4 dôvody, prečo sa vám oplatí študovať aj vo vyššom veku

studentka
studentka

Vysokoškolské vzdelanie je niečo, na čo sa väčšina mladých ľudí teší, pretože im ponúka vidinu lepšieho budúceho zárobku a taktiež slobodu študentského života na internáte. Každý to šťastie mať ale nemusí a nie vždy je vysoká škola zárukou úspechu. Niekomu nedovolia študovať rodinné podmienky, financie alebo príprava na rodičovstvo. Vždy sa to dá ešte zmeniť.

Na vzdelanie, ktoré vám zaručí úspech a lepšiu kariéru, predsa nie je nikdy neskoro. My vás presvedčíme o tom, že štúdium vo vyššom veku má svoje výhody, a môžete si ho niektorými spôsobmi aj uľahčiť.

Rôzne účely

Vysokoškolské vzdelávanie slúži mnohým účelom, z ktorých sú v našej kultúre zdôrazňované iba niektoré. Nejde predsa iba o učenie, ale aj osobnostný rozvoj, vďaka ktorému si zaistíte lepšie podmienky na život. Dokážete si napríklad spraviť základný kurz marketingu alebo sa naučiť vytvoriť novú web stránku, a začať podnikať v tom, čo vás skutočne baví. Ani zďaleka to ale nie je všetko.

  1. Príprava na kariéru vo vyššom veku

Predstavy o našej kariére sú pestré a takmer dokonalé. Každý z nás si vo svojej  hlave vykresľuje sen o lepšej budúcnosti, no realita je často iná. Vzdelanie vám k tomuto snu môže dopomôcť. K vyhľadaniu zamestnania, ktoré by vás bavilo a zároveň vám prinášalo potrebné finančné ohodnotenie, vďaka ktorému si zaistíte v živote potrebný komfort.

Univerzít je na Slovensku naozaj dosť a možnosť štúdia v externej forme alebo na univerzite tretieho veku nie je obmedzená. Výhodou je, že si pritom môžete uľahčiť vypracovanie bakalárskej práce a so získaným titulom sa uchádzať o vysnívané povolanie, kde je podmienkou prijatia práve titul z odboru.

Foto: pixabay.com

Prečítajte si aj článok o tom, ako môžete zadarmo ísť na rekvalifikačný kurz cez Úrad práce

 

  1. Širšie praktické výhody

Príprava na kariéru nie je jediným praktickým prínosom vysokoškolského vzdelávania. Existuje mnoho ďalších dôležitých dôvodov. Presvedčia vás o tom nasledujúce oblasti, v ktorých majú ľudia s vysokoškolským diplomom tendenciu byť úspešnejší:

  • Ekonomická stránka: Ľudia s vyšším vzdelaním sú na tom s platom lepšie, pretože si môžu u zamestnávateľa (väčšinou) nárokovať na lepšie finančné ohodnotenie a prácu, ktorá im viac sadne. Vo vyššom veku je získanie titulu dvojnásobnou výhodou, pretože máte prax!
  • Zdravie: Ľudia, ktorí získali vyššie vzdelanie a zvládli vypracovať diplomovú prácu, majú tendenciu robiť zdravšie rozhodnutia. Vyhýbajú sa zlým návykom a vedú usporiadaný život.
  • Občianska angažovanosť: Kto má chuť sa vzdelávať, musí byť aktívny a dobre informovaný vo viacerých smeroch. Všeobecný prehľad doplnený o množstvo odborných poznatkov zo štúdia, robí ľudí viac erudovanými.

Ľudia, ktorí hľadajú vzdelanie aj po strednej škole, budú mať lepšie možnosti z hľadiska ekonomického blahobytu, fyzického zdravia a účasti na politických a komunitných záležitostiach. Bez ohľadu na to, čo študujete, znamená venovať veľa času vzdelávaniu a tréningu mozgu mimo strednej školy veľa potenciálnych výhod.

  1. Osobný rozvoj

Samozrejme, nie všetko, čo sa v škole naučíte, bude pre váš život striktne dôležité. Nakoľko si ale pri tomto procese prechádzate určitými úrovňami cvičenia a tréningu mozgu a ďalších iných funkcií tela, zlepšujú sa vaše schopnosti, ktoré pri získaní lepšieho povolania alebo práci s ľuďmi oceníte.

  • Lepšie komunikujete: Veľa programov vysokoškolského štúdia obsahuje pokročilé písomné a rečové úlohy, ktoré školia jednotlivcov, aby sa jasne vyjadrili a efektívnejšie komunikovali s ostatnými.
  • Máte lepšiu schopnosť kritického myslenia: Schopnosť dobre myslieť znamená – klásť otázky, analyzovať a ponúkať riešenia. Je to kľúčový dar pre všetky oblasti života. Schopnosť identifikovať a riešiť problémy sa vám hodí v osobnom a spoločenskom živote, ako aj v práci.
  • Identifikácia zručností: Na vysokej škole, vďaka množstvu rozličných programov, môžete zistiť, že máte zručnosti, o ktorých ste nevedeli. Možno vás prekvapí zistenie, že vynikáte v určitom type matematiky, máte talent na tanec alebo si chcete viac prečítať o zaujímavom autorovi alebo téme. Existuje veľa skvelých vecí, ktoré by ste mohli vedieť a ktoré vám rozšíria vaše vyhliadky v živote a vysokoškolské vzdelanie vás vystaví mnohým z nich.
  1. Hľadanie vášne

Z kultúrneho hľadiska je to pravdepodobne najmenej akceptovaný dôvod na vysokoškolské vzdelanie. Vzdelanie však nie je iba nástrojom zarábania peňazí – môže byť dobré aj pre naše srdcia a duše a pomôcť nám prísť na to, ako chceme žiť.

Ak máte chuť podniknúť niečo podobné aj vy, vedzte, že nikdy nie je neskoro!

“Vzdelanie sú základy, na ktorých staviame našu budúcnosť.”

Christine Gregoire