NAČÍTAVAM

Type to search

AKČNÉ TIPY BLOG DIZAJN INŠPIRÁCIE INSTAGRAM MAGAZÍN TECHNOLÓGIE

Chcem krásne fotky. Potrebujem k tomu fotografa?

Martina Novotná
Share
huaweip20pro, akčné ženy testujú

Stále hovorím, že najkrajšie momenty nie sú zachytené na fotkách. Keď sa ich snažíme zväčniť, väčšinou používame smartfóny a občas fotíme enormné množstvo fotiek, z ktorých, popravde, ani jedna nie je poriadna. Ako to ale urobiť tak, aby sme dokázali kdekoľvek a v akomkoľvek momente zachytiť emóciu či pekný objekt tak, že bude plný farieb, kedykoľvek vhodný do tlače aj na veľký formát a bude kvalitou fotografie na úrovni digitálnej zrkadlovky? 

Sledujem tvorbu profesionálov a dostala ma Michala Rusaňuková, ktorá gro svojich instagramových postov nafotila zo smartfónom a vyzerajú ozaj neuveriteľne, pozrite sa na ne.

Nosiť zrkadlovku so sebou v kabelke či nákupnej taške nie je žiadna sláva. Už dlhšie vídam všade reklamu na nový Smartphone Huawei P20 Pro, ktorá napovedá, že fotoaparát v telefóne fakt stojí za to. Ale kto dnes uverí reklame bez toho, aby si produkt odskúšal na vlastnej koži?

Pri kúpe nového telefónu uvažujem vždy veľmi jednoducho a prakticky. Ak má spĺňať všetko potrebné, chcem, aby mal v prvom rade výborný fotoaparát, ktorý stihne zachytiť v stotine sekundy emóciu či šibalstvo môjho syna. Pri Huawei P20 Pro nemusím byť ani profesionálom, aby som to dokázala.

Má trojitý fotoaparát, na ktorého vzniku sa podieľali odborníci z nemeckej spoločnosti Leica. Žiadnym problémom nie je ani nedostatok svetla, takže na večerné fotenie v meste opäť nemusím ťahať môj veľký Nikon. Aj bez statívu je možné zachytiť jasné farby a ostrý záber do detailu. Automatická stabilizácia funguje výborne, takže už viac žiadne rozmazané zábery.

Sábado, 10 PM.

A post shared by Leo Prieto (@leoprieto) on

Ďalší, pre mňa dôležitý atribút, je výdrž batérie. Dnešné telefóny sú síce “smart”, ale nabíjať ich musíme každý deň. Tento nový zázrak mi vydržal celé tri dni, pričom som doň poctivo ťukala. Viete si predstaviť, že sa nemusíte každý večer stresovať, aby ste si do rána nezabudli nabiť telefón?

Pri zrkadlovke si užívam fotenie pevným svetelným objektívom (50 mm), s ktorým vznikajú krásne makro zábery či detaily s prirodzeným efektom rozostreného pozadia. Keď som zistila, že toto je jednoduché ako hračka a dá sa to docieliť aj s telefónom, zamilovala som sa.

Pevným objektívom je potrebné sa vždy k objektu fotenia priblížiť presne na diaľku, ktorú chceme zachytiť na fotke. Mobilom si často nešťastne objekt približujeme a následne vznikajú rozpixelované, nekvalitné fotky. Ideálne je vždy priblížiť sa fyzicky. Ak je to predsa v daný moment nemožné, pri spomínanej novinke – kombináciou trojice fotoaparátov sa dá dosiahnuť až 5-násobné priblíženie. Huawei mu hovorí  tzv. “Hybrid Zoom“. Pred robotikou mám veľký rešpekt, ale pokiaľ je využívaná pre dobrý účel, kvitujem. To, že zariadenie dokáže analyzovať svetelné podmienky či rozpozná kto alebo čo sa pred objektívom nachádza, tomu sa hovorí umelá inteligencia alebo “profesionálny fotograf”, ktorý je umiestnený priamo v smartfóne. Chceli by ste svojho “osobného pomocníka”, ktorý vám napovie, že fotíte scénu nakrivo či upriami vašu pozornosť na dobrý záber?

Ak nechcem fotiť s automatickým nastavením, v telefóne si vyberám možnosť “pro”. Viem nastaviť napríklad vysokú svetelnosť – ISO 102400, čo je bežné u zrkadloviek.

Čítajte aj Pekné fotografie pre váš web a sociálne siete, ktoré sú zdarma

Aj keď nie je pre mňa prvoradý dizajn, tento telefón ho má fakt podarený a na prvý pohľad je to unikát, až je ho škoda prekrývať obalom. Dostupný je v štyroch farebných prevedeniach, najobľúbenejší je typ “Twighlight” alebo ho zvyknú volať aj “olejová škvrna”. Leskne sa vo farbách zelenej, modrej a prechádza do fialovej.

Ďalšia obrovská výhoda je, že má obrovskú pamäť, čo znamená, že sa doň vmestia tisíce fotiek.

Čo mi z toho vychádza? Praktický nástroj pre akčné ženy, veľká radosť pre umelkyne či instablogerky a mamy už nemusia vyhľadávať urgentne profíka, aby zachytili najkrajšie spomienky na svoje deti. Čo preferujete pri výbere telefónu vy? Píšte do komentára na našom FB a vyhrajte od nás malú pozornosť!

Tagy
Martina Novotná
Martina Novotná

Založila som projekt Akčné ženy. Podporujeme všetky ženy v tom, čo ich napĺňa a robí im RADOSŤ. Pomáhame si v podnikaní, kariére a vzdelávaní.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X