Čaputová: Členstvo v NATO nám poskytuje bezpečnostné garancie na takej úrovni, aké by Slovensko nebolo schopné dosiahnuť samé (video)

0
Čaputová: Členstvo v NATO nám poskytuje bezpečnostné garancie na takej úrovni, aké by Slovensko nebolo schopné dosiahnuť samé (video)

28.3.2024 (SITA.sk) – Členstvo v NATO poskytuje Slovensku bezpečnostné garancie na takej úrovni, aké by krajina našich rozmerov nikdy nebola schopná sama dosiahnuť. Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do NATO navštívila Styčný tím pre integráciu síl NATO.

Bezpečnosť, prosperita a mier

Prítomní boli aj štátny tajomník Ministerstva obrany SR Igor Melicher a zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR Ľubomír Svoboda. Ako prezidentka pripomenula, Slovensko si na ceste k členstvu v NATO, ktoré zdieľa s ďalšími 31 štátmi, prešlo zložitým vývojom, ktorý však skončil úspechom.

„Rozšírenie NATO a o štáty na východ od železnej opony bol ten najlepší spôsob, ako zaistiť našej časti Európy bezpečnosť, prosperitu a mier. Plnohodnotné členstvo v týchto dvoch organizáciách považujem za jeden z najväčších úspechov naše novodobej histórie,“ uviedla prezidentka.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/03/caputova_kurilla_kv6250.mp4

Rozhodnutie s mimoriadnym dopadom

Dodala, že členstvo v aliancii, kde sú všetci členovia pri rozhodovaní rovní, posilnilo vo svete aj váhu slova SR. „Umožnilo nám to teda rozšíriť, nie zúžiť, možnosti realizácie našich národných záujmov a našej suverenity. Teší ma, že dve dekády nášho členstva si pripomínam práve v sídle Styčného tímu NATO. Pred ôsmimi rokmi vznikol práve preto, aby aliancia Slovensko a členov uistila, že spojenci sú v prípade potreby pripravení brániť našu krajinu,“ dodala Čaputová.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/03/caputova_nato_kv6261.mp4

Veliteľ Tímu pre integráciu síl NATO na Slovensku Marián Kurilla uviedol, že je to prvýkrát, čo prezident v histórii jednotky navštívil toto zariadenie NATO. Ako vyhlásil, rozhodnutie byť súčasťou NATO sa ukázalo ako výnimočné a s mimoriadnym dopadom na celú slovenskú spoločnosť s dôrazom na bezpečnosť Slovenska.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/03/prezidentka_nato_atmosfera6239.mp4

„Styčný tím pre integráciu síl NATO zohráva dôležitú rolu ako kľúčový funkčný prostriedok pre príchod alebo tranzit spojeneckých vojsk, ktorému môžeme čeliť v prípade agresie voči NATO,“ uviedol veliteľ a ubezpečil, že tím NATO je a zostane profesionálnou, lojálnou, schopnou a dobre vycvičenou jednotkou NATO s odhodlaním vždy dokončiť svoju misiu a prispieť ku kolektívnej obrane, a to nielen pre ochranu územia SR, ale tiež pre ochranu spoločných hodnôt založených na demokracii, ľudských právach a zákonnosti.

Viac k témam: 20. výročie vstupu SR do NATO, Prezidentka SR, vstup do NATO, Výročie
Zdroj: SITA.sk – Čaputová: Členstvo v NATO nám poskytuje bezpečnostné garancie na takej úrovni, aké by Slovensko nebolo schopné dosiahnuť samé (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie