Príroda lieči. Čo všetko dokáže obyčajná prechádzka v lese?

0
Príroda lieči. Čo všetko dokáže obyčajná prechádzka v lese?

V ére digitalizácie a jasu obrazoviek je príroda populárnym liekom, ktorý pomáha nášmu psychickému zdraviu. Prechádzky lesom sa odporúčajú hneď po cvičení a terapii. Táto trojica sa „predpisuje“, keď pociťujeme známy vnútorný tlak. Ako vlastne dokáže príroda vyliečiť našu dušu?

Každý, kto zvykne tráviť čas v prírode, dobre pozná pocit pokoja, ktorý prináša šuchotanie listov pod nohami či slnko presvitajúce cez konáre stromov. Príroda nie je univerzálnym liekom na psychickú vyrovnanosť len tak pre nič, za nič. Za touto myšlienkou je množstvo vedeckých poznatkov, ktoré potvrdzujú, že pobyt v prírode má pozitívny účinok na naše mentálne aj fyzické zdravie. Istá štúdia napríklad preukázala, že len pohľad na prírodnú scenériu zlepšuje funkciu mozgu.

Známa japonská technika forest bathing („lesný kúpeľ“ – t. j. meditácie či prechádzky v lese) zas vyzdvihuje benefity ako zlepšenie činnosti srdca, zníženie úzkosti, depresie a príznakov únavy. Lesný kúpeľ dokáže napraviť aj imunitný systém narušený pôsobením stresu.

Prečítajte si tiež tipy, ako prekonať jesennú depresiu

Pozitíva návštevy lesa však siahajú ešte ďalej. V súčasnej dobe sa psychické vyhorenie stáva oficiálnou diagnózou a na smartfónoch denne trávime aj štyri hodiny. Telo na takéto podnety reaguje ihneď, narúša sa naše trávenie, imunita. V tele sa vytvára prostredie, do ktorého môže akékoľvek ochorenie ľahko preniknúť. Od 70. rokov vzniklo množstvo publikácií – od kníh, vedeckých časopisov až po magazíny – ktoré podporujú ideu, že prepojenie prírody a nášho zdravia je priame.

Prečo človek vyhľadáva prírodné prostredie?

Väčšina obyvateľstva na svete žije v mestách. Avšak počas svojho vývoja človek odjakživa žil v prírode. Naše fyziologické aj psychologické vybavenie je tak stále adaptované pre život v prírode. K obratu však došlo už veľmi dávno. Súčasný životný štýl je rýchly a náš organizmus bojuje s množstvom stimulov vytvárajúcich stres. Aj preto návrat k prírode často vnímame ako návrat domov.

Napríklad len jednohodinová prechádzka v lese dokáže znížiť hladinu adrenalínu a kortizolu v tele. Tento stav dokáže za vhodných podmienok u človeka pretrvať až 7 dní.

príroda
Foto: pexels.com/Dzenina

 

Počas pobytu v prírode sa dvíha naša nálada, myseľ je čistejšia a lepšie sa sústredíme. Taktiež sa stávame kreatívnejšími – lesný vzduch totiž prispieva k stimulácii myslenia a urýchľuje riešenie problémov. Prírodné prostredie by teda mali vyhľadávať najmä kreatívne povolania – pomôže im odstrániť tvorivý blok. Niet preto divu, že aj Steve Jobs väčšinu svojich mítingov realizoval počas prechádzok.

V prírode naše telo absorbuje viac vitamínu D – a práve obyvateľom miest tento vitamín chýba. Jeho nedostatok sa prejavuje na vzniku sezónnych depresií a únave. Slnečné svetlo stimuluje príjem vitamínu D do nášho tela. Len 10 minút vonku zvýši jeho hladinu –  a to aj počas najtuhšej zimy.

Prečítajte si aj článok, ako si pekne dekorovať svoj domov na jeseň

Pôsobí príroda pozitívne na každého?

Myslíte si – je to síce pekné, ale u mňa sa takéto účinky nikdy neprejavili? Veľmi často sa stáva, že zmena v psychickom prežívaní prichádza až vďaka kombinácii viacerých faktorov. Znamená to napríklad nastaviť si hranice v práci, menej používať smartfón a tráviť viac času na čerstvom vzduchu. Jednoducho, začať viac dbať o svoju psychohygienu.

Treba tiež spomenúť, že príroda nám nepomôže, ak so sebou stále nosíme faktory, ktoré nás stresujú. Je to práve telefón, pretože nám často nedá pokoj ani počas voľných chvíľ. Aj keď je jasné, že si chcete svoj výlet zdokumentovať, urobíte lepšie, ak svoj smartfón necháte doma.

Scrollovanie sociálnych sietí v prírode by ste si taktiež mali zakázať. Zbytočne sa oberáte o pozitívne a liečivé účinky prírody. Namiesto toho zbystrite všetky zmysly a vnímajte prítomný moment. Pobyt v lese je totiž skvelým zmyslovým zážitkom – nachádza sa v ňom množstvo zvukov, vôní aj nových vizuálnych vnemov. Vďaka tomu si trénujete svoju myseľ, ktorá spoznáva nové podnety.

Možno je tvrdenie, že príroda vyrieši takmer všetky naše problémy, prehnané. Nie, to určite nedokáže. Pri mnohých ťažkostiach však minimálne zlepšuje náš psychický stav a celkovú fyzickú vitalitu. Tak či onak, zaznačte si do diára najbližšiu návštevu lesíka alebo hôr. A nezabudnite prechádzku aj zrealizovať.

Pre svoje zdravie môžete urobiť oveľa viac – napríklad prísť na konferenciu Pre zdravie ženy, kde si môžete spraviť v jeden deň všetky preventívne prehliadky!

žiadne príspevky na zobrazenie