokázal zohnať modelku, ktorá by bola ochotná v týchto miniatúrnych plavkách predstúpiť pred širokú verejnosť. Preto nakoniec bikiny predstavila 19 ročná tanečnica erotických tancov, ktorá si zbytočné starosti s morálkou vôbec nerobila.

Réard o bikinách povedal, že sú podobné atómovej bombe, pretože sú malé a zničujúce. Toto tvrdenie podporila aj módna editorka Diana Vreeland, keď o bikinách povedala, že „sú atómovou bombou módy“.

Prečítajte si aj: Nakupujete impulzívne? Ako sa zbaviť závislosti od nakupovania?

more, pohoda, žena, plavky, mólo, radiosť, leto,

Všetko chce čas

Tieto minimalistické dámske plavky to spočiatku nemali vôbec jednoduché. Bojovníci za verejnú morálku sa nemienili vzdať, a tak došlo aj k tomu, že boli bikiny na plážach zakázané. Nesmeli ich nosiť ženy v Taliansku, Španielsku, Portugalsku, v Austrálii, zakázané boli aj v niektorých štátoch Ameriky a na Atlantickom pobreží Francúzska. Áno, našli sa krajiny, kde bikiny zakázané neboli.

No napriek tomu bol ženám v bikinách vstup do hotelových bazénov a na pláže zakázaný. V súčasnosti je tomu ťažké uveriť, no sám Pápež Pius XII označoval nosenie bikín za hriech a pre veriacich katolíkov boli zakázaným kúskom
odevu. Krajiny so silným religióznym základom boli pobúrené, keď v roku 1951 korunovali na súťaži Miss World Kiki Håkansson v bikinách a boli rozhodnuté túto súťaž bojkotovať v prípade, že sa to bude opakovať. Silné progresívne francúzske ženy z bohatých rodín sa však nezľakli a začali sa v bikinách čoraz častejšie ukazovať na plážach. Čo bolo
nepochybne tiež zlomovým momentom ich úspechu.

Štýlová za každých okolností

Ak sa chystáte na dovolenku, tu je zopár tipov ako sa na ňu pripraviť. Samozrejme, že nesmiete zabudnúť pas či cestovateľské poistenie. Bez toho ani na krok. No dámske plavky nie sú o nič menej dôležité. V kufri jednoducho nesmú chýbať! Buďte ako francúzske ženy a nebojte sa ukázať svetu svoje telo v štýlových bikinách. Je leto, čas na šialené farby a vzory, vďaka ktorým budete ešte neprehliadnuteľnejšia.

Plážový outfit môžete doladiť ľahkými šatami či zvodným klobúkom, takže si ich bez pochyby pribaľte tiež. Osuška, žabky, dobrá kniha a môžete vyraziť. Nie je na škodu naplánovať si dovolenkový program a spoznávať nepoznané. Zíde sa vám teda aj zopár kúskov oblečenia. Je jedno, kde budete. Buďte neodolateľná. Staňte sa aj vy malou atómovou bombou.

 

Predošlý Ako byť autentický – verný sebe samému?
Pokračovať Skutočný príbeh: Túžba byť mamou mi nedala spať
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie