Daniela Kafková: Dobré výsledky sú vidieť pri každom úsmeve

0
Daniela Kafková: Dobré výsledky sú vidieť pri každom úsmeve

Doktorka Daniela Kafková je zubná lekárka, špecialistka v obore čelustná ortopédia. Narodila sa v Čechách, ale na Slovensku pôsobí už niekoľko rokov. Hovorí, že úsmev je veľmi dôležitý nástroj nielen komunikačný, ale aj psychologický.  Preto je tak dôležité mať zdravý a harmonický úsmev.

Pracuje so všetkými druhmi strojčekov, vyrovnáva nerovnosti postavenia jednotlivých zubov aj zubných oblúkov.  Jej pacientmi sú deti, teenageri a aj dospelí, prevážne ženy. 

Všetci chceme mať krásny úsmev. Občas sa ale hanbíme usmiať, alebo sa neusmievame naplno, lebo máme pocit nedokonalosti. Čím sa ľudia najčastejšie trápia z estetického hľadiska?

Ľudia sa trápi z rôznych estetických dôvodov, niekedy je to kvôli chýbajúcemu zubu, veľmi často to býva kvôli krivým zubom alebo zlému zhryzu a alebo aj kvôli farbe zubov v estetickej zóne úsmevu. Niekedy ani nevie, čo presne je ten hlavný dôvod, ale celkovo považujú svoj úsmev za neharmonický.

Ste zubná lekárka. Čo vás na vašej práci baví najviac?

Moja práca je úžasná, som z nej nadšená čím ďalej viac. Mením postavenie zubov a nejde vždy len o estetiku, ide aj o lepšiu funkciu celkovo. Ak je zlý skus, zuby sa opotrebovávajú a namáhajú na miestach, ktoré nie sú prirodzené, vo vyššom veku to potom vedie k problémom. Príliš tesne postavené zuby sa zle čistia, vzniká zápal ďasien a vyvoláva to ďalšie ťažkosti. Často liečime deti, sledujeme vývoj trvalých zubov a skus, predchádzame komplikáciám, ako sú retinované zuby, nadpočetné alebo nezaložené zuby. Takto by som mohla pokračovať ďalej…

Moja práca je skvelá aj preto, že stretávam veľa zaujímavých ľudí nielen v ordinácii, ale aj keď cestujem po svete v rámci odborných školení. A čo ma najviac teší, sú dobré výsledky, pretože tie sú vidieť pri každom úsmeve. Od pacientov dostávam aj spätnú väzbu a niekoľkokrát mi napísali, že som im zmenila život, že sa do tej doby hanbili usmiať…

Špecializujete sa na zubné strojčeky. Aké sú dnes trendy?

Jednoznačným trendom zubných aparátov je „neviditeľný strojček“. Pracujem sa systémom Invisalign, sú to priesvitné plastové dlahy, ktoré sa nasadzujem na zuby a ktoré zuby vyrovnávajú. Sú pre deti i dospelých. Ďalším trendom je celkovo digitalizácie, čím ďalej viac používame zubné skenery namiesto klasických nepríjemných odtlačkov.

Kedysi som nosila strojček dlhé roky a veľmi som sa hanbila usmiať. Zároveň ma tlačil a mala som aj alergiu na daný kov. Je pravda, že dnes o vašom strojčeku nemusí nikto vedieť?

Áno, dá sa povedať, že tento typ aparátu je diskrétna a veľmi málo viditeľný. Netrápi vás odlomenie zámku, pichajúci drôtik ani alergie na kovy.

Z akého materiálu je neviditeľný strojček?

Jedná sa o termoplastický materiál, ktorý je patentovaný. Názov je Smart Track, jeho presné zloženie mi nie je známe, ale deklarujú, že neobsahuje BPA (Bisfenol A)ani BPS (Bisf enol S) ani latex a glutén.

Kto si ho dáva najčastejšie robiť?

Každý, komu vyhovujú jeho výhody i nevýhody. Ale môj typický pacient s týmto typom strojčeka je žena medzi 30-50.

Ja som nosila strojček pre 15 rokmi a po čase sa mi zuby opäť pokrivili. Je dôležité ho nejakým spôsobom opakovane nosiť/fixovať?

Naše zuby sa bohužiaľ hýbu celý život, to znamená, že nech narovnáme zuby čím chceme, vždy budú mať snahu sa niekam pohnúť, najradšej naspäť. Ale my im to nechceme dovoliť a preto po aktívnej ortodontickej liečbe nastáva udržiavacia fáza. Čím lepšie nastavíme zuby do perfektného zhryzu, tým lepšie samy seba udržujú, k tomu ich podlepíme fixným retainerom zozadu a ešte vám pridáme retenčný aparát na noc.

Nebolí to?

Keby som tvrdila, že nič nepocítite, klamala by som. Nie je to bolesť, kvôli ktorej by ste nemohli
spať alebo si museli dávať lieky od bolesti. Prirovnávam to k pocitom podobným, ako keď máte modrinu, a kým na ňu nesiahate, nebolí. Rovnaké je to so zubami, samy o sebe nebolia, ale keď chcete pohrýzť niečo tvrdého, cítite to. Väčšinou to trvá 2-3 dni, potom, čo si dáte novú dlahu a alebo keď vymeníme drôtik na fixnom aparáte.

Je skutočne neviditeľný. Je potrebné sa o neho nejako špeciálne starať?

Úplne neviditeľný nie je, z diaľky ho neuvidíte, ale z intímne blízkosti si môžete všimnúť iných odleskov než aké majú zuby prirodzene. Ale nie každý človek ja takto vnímavý, niektorí ľudia si nevšimnú ani kovového fixného aparátu. žiadna špeciálna starostlivosti nie je potreba.

Ako to celé prebieha a koľko trvá kým sa zuby napravia?

Ak sa na konzultáciu dohodneme, že je pre vás tento typ aparátu vhodný, nasleduje vstupné vyšetrenie, kde sa naskenujú zubami skenerom, vytvorí sa röntgenové snímky a fotografie. Tieto informácie sa spolu s liečebným plánom posielajú technikom. Pripraví sa 3D model zubov a vizualizácie, na ktorých vidíte posun zubov do výslednej pozície. Niekoľko týždňov trvá, než sa vytvoria perfektné vizualizácie a až potom sa dajú dlahy vyrobiť.

Posielajú sa späť do ordinácie a pacient si prichádza pre svoje dlahy. Lekár mu nalepí na zuby attachmenty, to sú také výstupky na zuboch vo farbe zubov, ktoré sú tam veľmi dôležité a bez ktorých by to nefungovalo.

A potom začína vaša „rovnacia“ fáza, pri ktorej si dávate každých 7-10 dní novú dlahu, každú jednu nosíte celý deň a noc minimálne 22 hodín, úľavu máte na čistenie zubov a jedlo. Zhruba každé 2-3 mesiace je kontrola u mňa v ordinácii. Dĺžka celej liečby je individuálna v závislosti na zubnú vade. Najčastejšou býva dĺžka liečby 1,5 roka. Ale výsledky vidíte už po mesiaci.

Odskúšali ste si ho tiež?

Zatiaľ nie, vyskúšala som snímací aparát ako dieťa, potom aparát na úpravu zhryzu, mala som fixný aparát, udržiavací strojček a keďže som ho nenosila poctivo, tak znovu druhýkrát fixný aparát. Teraz nosím udržiavací strojček na noc poctivo, tak na „neviditeľný strojček“ ešte nedošlo.

Aké sú výhody a nevýhody neviditeľného strojčeku?

„Neviditeľný strojček“ je estetickejšie, je vyberací, to znamená, že vo chvíli, keď sa naozaj nehodí, aby ste ho mali v ústach (prednáška / fotenie / rokovania) tak si ho vyberiete. Čistenie zubov je bezproblémové, nič vám neprekáža, je s ním kratšia doba liečby a veľkou výhodou dnešnej doby je, že môžete chodiť na kontroly každé 2-3 mesiace a šetríte tým svoj čas. Na začiatku liečby uvidíte svoju vizualizáciu. Toto všetko fixný aparát neponúka. Aby som bola spravodlivá, má aj svoje nevýhody, pri jedle si ho vyberáte. Dá sa s ním jesť, ale je potrebné ho potom očistiť a vypláchnuť. A pre niekoho je nevýhoda jeho cena.

Na konferencii sa budeme rozprávať aj o bielení zubov. Ako prebieha bielenie a je to bezpečná forma skrášlenia?

Osobne odporúčam domáce bielenie, to znamená, že sa vám na základe odtlačkov vytvoria
plastové nosiče, do ktorých si nanášate bieliaci gél a dávate si to na zuby cez noc. Môžete si tak sami riadiť intenzitu bielenie, niekedy sa objavuje dočasná citlivosť zubov a preto treba niekoľko dní bielenie vynechať. Bielenie je bezpečné, ale je potrebné dodržiavať určité pravidlá, o ktorých vás zubný lekár alebo zubný hygienik informuje.

Pre účastníkov pripravujete workshop. O čom bude?

Ak sú dámy zvedavé, ako by mohli vyzerať ich zuby, keď sa vyrovnajú, môžem im to ukázať pomocou 3D vizualizácie. Skener, ktorý používame je niečo ako kamera a foťák dohromady a vďaka sekvenciu týchto obrázkov vytvorí softvér 3D model zubov. Zároveň má tento prístroj simulátor, ktorý zuby behom pár minútiek vyrovná. Lepšie tak viem pacientov motivovať a vysvetliť, kam môžeme zuby posunúť. Zároveň ukážem, kde vyvíjate najväčšie žuvacie tlak a kde si svoje zuby opotrebovávajú.

Sídlite v Bratislave. Kde vás nájdeme?

Áno, naša nová krásna ambulancie je na petržalskej strane Starého mosta, nájdete nás na Muchovom nám. 3 a všetky ďalšie informácie na stránkach www.kafkadent.sk alebo facebookovom profile.

žiadne príspevky na zobrazenie