Čo malo vedieť praktické dievča pred 30 rokmi?

0
Čo malo vedieť praktické dievča pred 30 rokmi?
pixabay.com

Nedávno sa mi dostala do ruky zaujímavá knižka – rok vydania 1988 s názvom Praktická dívka. Zaujalo ma to, lebo som bola zvedavá, aké rady pre mladé dámy boli pred vyše tridsiatimi rokmi trendom. Že je to trochu retro? Posúďte samé, či by ste niečo aj vy nevyužili v súčasnosti.

Kniha sa zaoberá najmä ručnými prácami, ale aj praktickými ukážkami, ako si vyrobiť niektoré užitočné veci. Nevyhýbala sa ani témam ako spoločenské chovanie a stolovanie, či správna výživa. V tom čase som mala 10 rokov a mnohé veci si ešte pamätám, ako ste na tom vy?

Spoločenská výchova

V knihe sa kladie dôraz na hygienu, celkovú upravenosť, etiketu a pozdravy, obsahuje aj pravidlá, kto má pozdraviť prvý alebo podať ruku, čo platí aj v dnešnej dobe.

Zaujímavé je, čo sa píše o oblečení: “Neexistujú jednotné predpisy na to, čo sa kam nosí. Ešte pred 30 rokmi sa nechodilo do divadla v nohaviciach a na ulicu v šortkách. Dnes sú nohavicové kostýmy v rôznych podobách súčasťou večerného oblečenia. Rovnako tak je prípustné chodiť v šortkách v lete po uliciach.”

A čo sa dozvieme o štýle? “Väčšine dievčat je záujem o módu vlastný. Je potrebné tento záujem pestovať a rozvíjať. Niekedy to chvíľu trvá, než sa nám podarí nájsť sa v určitom štýle, vedieť s ním pracovať, vhodne používať doplnky a využívať strihy, ktoré našu typu postavy najviac vyhovujú. S ich pomocou niektoré nedostatky opticky potlačíme alebo naopak, prednosti zvýrazníme.” Ako stylistka môžem len súhlasiť s týmto nadčasovým výrokom.

Šitie a vyšívanie

Praktická dívka - šijací stroj
Foto: Praktická dívka – šijací stroj

V knihe mohli dámy nájsť aj návod na ušitie jednoduchej kruhovej sukne, plážových šiat či vesty, čo bolo naozaj veľmi praktické. Tiež tam bol uvedený postup pri začiatkoch šitia na šijacom stroji. Prekvapilo ma, že na obrázku bol ešte starý šlapací stroj, moja mama mala v tom roku určite už stroj Veritas.

V rámci šitia som našla kapitolu o viazaní šatiek a kravaty – to by sa zišlo vedieť aj niektorým mládencom, čo poviete?

Prečítajte si aj rozhovor s dámami, ktorá vyrábajú motýliky

spôsoby viazania šatky a kravaty
Foto: Praktická dívka – spôsoby viazania šatky a kravaty

Popis a návody na vyšívanie boli naozaj podrobné, v knihe ste mohli nájsť veľa druhov vzorov. Kedysi sme niečo podobné robili na výtvarnej výchove, pamätáte si? Vyšívali sme do panamy a tiež sme robili rôzne postavičky napr. z chemlonu.

Pletenie, háčkovanie, tkanie

Táto časť knihy bola najobsiahlejšia, boli tam zobrazené skutočne presné návody na štrikovanie, háčkovanie a rôzne druhy vzorov. Pamätáte si na túto ozdobnú šnúru? Robili sa tak rôzne náramky a existovala k tomu aj taká plastová pomôcka so 4 výčnelkami.

Praktická dívka - ozdobná šnúra
Foto: Praktická dívka – ozdobná šnúra

V publikácii sa rozoberá aj tkanie textilu a dokonca výroba rámového stavu na tkanie. V knihe mohli nájsť ženy rôzne druhy väzieb a detailnú techniku tkania, aj návod na tkanú tašku.

Veľká časť knihy bola venovaná tzv. uzlovaniu, a popisu jednotlivých druhov uzlov. Mohli sa s tým vyrobiť napríklad opasky alebo závesy, či sieť na visiaci kvetináč. Niektoré výrobky, ktoré sú dnes nemoderné, boli podľa mňa už vtedy trochu out. Nepamätám si, že by moji rodičia mali napr. tkané koberčeky na stenách.

Abeceda stolovania

Táto kapitola sa mi celkom páčila, boli to také základy, čo by mala obsahovať výbava pre kuchyňu, konkrétne pre jedálenský stôl. Aké sú druhy riadov, tanirov, šálok, pohárov a príborov, a ako prestierať na stôl.

Praktická dívka
Foto: Praktická dívka

Pre mladé dievča sú takéto informácie určite fajn, i keď si myslím, že tieto veci zvykne každá mama učiť svoju dcéru aj v úplne mladom veku a teenagerka by to už mala vedieť.

Kniha sa zaoberá aj stravovaním a uvádzala rovnicu správnej výživy: bielkoviny, tuky a sacharidy by mali byť v pomere 1:1:4. Taktiež tam bola ukážka vzorového jedálničku na 7 dní a popis jednotlivých zložiek stravy, vitamínov a energetickej hodnoty potravín. Také niečo by sa v domácnostiach určite zišlo aj dnes.

Špeciálnou kapitolou, ktorá na mojej tvári vyvolala úsmev, bola o varení v prírode, aj s názornými ukážkami, ako založiť oheň, zavesiť kotlík nad ohnisko a pod.

Foto: Praktická dívka

Drobné darčeky

Posledná kapitola bola venovaná výrobe drobných pozorností. Boli tam ukážky výroby bábik z ponožiek, slamenné reťaze, použitie orieškových škrupín, výroba ihelníčka, či rôzne ozdoby z papiera.

Trochu mi to pripomínalo opäť roky strávené na základnej škole a pokusy v rámci výtvarnej výchovy alebo aktivity v školskej družine. Ale zaspomínať si na to je celkom milé:)

 

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu