Dánsky balík otvárajúci novú etapu pomoci Ukrajine má hodnotu takmer 800 miliónov eur, ide o najväčší príspevok krajiny 

0
Dánsky balík otvárajúci novú etapu pomoci Ukrajine má hodnotu takmer 800 miliónov eur, ide o najväčší príspevok krajiny 

12.9.2023 (SITA.sk) – Dánsko sa rozhodlo poskytnúť Ukrajine balík pomoci v hodnote takmer 800 miliónov eur, čo bude jeho najväčší príspevok od začiatku plnohodnotnej ruskej invázie. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na dánske ministerstvo obrany.

Nová etapa pomoci

Bude to dvanásty a zatiaľ najväčší balík dánskej pomoci pre Ukrajinu. Celkovú sumu 5,8 miliardy dánskych korún použijú vo viacerých tranžiach v rokoch 2023 – 2025.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dánsky minister zahraničných vecí Lars Løkke Rasmussen uviedol, že tento balík otvára „novú etapu“ dánskej pomoci Ukrajine. Krajina už podľa neho dala väčšinu toho, čo mohla dať zo svojich zásob, priamo so zbraňami, takže v budúcnosti sa plánuje spolu s ostatnými spojencami zamerať na nákupy pre aktuálne potreby Ukrajiny.

Spolupráca

Minister obrany Troels Lund Poulsen však neprezradil, s ktorými krajinami plánujú spolupracovať na danákupoch.

„Spolupracujeme s tými, ktorí majú tiež záujem podporiť Ukrajinu, a to všetko sa deje v ramsteinskom formáte, ktorého stretnutie je naplánované na budúci týždeň,“ citovala Poulsena dánska TV2.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Ministri sa okrem toho zdržali spresnenia, ktoré zbrane bude možné za tieto peniaze nakúpiť.

„Nemalo by to byť niečo, o čom sa ruská strana môže jednoducho dočítať v medzinárodných médiách,“ poznamenal minister obrany.

Viac k témam: dánska pomoc, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Dánsky balík otvárajúci novú etapu pomoci Ukrajine má hodnotu takmer 800 miliónov eur, ide o najväčší príspevok krajiny  © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu