Diskriminácia na základe výšky postavy: Ako ovplyvňuje kariéru?

0
Diskriminácia na základe výšky postavy: Ako ovplyvňuje kariéru?

Výškovosť je ťažké identifikovať. Napriek tomu existujú dôkazy, že naše predsudky týkajúce sa postavy pomáhajú formovať našu kariéru.

V roku 2010, keď si Imran našiel prácu ochrankára na súkromnej univerzite v pakistanskom Karáčí, vrhol sa do toho naplno. Pri práci na cintoríne sa snažil presadzovať asertivitu a chrániť majetok pred krádežou alebo vandalizmom, pričom bol zároveň priateľský ako prvý kontaktný bod pre skorých ranných návštevníkov.

Nebolo to všetko také jednoduché. Imran má len 5,2” (157 cm) a je len o niekoľko centimetrov nižší ako priemerný pakistanský muž. Napriek tomu robotníci, ktorí sa dostali dovnútra, pridelili Imranovi prezývky, ktoré považovali za vtipné. “Munna bhai!” zvolal jeden, čo je miestny výraz náklonnosti pre malého, mladého brata. “Bona,” zvolal ďalší – ako označenie pre trpaslíka.

Imran, ktorého celé meno je utajené z dôvodu obavy o stratu zamestnania, hovorí, že je hrdý na to, kým je, a dokáže prekonať „vzostupy a pády“ súvisiace s jeho výškou. Ale je tu jedna oblasť, kde má podozrenie, že jeho výška má obzvlášť negatívny vplyv: jeho plat. „Keď je čas na zvýšenie platu, porovnávajú ma s novými strážcami. Slúžil som tejto inštitúcii tak dlho, nemal by som byť v rovnakej mzdovej kategórii ako oni.”

Prečítajte si: Kto najviac dopláca na ideál krásy?

Nikto tieto dve veci priamo nespojil a dokonca aj Imran si niekedy kladie otázku, či nie je výplodom jeho fantázie, že jeho výška zohrala rolu pri povýšení. Keď sa však ešte ďalší rok ocitne v rovnakej platovej triede ako novoprijatí strážcovia, nemôže si pomôcť a čuduje sa, že ho brzdia hodnotenia založené na jeho výške – nie na jeho práci.

Diskriminácia podľa výšky je jednou z najmenej známych alebo diskutovaných predsudkov a jednou z najťažších na potvrdenie. Rovnako ako Imran, mnohí sa pýtajú, či je tento názor smiešny, a pýtajú sa, či by niekto mohol niekedy spájať nízky vzrast s negatívnymi vlastnosťami. Dokonca aj pre ľudí s „normálnou“ alebo nadpriemernou postavou je ťažké uveriť, že niekedy mali predsudky na základe výšky alebo z nich mali prospech.

Napriek tomu výskum ukazuje, že na profesionálnej úrovni ovplyvňuje postava mužov aj ženy hmatateľným, aj keď trochu odlišným spôsobom. Štúdie ukazujú, že výška koreluje s vyšším príjmom: náboroví pracovníci uprednostňujú vyšších kandidátov a výška ovplyvňuje príležitosti na povýšenie. Výskum ukazuje, že vyšších mužov a ženy vnímame skôr ako „vodcov“, považujeme ich za dominantnejších, inteligentnejších a zdravších; vysokí muži majú väčšiu šancu dosiahnuť manažérske pozície.

Napriek tomu, výška je implicitná zaujatosť, ktorú môžeme podvedome prechovávať alebo dokonca internalizovať bez toho, aby sme si to uvedomovali. A práve táto skrytosť spôsobuje, že je obzvlášť ťažké ju vykoreniť.

Niektoré výskumy ukazujú, že vyšších mužov a ženy vnímame skôr ako „líderky“, pričom ich považujeme za dominantnejších, inteligentnejších a zdravších

Evolučné predsudky

Vieme, že existujú rôzne formy diskriminácie spojené s tým, ako vyzeráme, ako napríklad diskriminácia na základe hmotnosti alebo detská tvár. Ale tiež diskriminujeme ľudí na základe postavy, pretože niektoré výšky považujeme za lepšie ako iné.

Dr. Omer Kimhi, docent na Právnickej fakulte Univerzity v Haife, ktorý sa zaoberal výskumom výšok, verí, že výška výšok má korene v evolučných predsudkoch kvôli dôležitosti výšky a sily v živočíšnej ríši. „Ak ste väčší, ste hlavou skupiny. Niečo z toho zostáva zakorenené… A výšku vnímame ako spojenú s autoritou, silou a vyšším postavením,“ hovorí.

Prečítajte si: Akákoľvek forma diskriminácie nesmie mať miesto v tomto storočí

Naša úcta k výške môže byť skutočne inštinktívna – je to pozostatok primitívnych spôsobov, akými sme v minulosti mapovali sociálne hierarchie. V spoločnostiach predkov boli zdatnosť a fyzická impozantnosť dôležitými vodcovskými črtami. Ale, hovorí Dr. Erin Pritchardová, lektorka štúdií zdravotného postihnutia na Liverpool Hope University a kľúčová členka Centra pre kultúru a štúdium zdravotného postihnutia, existuje viacero spôsobov, ako zakotviť v modernej spoločnosti heightizmus.

„Krajiny majú svoju vlastnú optimálnu výšku na základe krivky a stáva sa normou – tým, čím by mal byť každý. Ak ste pod ňou, pýtame sa sami seba, či nie je niečo v poriadku,“ hovorí Pritchardová.

Slovo vysoký sa dostáva aj do jazyka

Heightizmus dokonca preniká do jazyka, ktorý je plný idiómov vyzdvihujúcich prednosti vysokej postavy, pričom negatívne vlastnosti spája s nízkosťou alebo krátkosťou. „Zlyhať“ znamená natiahnuť krátku slamku, zapadnúť alebo byť nakrátko, mať nízko latku. „Víťazstvo“ v živote znamená, že môžeme stáť vysoko, plniť veľké ciele, vyrásť do vysokých dubov z malých žaluďov a byť hlavou a ramenami nad ostatnými.

Podvedome si o ľuďoch vytvárame presvedčenia, ktoré spájajú výšku s kognitívnymi aj fyzickými vlastnosťami. Vyšších ľudí podprahovo vnímame ako schopnejších a tolerantnejších voči riziku, dominantných, mimoriadne talentovaných a dokonca charizmatických. Na druhej strane, vysvetľuje Pritchard: „Ľudia, ktorí sú nižší, sa neberú tak vážne. Nie sú rešpektovaní a môžu byť terčom vtipu.“

Napriek tomu ľudia vo všeobecnosti neuznávajú svoj vlastný heightizmus alebo ho nevnímajú ako formu diskriminácie. Je to preto, že výška je implicitná zaujatosť a nezapadá do našej mentálnej šablóny diskriminácie ako úmyselného a škodlivého činu. Manažéri napríklad nemusia mať tušenie, že spôsob, akým vnímajú konkrétneho zamestnanca – a jeho vyhliadky – je akýmkoľvek spôsobom spojený s jeho výškou, čo sťažuje riešenie tohto problému.

V Imranovom prípade by ani nevedel, ako nastoliť otázku, či jeho výška bola faktorom v jeho platovom postupe u jeho nadriadených. „S kým by som sa porozprával? Mám veľa dôležitej práce, takže čo by som povedal? Ako môžem začať bez toho, aby som všetko pokazil?” komentuje.

Vplyv postavy na zamestnanie

Napriek ťažkostiam s odhaľovaním tejto formy diskriminácie má výška hlboký – a merateľný – vplyv na úspech pracovníkov.

Výskum systémovej diskriminácie pri prijímaní zamestnancov ukázal, že zamestnávatelia môžu odmietnuť nižších kandidátov, aj keď je ich životopis podobný vyššiemu uchádzačovi, a podvedome spájajú pozitívne vlastnosti na pracovisku, ako je sebadôvera, kompetencie a fyzické schopnosti s výškou.

Prečítajte si: Čo priniesla konferencia o zastúpení žien v líderských pozíciách?

pixabay.com

Po prijatí do zamestnania metaanalýza ukazuje, že miera povýšenia pozitívne súvisí s výškou. Kimhi vo svojej knihe Blink z roku 2005 odkazuje na široko citovaný prieskum medzi riaditeľmi rebríčka Fortune 500 od Malcolma Gladwella. „V americkej populácii má asi 14,5 % všetkých mužov šesť stôp alebo viac. Medzi generálnymi riaditeľmi spoločností z rebríčka Fortune 500 je toto číslo 58 %,“ napísal Gladwell.

K mzdovým rozdielom môže prispieť aj výška. Štúdie zo Spojeného kráľovstva, Číny a USA ukazujú koreláciu medzi vyššou výškou a vyšším platom, hoci presné čísla sa líšia.

Rozdiel u žien

Je tu aj rodová zložka. Výskum uskutočnený Inas R. Kelly, profesorkou ekonómie na Loyola Marymount University v Kalifornii, odhalil výrazné rozdiely v vplyve výšky na priemerný príjem podľa pohlavia. “Bieli muži čelia oveľa väčšej prémii za každých ďalších 10 cm ako biele ženy,” hovorí, a tento rozdiel je ešte výraznejší u Afroameričanov.

Heightizmus môže postihnúť aj ženy, najmä vysoké ženy, ktoré môžu byť vnímané ako zastrašujúce.

To spája myšlienku, že ženy môžu byť príliš vysoké a že vysoké ženy čelia diskriminácii tak, ako vysokí muži nie. Podľa štúdie vysokých vysokoškoláčok mala ich nadpriemerná výška za následok ‚neúmyselné zastrašovanie‘. „Ak existuje žena, ktorá sa týči nad ostatnými, môžu ju považovať za hrozbu… Ak ako žena ukážete dominanciu, považuje sa to za agresiu. Môže to byť problematické,“ hovorí Pritchard.

Na druhej strane, muži viac doplácajú na výšku. Ako naznačujú Kellyho zistenia, vyšší muži môžu získať viac ako ženy tým, že sú vysokí, ale nižšie ženy môžu stratiť menej tým, že sú nízke, pretože mzdová prémia, ktorú dostávajú ich vyššie rovesníčky, je menšia. Môže to byť preto, že ženy o niečo nižšie ako priemer môžu byť stále považované za „prijateľne malé“, vysvetľuje Pritchardová.

unsplash.com

Sebavedomie sa odvíja už od detského veku

Výškovosť sa samozrejme neprejavuje iba vo vonkajších úsudkoch jednotlivca. Výskum naznačuje, že existujú ďalšie faktory spojené s výškou, ktoré formujú správanie ľudí, čo môže následne ovplyvniť výsledky v práci.

Kelly poukazuje na to, že mnohí odborníci tvrdia, že výška je v skutočnosti pozitívne spojená s kognitívnymi schopnosťami a je jednoducho odmeňovaná na trhu práce. Navrhuje tiež, že väčšou otázkou je, či menší jednotlivci mohli čeliť diskriminácii spôsobom, ktorý ovplyvnil ich sebavedomie, duševné zdravie a emocionálnu stabilitu – čo môže prispieť k povýšeniu a platu.

Napríklad vyššie deti môžu mať vyššiu sebaúctu kvôli viacerým príležitostiam zúčastniť sa na tímových športoch v škole, zatiaľ čo nižší žiaci môžu byť šikanovaní, čo vedie k menej zlepšeným medziľudským zručnostiam a nižšiemu sebavedomiu. Podobne, byť vysoký môže tiež poháňať ďalšie úspechy – napríklad v oblasti romantiky alebo vnímanej príťažlivosti –, čím sa zvyšuje sebadôvera a plodí sa sebanaplňujúce sa proroctvo.

„Je ťažké vylúčiť diskrimináciu v určitej fáze – ak nie vo fáze zamestnávateľa, tak v skoršej fáze ich života,“ hovorí.

pixabay.com

Je ťažké identifikovať diskrimináciu na základe výšky

Vzhľadom na to, aký zakorenený – a predsa skrytý – je výškarstvo, môže byť náročné nájsť konkrétne spôsoby, ako ho riešiť.

Existujúca legislatíva týkajúca sa výšky existuje iba v niekoľkých jurisdikciách, ako je napríklad komplexný zákon o občianskych právach Elliota Larsena v Michigane, ktorý zakazuje zamestnávateľom diskriminovať na základe výšky pri prijímaní do zamestnania a odmeňovaní. Zákony bránia tomu, aby bola výška uvedená ako nevyhnutný predpoklad, pokiaľ nejde o odbornú kvalifikáciu v dobrej viere, ktorá sa vyžaduje pre bežnú prevádzku podniku. Ale aj na miestach, kde legislatíva existuje, je podaných veľmi málo prípadov.

Ak existuje žena, ktorá sa týči nad ostatnými, môžu ju považovať za hrozbu… Ak ako žena ukážete dominanciu, považuje sa to za agresiu – Erin Pritchardová.

Kimhi poukazuje na to, že keďže je veľmi ťažké identifikovať výškovú diskrimináciu, sú potrebné údaje. Mnohé spoločnosti už uchovávajú údaje o pohlaví a rase, aby mohli sledovať začlenenie a postup vo firmách. Aj keď sa to môže zdať ako beh na dlhé trate, Kimhi verí, že zahrnutie výšky do týchto údajov a tlak na spoločnosti, aby zverejňovali platové variácie špecifické pre výšku im pomôže uvedomiť si, že k takémuto druhu diskriminácie dochádza. „A ak si to všimnú, veci sa zmenia,“ verí.

Pritchard dúfa, že nábor na diaľku prostredníctvom zoomu alebo video životopisov by mohol znížiť predsudky, ktoré sa vkrádajú počas fázy náboru. „Keď ste online, vidíte iba hlavu a ramená kandidáta, takže nemôžete robiť podprahové úsudky,“ hovorí. “A ak si niekoho najmú a ukáže sa, že je z neho skvelý človek, kým zamestnávatelia zistia, že osoba, ktorá robí túto fantastickú prácu, má len 156 cm, bude mať pracovník už vybudovanú solídnu povesť.”

Všeobecnejšie povedané, odborníci naznačujú, že by mohol byť čas prehodnotiť našu evolučnú oslavu výšky kritickým zhodnotením rozdielov medzi moderným prostredím a prostredím predkov a spochybnením toho, či vlastnosti, ktoré sme kedysi považovali za nevyhnutné pre úspech, sú skutočne relevantné pre profesionálny úspech na dnešných pracoviskách. Ale vzhľadom na hlboko zakorenenú povahu našich presvedčení to môže byť naročné.

Celkovo, pokiaľ ľudia stále veria, že úspech, vodcovstvo – a dokonca aj diskriminácia – vyzerajú určitým spôsobom, problém nezmizne. V konečnom dôsledku zmena, aj keď to znie ako klišé, príde zvnútra – spochybňovaním implicitných predsudkov a sebaopravovaním, keď ľudia zistia, že stavajú výšku na piedestál.

Napriek tomu bude boj s výškovým stavom ešte dlhá cesta. Ako hovorí Pritchardová: „Rovnako ako väčšina ‚-izmov‘ to bude neustály proces.“

Zdroj: bbc.com

žiadne príspevky na zobrazenie