Dizajnérka Kristína Slezáková: So svojimi zákazníčkami som si prežila veľa príbehov

0
Dizajnérka Kristína Slezáková: So svojimi zákazníčkami som si prežila veľa príbehov

„So zákazníkmi sa aj spoznávame, keď rozprávame o tom, pre koho je výrobok určený. Sú za tým ľudské príbehy, životy, radosť aj smútok,“ hovorí nadaná Kristína.

Kristína Slezáková už tri roky tvorí nádherné predmety zo živice. Ako sa k tomuto nezvyčajnému materiálu dostala a čím sa pri svojej tvorbe inšpiruje?

Ako prišiel nápad vyrábať dekorácie zo živice? Ako dlho sa tomu už venujete? Charakterizovali by ste to ešte ako záľubu alebo už podnikanie?

Nápad mi prišiel v čase po mojom úraze, ktorý sa pretínal so začiatkom vírusu Covid-19. Vtedy sme ešte netušili, že to bude trvať tak dlho. Bola som prinútená sedieť a ležať, čo bolo pre mňa ťažké. Ale využila som ten čas.

Som človek, ktorý musí stále niečo robiť a aj tvoriť. Tak som si prezerala rôzne stránky. Na zahraničných stránkach som objavila umenie epoxidovej živice. Najprv som si chcela vytvoriť kus nábytku ale pochopila som, že musím začať od menšieho. Úplne ma ohúrila hra farieb a tak som sa začala učiť na menších dekoráciách. Budú to 3 roky, čo sa epoxidovej živici venujem. Zo začiatku som len skúšala, no nestačilo mi to, a tak som študovala zahraničných umelcov a učila sa.

Nakupovala som si viac a viac potrieb, farieb a foriem až som si povedala, že chcem pokračovať. Začala som komunikovať cez sociálne siete. Čo prešlo priamo až k podnikaniu. Minimálne sa snažím, aby z toho podnikanie bolo.

Mali ste už predtým nejaké skúsenosti s handmade tvorbou?

Nie, to som nemala, aspoň nie priamo ja. Ale moja mamka bola v časoch, keď tu ešte shopping centrá neboli, úžasnou zákazkovou krajčírkou. Ja som si vždy kreslila návrhy šiat a rôznych outfitov Potom sme nakúpili látky a do sobotného večera som bola oblečená ako zo zahraničného časopisu. Tiež som si nakreslila návrh projektu nášho rodinného domu vrátane všetkého nábytku. Návrhy domov sú mojou veľkou vášňou už od mojich 18-tich rokov.

Čím vám živica učarovala? Aké má vlastnosti? Je náročné ju spracovať? Čo je pri handmade výrobe najnáročnejšie?

Živica je úžasná v tom, že vyzerá aj sa tvári ako tekutina, no po čase mení svoju tvrdosť, a tak vytvára rôzny tvar. Už len záleží na predstavivosti. Môžeme ju miešať s rôznymi farbami, a vytvoríme farebný obraz aj na malej dekorácii alebo môžeme do nej zaliať predmety a tiež na ňu kresliť.

Ale vie byť aj dosť zradná. So živicou sa musíte pohrať. Nestačí ju len zamiešať. Na druhej strane sa mi nezdá náročné s ňou pracovať, aj keď som sa strela so ženami, ktoré to tiež skúšali, a zdalo sa im náročné pracovať s ňou. Práca so živicou si vyžaduje svoje podmienky, čas a veľa postupov než docielime výsledok. Najnáročnejšie je asi to množstvo času. Tiež záleží na tom, s akou živicou pracujeme a čo práve ideme tvoriť.

Kristína na evente Šťastné a veselé Akčné ženy na snímke vpravo

Používate pri výrobe nejaké špeciálne špachtle alebo pomôcky? Treba mať chránené oči alebo ruky?

Pri práci so živicou je veľmi dôležité pracovať s ochrannými pomôckami, nakoľko je v surovom stave škodlivá. Živica sa mieša s tvrdidlom, pričom vzniká chemická reakcia. Po vytvrdnutí a vyzretí sa už ničoho báť netreba. Používam živicu, ktorá je vhodná na priamy styk s potravinami. No pri výrobe je dôležité chrániť si telo, ruky, oči, ústa aj nos a pracovať vo vetranej miestnosti. Určite nie doma, kde žijeme. Používam rukavice, ochranné okuliare aj masku s filtrami.

Čo všetko z nej vyrábate a čo najradšej?

Ako som spomínala, začínala som s menšími dekoráciami, ktoré si ľudia obľúbili, a stále v tom pokračujem. Vytváram misky, súpravy a stojany na víno, stojany na telefón, šperkovnice, podšálky a podnosy rôznych tvarov, veľkostí a farieb.

Všetky výrobky, ktoré vytváram, mám rada, aj keď niektoré potrápia. Ale nie je to len o tvorbe. Ak vytváram dekoráciu pre zákazníka na mieru, to je o inom. Vďaka komunikácii o tom, čo ideme vytvárať, sa do určitej miery aj spoznávame. Rozprávame sa o tom, pre koho je výrobok určený. Sú za tým ľudské príbehy, životy, radosť aj smútok.

Niekedy je to mladá žena, ktorá si zariaďuje svoj prvý byt a teší sa z toho. Túži mať v ňom dekoráciu podľa svojej predstavy. Alebo je to žena, ktorá prišla o svoju životnú lásku, svojho partnera a tvoríme podložky pod sviečky, aby keď príde večer domov mohla si zapáliť sviečku pri jeho fotke a vyrozprávať, aký mala deň. Tiež je tu žena, ktorá chce obdarovať svoju dlhoročnú priateľku a povedať jej, ako je vďačná za to, že ju má vo svojom živote. Tých príbehov som si so svojimi zákazníčkami takýmto spôsobom prežila veľa. Preto asi chápete, že sú všetky pre mňa dôležité.

A čo je taký váš srdcový výrobok?

Ale mám aj svoj srdcový výrobok a tým sú vianočné ozdoby. Tie vo mne vyvolávajú neskutočnú radosť. Keď si uvedomím, ako sú rodiny spolu, hrá im pekná hudba či rozprávka, na stromčeku svietia svetielka, je pokoj a radosť v domovoch. Do toho sa lesknú moje vianočné ozdôbky. Krásna predstava. Už teraz viem ako budú vyzerať budúcoročné. Využijem tento povianočný čas aj na tvorbu vianočných ozdôb, z čoho sa teším.

Čím sa pri svojej tvorbe inšpirujete? Vyrábate niečo aj priamo na objednávku a podľa želania zákazníka?

Inšpirujú ma príbehy, a potom aspoň určitá predstava zákazníčky. Aj keď ja mám tak úžasné zákazníčky, ktoré mi veria. Čo si veľmi vážim. Niekedy ma inšpirujú až farby pri tvorbe, keď si žijú svoj život a prelínajú sa. Vtedy mi príde vízia.

Väčšina mojej tvorby je na objednávku ale rada si tvorím aj tak sama od seba. Pozerám na farby, formy a pustím sa tvorby dekorácie. Vždy príde niekto alebo mi zavolá, že potrebuje rýchlo niečo pekné a výnimočné. Myslím aj na nich. Máme veľa povinností a čas rýchlo letí. Teší ma keď môžem aj takto pomôcť a vidím radosť v očiach a úľavu.

Kde tieto krásne veci vyrábate, máte nejaké špeciálne miesto na výrobu priamo doma?

Na pozemku nášho rodinného domu mám ateliér, kde sa môžem zatvoriť a naplno venovať tvorbe. Potrebujem dosť priestoru na všetky veci a tiež na tvorbu. Preto sa z ateliéru veľmi teším. Zatvorím sa, pustím si hudbu a som len ja a farby.

Kde je možné objednať si od vás tieto krásne výrobky?

K vytvoreniu web stránky, sa dúfam dostanem už tento rok. Zatiaľ fungujem na sociálnej sieti Facebook @Design by K.S., Instagram @design_by_k.s a práve si vytváram profil na Linkedln, kde ma nájdete pod mojím menom Kristína Slezáková. Často so zákazníčkami komunikujem emailom designbyks.resin@gmail.com alebo telefonicky.

Zúčastňujete sa predaja aj osobne na nejakých lokálnych alebo handmade trhoch?

Párkrát som sa zúčastnila trhov v okolitých mestách, dedinách a bolo to veľmi zaujímavé. Mám v pláne účasť na handmade trhoch zintenzívniť. Nikdy neviem, koho stretnem a s kým sa porozprávam. Prídu ku mne dokonca zákazníčky a vravia – ja vás poznám, už od vás mám ozdôbky a dekorácie. Iná zase – ja mám od vás nádhernú súpravu. Je to veľmi milé.

Čo plánujete do budúcnosti?

Rada by som sa pustila do toho vytúženého dizajnu nábytku a väčším dekoráciám, aj keď si ponechám výrobu menších dekorácii. Láka ma aj viac sa venovať tvorbe obrazov a dokončiť tie, ktoré mám už rozpracované. Určite budem pracovať na vianočných ozdôbkach. A ešte mám veci, do ktorých sa chcem pustiť. Len to musím zobrať jedno po druhom. Plánov je veľa, tak už len sa do toho pustiť.

Čo by ste poradili ženám, ktoré sa chcú pustiť do svojho vlastného biznisu?

Aby sa nebáli. Nič nie je v živote úplne jednoduché ale netreba sa vzdávať. Stále ísť ďalej, hľadať cestu, učiť sa, pracovať na sebe, prekonávať sa a zoznamovať sa s ľuďmi. Snívať a na snoch pracovať. Aby nezostalo len pri snoch, ale aby sme mohli žiť svoj sen. Pretože život treba žiť.

Ohodnoťte článok

5

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu