Čo keby len jedna žena obvinila Harveyho Weinsteina zo sexuálneho obťažovania?

0
Čo keby len jedna žena obvinila Harveyho Weinsteina zo sexuálneho obťažovania?

Dostatku žien sa v prípade Harveya Weinsteina podarilo spoločne prekonať bariéru skepticizmu. Ale čo keby to bola len jedna žena?

Pred 4 rokmi, v dňoch, keď sa stigma z obvinení zo sexuálneho zneužívania Weinsteina rozšírila aj mimo Hollywood, sa začal písať rozhodne optimistický príbeh. Bol to zlomový moment – ​​bod zlomu, ktorý znamenal dramatickú zmenu v zaobchádzaní spoločnosti so sexuálnym obťažovaním a sexuálnym útokom vo filmovom priemysle aj mimo neho.

Je pochopiteľné, že tento moment nadobudol kolektívne obsadenie. Rýchle a takmer všeobecné odsúdenie Weinsteina po odhaleniach v magazínoch New York Times a New Yorker je nepochybne znakom pokroku, najmä preto, že ženám, ktoré vystúpili, sa verilo, na rozdiel od mnohých iných v minulosti.

commons.wikimedia.org, Georges Biard, David Shankbone

Častokrát ide v prípadoch sexuálneho násilia o „znižovanie dôveryhodnosti“, čo dáva ocenenie za reakciu na Weinsteinových žalobcov. Toto uznanie je však zmiernené vedomím, že znižovanie dôveryhodnosti – neprimeraná nedôvera voči svedkom kvôli zaujatosti – bude pravdepodobne pokračovať.

Iste, obvinenia proti Weinsteinovi sú veľmi povedomé mnohým ženám, ktoré zažili takmer to isté. Napriek tomu je prípad Weinstein tiež nezvyčajný, predovšetkým kvôli obrovskému počtu žalobcov. Kým sa s touto realitou nevyrovnáme, pokrok, ktorý oslavujeme, zostane neúplný.

Dôveryhodnosťou vďaka číslam

Viac ako 40 žien tvrdilo, že boli sexuálne obťažované alebo napadnuté filmovým magnátom. Pôvodne, keď sa príbeh prvýkrát prelomil, sa objavilo menej svedkov. Skutočnosť, že nie len jedna žena, ale veľa žien sa prihlásila, aby opísala Weinsteinovo zneužívanie, je však nesmierne dôležitá.

Porota dňa 24. februára 2020 odsúdila Weinsteina za dve z piatich trestných obvinení: jeden trestný čin sexuálneho napadnutia prvého stupňa a jeden trestný čin znásilnenia tretieho stupňa. Porota ho uznala nevinným za predátorské sexuálne napadnutie, ktoré mohlo viesť k doživotnému trestu.

Bol vzatý do väzenia na Rikers Island v New Yorku až do jeho vypočutia 11. marca 2020, kedy bol odsúdený na 23 rokov väzenia. Weinsteinovi bol 18. septembra 2020 odobratý čestné ocenenie CBE (veliteľ najvyššieho rádu Britského impéria).

Mohli by sme to nazvať dôveryhodnosťou v číslach. Výpovede viacerých žien sú potrebné na to, aby sa navzájom potvrdzovali – to znamená, aby sa ukázalo, že obvineniu, ktoré by samo osebe bolo pravdepodobne zdiskreditované, možno veriť, keď sa posudzuje spolu s množstvom podobných obvinení.

Weinstein nie je sám, kto čelí tejto konkrétnej prekážke. Dôveryhodnosť v číslach znamená, že muži ako Bill Cosby – u ktorých je počet žalobcov 58 – môžu byť rázne odsúdení na súde verejnej mienky.

Prípad Jeffreyho Epsteina

Jeffrey Epstein bol známy a populárny americký finančník. Vyrastal v Brooklyne v New Yorku, začal svoj profesionálny život vyučovaním na Dalton School na Manhattane, napriek tomu, že nemal vysokoškolské vzdelanie. Po prepustení zo školy vstúpil do bankového a finančného sektora, a nakoniec založil vlastnú firmu. Epstein vytvoril elitný spoločenský kruh a zaobstaral si veľa žien a detí. On a niektorí jeho spoločníci ich potom sexuálne zneužívali.

Jeffrey Epstein, zdroj: Palm Beach County Sheriff’s Department, commons.wikimedia.org/

V roku 2005 polícia v Palm Beach na Floride začala vyšetrovať Epsteina po tom, čo jeden rodič oznámil, že sexuálne zneužil jeho 14-ročnú dcéru. Epstein sa priznal a v roku 2008 bol odsúdený floridským štátnym súdom za zaobstarávanie dieťaťa na prostitúciu a za navádzanie na prostitútku. Vo väzbe si odsedel takmer 13 mesiacov, no s rozsiahlym pracovným uvoľnením. V rámci kontroverznej dohody o vine a treste bol odsúdený len za tieto dva trestné činy; hoci federálni úradníci identifikovali až 36 dievčat, niektoré vo veku 14 rokov, ktoré Epstein údajne sexuálne zneužíval.

Dlhé roky mu to prechádzalo, až bol opäť zatknutý 6. júla 2019 na základe federálnych obvinení za sexuálne obchodovanie s maloletými na Floride a v New Yorku.

V auguste 2019 zomrel vo svojej väzenskej cele

Súdny lekár posúdil smrť ako samovraždu. Epsteinovi právnici rozsudok spochybnili a verejná skepsa ohľadom skutočnej príčiny jeho smrti viedla k početným konšpiračným teóriám. Keďže Epsteinova smrť vylúčila možnosť viesť proti nemu trestné stíhanie, sudca 29. augusta 2019 všetky trestné oznámenia zamietol.

Epstein niekoľko desaťročí udržiaval priateľstvo s britskou socialistkou Ghislaine Maxwellovou, čo viedlo k jej odsúdeniu v roku 2021 za obvinenie zo sexuálneho obchodovania a za to, že mu pomáhala obstarávať dievčatá, vrátane 14-ročnej, na ich sexuálne zneužívanie a prostitúciu.

Epstein tiež udržiaval dlhodobé vzťahy s rôznymi významnými jednotlivcami, vrátane Billa Gatesa, Georgea J. Mitchella, Billa Richardsona, Donalda Trumpa, Leslie Wexnera, Billa Clintona, Alana Dershowitza a princa Andrewa, vojvodu z Yorku.

Ďalšie prípady zneužívania

Podobne aj ďalšie významné prípady týkajúce sa Rogera Ailesa, Billa O’Reillyho a Donalda Trumpa obsahovali zhluky žien, ktoré sa prihlásili. Prinajmenšom podľa miery verejného sentimentu bolo dosť žien spolu schopných prekonať bariéru skepticizmu, ktorá zostáva na mieste, keď sa objavia obvinenia zo sexuálneho zneužívania.

Prečítajte si: Príbeh zverejnenej nahrávky Donalda Trumpa ponižuje všetky ženy

DOD photo by U.S. Air Force Staff Sgt. Jette Carr, commons.wikimedia.org

Čo sa však stane, ako je to bežné, keď osamelá žena nahlási sexuálne obťažovanie nadriadeného, sexuálne nevhodné správanie dekana vysokej školy alebo sexuálne napadnutie úradníka činného v trestnom konaní? Často nič – čo pomáha vysvetliť, prečo sa veľká väčšina žien rozhodla neprezradiť svoje sexuálne zneužívanie, či už na pracovisku, v akademickej obci alebo prostredníctvom systému trestného súdnictva.

V prípade Weinstein sa jedna žena, sama, ozvala krátko po tom, čo bola zneužitá. V roku 2015 Ambra Battilana, talianska modelka, okamžite oznámila policajtom v New Yorku, že Weinstein ju chytil za prsia po tom, čo sa jej opýtal, či sú „skutočné“; potom jej položil ruku na sukňu.

Po vyšetrovaní prokurátori usúdili, že prípad nie je dokázateľný a odmietli vzniesť obvinenie, napriek zaznamenanému rozhovoru, v ktorom Weinstein priznal, že sa dotkol Battilanových pŕs. Podľa správ sa dôveryhodnosť Battilany stala problémom po tom, čo sa prokurátori dozvedeli, že ustúpila od predchádzajúcej sťažnosti na sexuálne napadnutie a nehovorila pravdu o minulom konsenzuálnom vzťahu.

Ženy majú strach z toho, že im neuveria

Spolu so strachom z odvety, vyhliadka práve na túto reakciu – nedôveru – roky bránila mnohým ďalším ženám odhaliť Weinsteinovo zneužívanie. Ako nedávno vysvetlil jeden žalobca: „Povedať ostatným znamenalo ‚už nikdy nebudem pracovať a nikoho to nebude zaujímať a nebude mi to veriť‘.“

V prípade Cosbyho uviaznutá porota naznačuje podobnú nedôveru voči obvineniu osamelej ženy. Andrea Constandová bola jedinou obeťou, ktorej obvinenie vyústilo do trestného stíhania. V dôsledku plynutia času uplynula premlčacia doba pri ďalších desiatkach obvinení.

Jej výpoveď spolu s výpoveďou svedka, ktorý opísal, že bol tiež omámený a sexuálne zneužitý hercom, nestačili na to, aby presvedčili porotcov o Cosbyho vine. Napriek veľkému množstvu potvrdení o Constandovej prípade – viac, ako sa dá získať v typickom prípade – prípad nakoniec neskončil uznaním Cosbyho viny.

Ako obísť čísla a prekonať predsudky?

Keďže väčšina obvinení zo sexuálneho zneužívania začína súťažou „on povedal, ona povedala“, dôveryhodnosť v číslach nie je riešením problému. Každý jeden žalobca si zaslúži spravodlivé posúdenie obvinenia – teda takého, ktoré nepochádza z neodôvodnenej línie skepticizmu. To znamená, že dôveryhodnosť sa musí posudzovať bez ohľadu na rasu, sociálno-ekonomickú triedu alebo imigračný status, aby sme vymenovali len niekoľko faktorov, okrem pohlavia, o ktorých je známe, že spúšťajú dlhodobé predsudky pri vyšetrovaní sexuálneho násilia.

Bez ohľadu na to, ako sa Weinsteinov škandál skončil, množstvo slávnych herečiek teraz potvrdilo skúsenosť, ktorá bola dlho odmietnutá ako falošná alebo triviálna. To predznamenáva frontálny útok na nekontrolovateľné sexuálne obťažovanie v Hollywoode a možno aj v iných odvetviach.

Dôveryhodnosť podľa čísel nemôže byť konečným bodom. Aj jedno jediné osamelé obvinenie zo sexuálneho zneužívania dokonca aj tými najbezmocnejšími z nás si vyžaduje spravodlivé zaobchádzanie. Žiaľ, nedávny prípad herečky Amber Heard a Johnyho Deppa skončil tak, že za pravdu dal opačnej strane, a tak sa ženy budú báť prehovoriť nahlas ešte viac.

Zdroj: Deborah Tuerkheimer, theguardian.com, wikipedia.org

Zdroj foto: commons.wikimedia.org, David Shankbone, Bex Walton from London, England

žiadne príspevky na zobrazenie