Čo ničí malých podnikateľov s handmade výrobkami?

0
Čo ničí malých podnikateľov s handmade výrobkami?
unsplash.com, rachel gorjestani

Asi mi dáte za pravdu, že začať podnikať nie je jednoduché. A keď sa už pre to rozhodnete a pustíte sa do vybavovania živosti a všetkých papierovačiek, predstavuje to určitú záťaž. A to nielen administratívnu, ako napríklad vedenie účtovníctva, kde stratíte hodiny času, ale aj finančnú, pretože vám vzniká povinnosť platiť dane a odvody.

Toto všetko je teda premietnuté do cien vašich výrobkov či služieb. Aspoň by malo, ak si svoju prácu skutočne vážite. Tiež by ste si mali zrátať čas, ktorý venujete nielen výrobe, ale napríklad aj marketingu, propagácii svojich výrobkov a podobne. Ale to už odbočujem.

Ako začínajú handmade „podnikatelia“?

Dnes, keď chce niekto začať s handmade tvorbou, čo urobí? Ešte nevie, či si svojou tvorbou niečo zarobí, takže opatrnosť je na mieste. Nezainvestuje do normálneho e-shopu, ale hľadá cestu, ako si to uľahčiť. Pravdepodobne sa teda zaregistruje na portáli, kde tieto handmade výrobky môže predávať. Bez papierov, bez IČO, bez akejkoľvek zábrany a „zbytočného“ zdržania.

Pred deviatimi rokmi som aj ja tak začínala. Narodilo sa mi prvé dieťa, bola som na materskej, tak som si kúpila pár balíkov koráliek, háčiky, kaplíky, nity a iné drobnosti. A začala som vyrábať náušnice a náhrdelníky. Človek na začiatku nevie, ako sa mu to rozbehne a ani ja som nemala ašpiráciu predávať vo veľkom a uživiť sa s tým.

Neskôr som si zriadila vlastný e-shop, pretože som chcela predávať aj šperky, ktoré už nespadajú pod handmade tvorbu. A keďže som človek, ktorý chce mať vo veciach poriadok a hlavne, nechce podnikať na čierno, tak som si založila vlastnú firmu.

Zvažovala som, či ísť do živnosti, alebo do spoločnosti s ručením obmedzeným. Kalkulovala som s tým, že keď mi skončí materská, budem musieť platiť dosť vysoké odvody. A tak sa mi lepšia možnosť pozdávalo založenie s.r.o., i keď tam zase vznikol náklad na vedenie podvojného účtovníctva.

Prečítajte si aj článok o tom, ako robiť handmade bez živnosti

foto: pixabay.com

Chápem, že nie každý sa vidí ako podnikateľ a vidina ľahkého a rýchleho zárobku je lákavá. Ale ceny nepustia. Keď vidím, ako niekto predáva náušnice za sumu 3 EUR, zabliká mi kontrolka. Z tej smiešnej sumy mohol zaplatiť ledva za použitý materiál, a už vôbec nie čas, ktorý strávil ich výrobou. A tak mi je jasné, že nejde o podnikateľa. A keď takýchto výrobkov nájdete stovky, vzíde z toho slušná konkurencia.

Koľko stoja detské body s potlačou?

Neskôr som sa stala majiteľkou e-shopu s tričkami a bodyčkami s potlačou. Čo myslíte, koľko stoja najlacnejšie detské body, ktoré zoženiete? Možno v obchodných reťazcoch nájdete balenia po 3 kusy za 12 EUR. Ja ich dávam vyrábať v slovenskej dielni, kde je cena tiež veľmi dobrá – 4 EUR za kus.

Cena sa odvíja od toho, koľko si ich objednám, pretože platím aj za poštovné. Je pre mňa náročné držať všetky farby a veľkosti sladom (plus dlhý a krátky rukáv), preto objednávam až po tom, čo mi príde objednávka.  Ak objednám 4 kusy a poštovné je 4 EUR (tak stanovila dielňa), vyjde ma každé body na 5 EUR.

Kupujem kvalitné fólie, ktoré sa nezničia praním, do ktorých potom vyrezávam motívy. Tie potom zažehľujem termolisom na tričká. Bežný meter fólie (50×100 cm) stojí 10 EUR. Ak režem úsporne a motívy nie sú veľmi veľké, aj tak na jedno tričko miniem minimálne 1-2 eur len za fóliu.

Určitý čas tiež trvá, kým navrhnem motív, najmä, ak je personalizovaný s menami detí. Kým ho upravím v Illustratore, vyrežem na plotri a zlupnem zvyšnú fóliu, trvá to niekedy aj pol hodinu. Ak chcem mať na každom tričku zisk aspoň 4-5 EUR, musím ho predávať aspoň za 11 EUR.

A to som ešte nezarátala svoj čas, webhosting, mesačný poplatok za Illustrator, účtovníctvo, marketing (aj čas na vedenie profilu na Facebooku a účtu na Instragrame) dane, doménu a pod. Čiže finálna cena sa pohybuje okolo 12 EUR.

Prečítajte si aj: Tipy na fotografovanie mobilom

babickinazahrada

Nepodnikateľ si nezaráta všetky náklady

Ak niekto maľuje tričká ručne, je to podľa mňa ešte prácnejšie. Navyše, môže sa pomýliť, a ak sa mu nepodarí motív pekne nakresliť, tričko môže pri jednej chybe rovno vyhodiť.

Ako je potom možné, že niekto predáva ručne maľované detské body za 8 EUR? Pričom aj farby niečo stoja a asi to nenamaľoval za 5 minút. Zrejme do toho nezarátal náklady na vedenie účtovníctva, reklamu, čas, dane a pod. Takýmto cenám sa potom nedá konkurovať.

tričká z eshopu mamimo.sk

Ochrana spotrebiteľa ale aj poctivých predajcov

Zákazník, keď nakupuje od podnikateľov, má tiež benefity a je určitým spôsobom chránený. Dozerá na to orgán Slovenskej obchodnej inšpekcie, stačí, že niekto podá podnet. Stovky pokútnych predajcov to nemusí riešiť a nenesie žiadnu zodpovednosť. Kupujúci sa sťažuje? Predajcovi tak portál maximálne zablokuje profil. A môže si vytvoriť x ďalších.

Kde je riešenie? Chápem, že sa nedá odsledovať všetko, ale predsa len by mal byť v handmade podnikaní nejaký poriadok. Napríklad by to mohli mať handmade portály ošetrené už pri registrácii. Ak by sa človek chcel zaregistrovať ako predajca, musel by vyplniť svoje IČO alebo DIČ. Ale to by prišli o veľkú časť zisku…

? Tento článok obsahuje partnerské odkazy. Ako to funguje? Ak si niečo kúpite pomocou odkazov v našich článkoch, môžeme zarobiť malú províziu za provízny predaj. Vy nezaplatíte nič navyše a podporíte tým portál Akčné ženy.

Alexandra Vrábelová

Foto: unsplash.com, rachel gorjestani

žiadne príspevky na zobrazenie