Chcete sa zdokonaliť v angličtine? Pripravte sa na skúšku CAE!

0
Chcete sa zdokonaliť v angličtine? Pripravte sa na skúšku CAE!

Ak patríte k tým, ktorí si svoje štúdium jazyka nacielili smerom k  certifikátu CAE, rada sa s vami podelím o svoj, praxou odskúšaný, študijný plán.  “Yes, it did worked for me!”

Špeciálne by som rada venovala týchto pár riadkov neunavným študentom (like me), ktorí sa ocitli na mŕtvom bode – kdesi na večnom stupni Intermediate zvanom “plateau”. Bližšie o plateau sa dozviete vo videu na konci článku.

Na začiatok je dobré získať reálnejšiu predstavu o tom, čo vás čaká. K tomu účelu krásne poslúži oficiálny vzorový test od Cambridge English Language Assessment.

Oficiálny vzorový test CAE

Kedže jeden vzorový príklad skrátka nie je dosť. V duchu hesla: “Keep it simple!” som našťastie pre ďalšie testy nemusela ďaleko.

CAE Compact advanced

Zakúpila som si učebnicu (Cambridge English) Compact Advanced For Revised exam from 2015 obsahujúcu 10 lekcií s testovými cvičeniami.

Oficiálne bezplatné audio nahrávky k tejto učebnici sú k stiahnutiu na tomto odkaze:

Compact Advanced Workbook Audio Classroom Audio

Ďalej som pre účely trénovania na formát testov použila učebnicu s názvom “Succeed in Cambridge English Advanced 2015“, obsahujúcu 10 kompletných testov s výsledkami.  Ak Vás lákajú iné tituly s testami, dajte prosím pozor na to, aby zohľadnili revidovanú štruktúru skušky CAE (v roku 2015 totiž došlo k zmene).

BBC Learning English

Najlepší pomocníci pri štúdiu

Najúčinnejším pomocníkom pri štúdiu mi boli kurzy od BBC Learning English.  Tak rôznorodý, rozsiahly a reálne využiteľný záber vo výuke anglického jazyka som nezažila ani na jednom z kurzov, ktoré som v živote absolvovala. Na webe nájdete rôzne kategórie kurzov, kde každý má okolo 30 lekcií. Každá lekcia ponúka 5 typov cvičení, ktoré sú zamerané na  rozvoj slovnej zásoby, objasnenie gramatickych záhad, tipy na správnu výslovnosť etc. Osobne som si prešla vrámci svojej prípravy  všetko od Lower-Intermediate až po Towards Advanced.

Šesť minút každý deň

Asi mi viacerí dáte za pravdu, že jazyku je potreba sa venovať, a niekedy sme zaneprázdnení inými záležitosťami. Uvedomenie, že dôležité je byť s angličtinou v kontakte “no matter what” ma priviedlo k produktu BBC 6 min English, ktorý využívam dodnes (i s certifikátom v ruke).  Jedná sa o 6 minútové nahrávky konverzačného charakteru na rôzne témy, ktoré nie sú ničim iným, než praktickou a autentickou ukážkou komunikácie v anglickom jazyku. Pre tých, ktorým je 6 minút veľa, odporúčam BBC The English We Speak.

Tip : Stiahnite si niektorú zo zadarmo dostupných aplikácií BBC 6 min English na GooglePlay / iTunes a učte sa jazyk odposluchom napríklad pri cestovaní. Pravidelných pár minút denne počas jazdy kamkoľvek na sebe určite zanechá pozitívne výsledky.

Periodikum, ktoré pomôže

Business Spotlight casopisNa svojej ceste hľadania spôsobov, ako sa učit angličtinu čo najefektívnejšie a najzábavnejšou formou v domovine, som objavila výborné dvojmesačné periodikum od vydavateľstva Economia s názvom Business Spotlight.

Sprostredkováva svojim čitateľom jazykovú výbavu pre kľúčovú komunikáciu. Zahŕňa v sebe rozličné témy od medzinárodného biznisu, cez manažment, networking, kariéru až po interkultúrnu komunikáciu a obchodné zručnosti. Považujem ho za  výborný doplňkový materiál k výuke jazyka prirodzenou cestou. A takým materiálom je tiež aj portál jediného anglického týždenníka o Slovensku – The Slovak Spectator. Prečo si nespojiť potrebné s užitočným a neprečítať si slovenské spravodajstvo pre zmenu v angličtine?

Na záver motivačná ukážka od BBC (plateau): BBC Course Upper-intermediate Unit 30 Session 4

Začnem hneď skraja odkazom na stránky Britskej rady (The British Council) určené k registrácii na skúšku CAE. Okrem registácie samotnej obsahujú tiež zrozumiteľné informácie o termínoch, poplatkoch a organizácii skúšok.

Na štúdium som si vyčlenila 5 mesiacov (pred termínom skúšky). V Britskej rade je síce možné absolvovať prípravný 3-mesačný kurz, ale ja som si bola učiteľom, organizátorom a študentom zároveň, a to chce jednoducho svoj priestor a čas.

Môj študijný plán bol nasledovný:

Každý deň som urobila jednu lekciu od BBC Learning English (veľmi výživný vstup do štúdia) + trénovala jednu z častí skúšky CAE (not necessarily in the order below ;-).

  • Pondelok: Reading and use of English (READING PART) 
  • Utorok:     Reading and use of English (USE OF ENGLISH PART)
  • Streda:      Listening
  • Štvrtok:    Writing
  • Piatok:      Speaking

Reading and use of English: Tu platí prosté pravidlo – čím viac toho prejdete, tým lepšie. Učiť sa 5 mesiacov je predsa len beh na dlhšiu trať a keď mi v jednom bode došli už spomínané študijné materiály, siahla som pre spestrenie ešte po (Cambridge English) Objective Advanced Student’s Book for revised exam from 2015.

Listening: Okrem cvičení v učebniciach som si obľúbila mobilnú aplikáciu BBC Learning English (stiahla som si ju zadarmo na GooglePlay). Obsah je k dostupný na stiahnutie v presne tých istých kategóriách, aké su publikované na oficiálnom webe BBC v časti “Features”. Ešte i dnes keď som na cestách, počúvam trojicu nahrávok : 6 min English , The English We Speak a LingoHack.

Ako na písanie a hovorenie?

Writing: Tak v tomto prípade všetky moje predstavy o tom načítať si dostatočné množstvo vzorových textov “pre inšpiráciu” stroskotali. Našťastie došlo k výraznej redukcii v zadaní v roku 2015 na povinnú Essay a výber z Letter/email, Proposal, Report alebo Review. Osvedčilo sa mi prirodzene nazbierať dostatočne množstvo slovnej zásoby zo všetkých možných cvičení a kreatívne ho využiť pri písaní vlastných cvičných slohových útvarov. Vždy pred začatím je však nutné sa oboznámiť (v študijných materiáloch) s formou/rozsahom/(prípadne s osnovou – if you will) toho ktorého útvaru.

Speaking: je téma sama o sebe, čo poviete? O to viac, keď človek nerozpráva anglicky 24/7. Či už so Speaking partnerom alebo bez neho, to nechávam samozrejme na vás.  Chcem sa však podeliť o to, čo ma podržalo v časoch, keď som skrátka nebola schopná uvoľnene konverzovať k vlastnej spokojnosti.  Aj na konverzačných hodinách som narážala na jav, ktorý by som neopísala lepšie, ako ho opisuju autori webu Englishoutthere.com vo voľne dostupnej publikácii I still can’t speak English.  I keď je dnes k dispozícii veľa moderných metód výuky cudzích jazykov, táto publikácia mi pomohla bližsie porozumieť mojím neustálym zásekom a postupne ich konštruktívne meniť.

evernote-1Tip na praktickú štúdijnú pomôcku

Pre úschovu a organizáciu všetkých materiálov súvisiacich s “projektom CAE Certifikát” som využívala elektronický poznámkový blok EVERNOTE. Viac o jeho využití nielen pre štúdijné účely sa dozviete tu.

Držím vám všetkým palce, a ak by ste mali potrebu obohatiť túto tému o svoje postrehy, myšlienky, nápady či skúsenosti, zanechajte nám komentár alebo nás kontaktujte.

Verím(e), že tento článok poslúži ako inšpirácia niekoľkým z vás.  A pamätajte si :

“You don’t have to be great to start but you have to start to be great!”

žiadne príspevky na zobrazenie