Čo prezrádza pozadie na počítači a ako ho využiť vo svoj prospech?

0
Čo prezrádza pozadie na počítači a ako ho využiť vo svoj prospech?
Foto: pixabay.com

Pozeráte sa na neho každý deň. Prečo ho teda nevyužívate vo svoj prospech? Hovoríme o obrázku na pozadí pracovnej plochy vo vašom počítači, o ktorom by sme sa stavili, že je buď stará fotografia hory Fudži, piesočná púšť alebo modrá plocha.

Ale v skutočnosti si ho môžete vybrať podľa toho, čo chcete dosiahnuť. Preto sme vyhľadali najlepšie pozadia pracovnej plochy, každé podporené vedou, aby sme vašu úroveň produktivity posunuli vyššie.

Pozadia sú zoradené podľa konkrétneho cieľa – či už ide o zmiernenie stresu, zlepšenie pozornosti alebo vylepšenie pamäti. 

Prvá časť: Prírodné obrázky na zmiernenie stresu

O tom, že príroda má skvelý vplyv na organizmus človeka, sa vie už dávno. Ale len nedávno vedci zistili, že sledovaná príroda nemusí byť, samozrejme, prirodzená. Autori Deltcho Valtchanov a Ellard Colin v časopise Journal of Cybertherapy and Rehabilitation zistili, že aj digitálne vykreslené prírodné prostredie významne znižuje hladinu stresu. Autori nechali subjekty pozerať sa na jedno z troch prostredí virtuálnej reality: do prírodného prostredia; mestskej panorámy mesta; alebo priestoru pozostávajúceho z geometrických tvarov.

Osoby vystavené prírodnému prostrediu hlásili významne nižší stres – a zvýšené kognitívne schopnosti. Ostatné dve skupiny nie. Aby ste znížili svoj stres, vyskúšajte jedno z týchto pozadí pracovnej plochy priamo z prírodného sveta.

1. Hornatý výhľad

Od Skalistých hôr cez Andy až po Alpy – Švajčiarske alebo Japonské – len málo vecí je viac inšpirujúcich ako úžasná hora. Ak sa teda radi obklopujete prírodou, môžete využiť všetko, čo naša planéta ponúka – aspoň na fotografii.

hory
Wallpapers Wide

2. Svieži les

Pexels má poklady vo forme fotografií ohromujúcej a pokojnej prírody. Tento hmlistý záber na jazero zakotvené v zeleni, je jednoducho nádherný. Každá fotografia je k dispozícii v ultra vysokom rozlíšení, čo je ideálne riešenie pre pracovnú plochu akejkoľvek veľkosti. A čo je najlepšie, všetky sú zadarmo.

forest
Pexels.com

3. Mrazivá krajina

Niektoré depresie vraj súvisia so zmenami ročných období. Verte alebo nie, áno, majú negatívny vplyv na ľudí predovšetkým v letnom období – s oveľa menšou frekvenciou ako v zimnom období. Pre tých, ktorí ňou trpia, by sme navrhli pozadie pracovnej plochy plné zamrznutých jazier, snehových balov a samozrejme skorých západov slnka.

zima
WallpapersCraft

4. Tropický útek

Všetci sme náchylní na snívanie. Niektorí z nás tým strávia dokonca viac ako polovicu dňa, tvrdí jedna štúdia. Stavili by sme sa, že mnohé z tých denných snov zahŕňajú tropické pláže s pokojným vánkom a vlnami. Pokiaľ teda ide o pozadie pracovnej plochy, urobte jeden krok bližšie k svojmu snu.

Prečítajte si, prečo je Facebook modrý alebo 10 zaujímavosti o tejto sociálnej sieti

ostrov
webneel

5. Veľký kaňon

Jeden z najoslnivejších prírodných divov sveta, ikonický Grand Canyon, sa každoročne teší mimoriadnemu počtu návštevníkov. Aký je to pocit sedieť na okraji týčiacich sa útesov? Farebné horninové vrstvy, ktoré vytesala rieka Colorado, zaznamenávajú miliardy rokov histórie a ukrývajú okolo 450 jedinečných druhov živočíchov.

kanon
Wallpaper Abyss

Druhá časť: Mláďatá na zameranie

Nie je žiadnym tajomstvom, že každý miluje šteniatka a mačiatka. Prineste zvieratko do svojej kancelárie – alebo kamkoľvek – a budete sa tešiť pozornosti. Možno vás však prekvapí, keď sa dozviete, že roztomilé zvieratá majú tiež výrazný vplyv na poznávanie. Vedkyňa Hiroshi Nittono zistila, že prezeranie obrázkov mláďat „zlepšuje následný výkon pri úlohách vyžadujúcich opatrnosť“. Inými slovami, budete lepší v práci.

Nittono a jeho kolegovia z Vysokej školy integrovaných umení a vied na univerzite v Hirošime rozdelili svojich respondentov do dvoch skupín: jedna skupina si prezerala roztomilé obrázky (šteniatka a mačiatka), zatiaľ čo iná skupina menej roztomilé obrázky (dospelí psi a mačky).

V následných kognitívnych testoch prvá skupina dopadla v testovaní lepšie. Tí, ktorí si prezerali „roztomilé obrázky“, dokončili operačné hry rýchlejšie a presnejšie ako tí, ktorí to neurobili. Ak teda chcete obmedziť chyby pri práci, vyskúšajte jedno z týchto rozkošných pozadí pracovnej plochy. Podľa Nittona platí, že čím väčšie oči, tým lepšie výsledky.

1. Šteňa so slúchadlami na ušiach

Prvý zákon roztomilosti, ktorý zaviedol internet, je: Mláďatá sú automaticky roztomilejšie, keď sa vydávajú za ľudí.

Latoro

2. Spiace mačiatko

Je pravda, že Nitonno uviedol, že veľké oči sú kľúčom k maximalizácii produktivity. Jednoznačne však poznamenal, že produktivitu zvyšuje úroveň roztomilosti, nie samotné oči. Väčšie a smutnejšie oči sú zjavne najjednoduchšou cestou k srdcu človeka. Napriek tomu, ak vás neosloví tento malý ospalý kocúrik, potom by vás už asi žiadne iné stvorenie nedokázalo obmäkčiť.

Desktop Nexus

3. Šteňa a mačiatko

Prečo sa uspokojiť s jedným alebo druhým, keď môžete mať oboje?:)

 

Tretia časť: Plné farby pre pamäť

Už ste sa niekedy čudovali, prečo keď sa snažíte na niečo spomenúť, zatvoríte oči? Odpoveď je jednoduchá: čím menej vecí sledujete, tým ľahšie sa váš mozog sústredí a vybaví si to, čo sa snaží vybaviť. Nadmerné vizuálne podnety vytvárajú intelektuálnu bariéru pre pamäť.

Dr. Annelies Vredeveldtová z Katedry trestného práva a kriminológie na VU University zistila, že prezeranie príliš veľa obrázkov naraz – alebo dokonca len príliš zložitého jediného obrazu – môže brániť pamäti.

Vredeveldtová a jej kolegovia nechali účastníkov prezrieť si klip z televíznej šou. Potom vedci položili subjektom otázky týkajúce sa videa. Jedna skupina odpovedala pri pohľade na prázdnu obrazovku, druhá so zatvorenými očami, tretia pri prezeraní obrazovky s obrázkami a posledná skupina odpovedala pri pohľade na prázdnu obrazovku, ale pri súčasnom počúvaní slov z neznámeho cuzdieho jazyka. Tí z prvých dvoch skupín dokázali odpovedať na otázky s podstatne vyššou presnosťou, čo naznačuje, že vizuálne stimuly, a tiež audio stimuly rušia.

Takže ak budete mať jednofarebnú obrazovku, budete sa môcť koncentrovať. A ako rôzne farby ovplyvňujú pracovníkov a ich výkon? Pozrite sa na tieto minimalistické pozadia pracovnej plochy.

1. Modrá

Modrá je „stabilná a upokojujúca farba“, ktorá pomáha sústrediť sa na jedinečnú úlohu. Takže ak zistíte, že vaša myseľ blúdi, vyberte modré pozadie. Pomôže to zamerať vašu myseľ na jeden cieľ.

Download z HD Wallpapers

2. Zelená

Pre vás workoholikov je zelené pozadie tou správnou cestou. Zelená nespôsobuje únavu vašich očí. (Modré svetlo naopak zaťažuje oči – a narúša váš prirodzený spánkový cyklus.) Nastavte si plochu na zelenú a môžete pracovať toľko hodín, koľko chcete.

Download z Wallpapers Wide

3. Žltá

Je známe, že žltá podporuje optimizmus a „stimuluje tvorivosť“. Ak zistíte, že trpíte obávaným blokom spisovateľov, alebo sa často nachádzate v smutnej nálade, vlejte si do pozadia pracovnej plochy žltú farbu.

Download zo Simple Desktops

4. Červená

Fakt: každý vyzerá dobre v červenej farbe. Zvodná farba má ale aj ďalšie výhody: preukázateľne zvyšuje srdcovú frekvenciu a stimuluje prietok krvi.

Zdroj: bestlifeonline.com

Predošlý Poviedka: Neznámy ctiteľ
Pokračovať Prečo ženy nedôverujú lekárom? Lebo o nás veľa nevedia
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie