Certifikácia softvéru kvôli eKase je nezmysel, zamerajte sa na pokladnicu!

0
Certifikácia softvéru kvôli eKase je nezmysel, zamerajte sa na pokladnicu!
pokladnica ekasa

Certifikácia ekonomického softvéru, kvôli eKase je nezmysel. Skontrolujte si certifikáciu pokladníc! Certifikácia pokladnice nie je pre slovenských podnikateľov ničím novým. Lenže s nástupom online eKasy sa postup mení. Prečítajte si, čo všetko musíte ako podnikateľ urobiť, aby ste vyviazli z kontroly bez pokuty.

Čo bolo pred eKasou?

Pred eKasou to bolo jednoduché: pre elektronickú registračnú pokladnicu (ERP) získavali certifikát výrobcovia, dovozcovia alebo distribútori. Takže podnikatelia nič neriešili a dostali certifikovanú pokladnicu ako celok. eKasa však tieto zaužívané postupy mení.

Čo sa mení po štarte eKasy?

Online registračná pokladnica, ktorá komunikuje s eKasou, sa skladá z dvoch častí:
1. pokladničného programu a
2. chráneného dátového úložiska.

Certifikácia sa vzťahuje na pokladničný program a chránené dátové úložisko ako komplet.
Zabezpečuje ju stále výrobca, ktorý garantuje, že bude systém komunikovať s eKasou.
Podmienky žiadosti o certifikáciu online pokladnice však nie sú pre výrobcov tak prísne ako pri žiadosti o certifikáciu ERP. Zatiaľ, čo výrobca certifikuje funkcie, podnikateľ má zodpovednosť za to, aby sa dáta z pokladnice naozaj online prenášali do eKasy.

Prečítajte si aj článok Zorientujte sa v eKase

ekasa money

Nový hardvér kvôli eKase možno nepotrebujete

Od roku 2015 majú výrobcovia povinnosť predávať iba prostredníctvom pokladníc, ktoré je možné pripojiť na internet a zároveň umožňujú online prepojenie so systémom Finančnej správy. Takže všetky bločky sa budú musieť okrem uloženia do chráneného dátového úložiska, online odoslať na server Finančnej správy.

Ak ste si pokladnicu kupovali v roku 2015 a neskôr, máte po probléme. Vašu pokladnicu pravdepodobne stačí len upgradovať. To môže spočívať napríklad v tom, že technik zo servisnej organizácie príde k vám do prevádzkarne, nainštaluje do pokladnice aktualizovaný pokladničný program a pripojí chránené dátové úložisko.

Váš softvér certifikáciu nepotrebuje

Ak sa pýtate, či je nutná certifikácia aj pre váš ekonomický systém Money, prípadne iný, hneď vás upokojíme. Ekonomický systém s účtovníckymi, skladovými či mzdovými funkciami nie je povinnou súčasťou eKasy, takže sa naň povinnosť certifikácie nevzťahuje. Toto riešenie potvrdzuje aj Finančná správa.

Tá výrobcom online registračných pokladníc odporúča certifikovať samostatný pokladničný program (bez ďalších funkcií ako napríklad sklady) s chráneným dátovým úložiskom – a nie účtovnícke, skladové či fakturačné systémy.

Ako sa pripravujú na eKasu výrobcovia softvérov?

Neznamená to, že eKasu neriešia. Dôkladne sa pripravujú na to, aby ste mohli aj po spustení online evidencie tržieb využívať napríklad svoje Money, či iné systémy rovnako ako doteraz. Takže údaje posielať online do eKasy, a zároveň ich prehľadne nájsť vo vašom softvéri. Nezabudnite však, že toto virtuálna registračná pokladnica (VRP) nedokáže zabezpečiť.

Neviete ako postupovať ďalej?

Vyskúšajte si vyplniť krátky dotazník a urobte si prehľad o tom, ktoré riešenie eKasy je pre vás to najlepšie. Radi Vám s nim pomôžeme.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu