Dámska jazda 2019 – Taliansko, Florencia

0

Máte radi Taliansko? Päť mladých žien sa vybralo preskúmať najkrajšie miesta v tejto krajine. Rozprávačka Eva, Lucia, Mirka, Paula a Kristína. Začali výletom do Bologne, kde sa ledva dostali do miesta ubytovania. Ako to dopadlo?

Florencia – z umeleckého hľadiska ide určite o najbohatšie mesto Európy s množstvom budov, pamiatok, sôch, obrazov, ktorých hodnota by sa len ťažko dala vyčísliť… Mocný rod Medici od 14. storočia určoval politické aj kultúrne osudy tohto mesta.

Ja som sa na chvíľu preniesla v čase a videla som sa ako „príbuzná“, ak nie aj členka tejto rodiny, a to vďaka našej sprievodkyni Kristínke, ktorá nás vtiahla pútavým rozprávaním naprieč storočiami. Kristínku som „vykutrala“ kdesi na nete a bolo to stretnutie zvláštneho druhu. Je to chodiaca encyklopédia, stelesnenie dobra, múdrosti a pokory. Kto také zažil, pochopí ma.

V hlavnom meste Toskánska dnes žije asi 380 000 ľudí, ktorí musia každoročne strpieť milióny návštevníkov z celého sveta, takže sa im popravde ani nedivím, že na konci sezóny niektorí neoplývajú prívetivosťou. Keďže sme vedeli, že naša prehliadka je limitovaná časovo, chceli sme vidieť to najdôležitejšie. Takže všetko sme vnímali skôr zvonka a verím, že do Florencie sa ešte vrátim(e), a to aj s kúpenou permanentkou do galérií a múzeí.

Videli sme dóm a Baptisérium. Stavba dómu Santa Maria del Fiore, ktorý je štvrtým najväčším kresťanským chrámom, začala v r.1296. Mohutnú kupolu v r. 1420 -1434 vybudoval Filippo Brunelleschi, ktorý sa do dejín zapísal ako priekopník renesancie. Ďalej sme videli galériu Degli Uffizi. Uffizi sú mohutným komplexom budov, kde sa nachádza jedna z najvýznamnejších zbierok obrazov na svete.

Ďalším zastavením bolo Piazza Della Signoria, už dobrých 700 rokov je toto námestie stredobodom Florencie – mestská rada dodnes zasadá v gotickom Palazzo Vecchio. Námestie je vyzdobené kópiami svetoznámych sôch ako napr. Michaelangelov Dávid. Tá socha je neskutočná a majestátna. V otvorenej stĺpovej sieni Loggia dei Lanzi stoja ďalšie kópie sôch – napr. Celliniho Perseus s hlavou medúzy, vonku je Neptúnova fontána od Bartolomea Ammanatiho. Najslávnejší most Talianska leží na trase medzi dvomi panovníckymi palácmi, a to Palazzo Vecchio a Palazzo Pitti.

Gigantický palác obchodníckej rodiny Pitti z 15. storočia a neskôr tiež toskánských veľkovojvodov leží na ľavom brehu rieky Arno. Vo Florencii si tiež prídu na svoje milovníci jedla, vína, kožených výrobkov – tašiek, topánok. Nájdete tu tiež rôznych remeselníkov, ktorí reštaurujú umelecké diela, rámy obrazov, uvidíte tiež výrobcov kryštálových lustrov, majstrov mäsiarov. Florencia mi skrátka učarovala!

Náš skvelý deň sme zavŕšili chutným jedlom a pohárikom Prosecca a pred nami bol ďalší večerný presun, a to k šikmej veži v Pise. Do Pisy sme tentokrát konečne prišli bez problémov a rovnako bezproblémovo prebehlo aj naše ubytovanie.

žiadne príspevky na zobrazenie