V súčasnej dobe je téma zdravia predmetom neustáleho záujmu a rôznorodých diskusií. S rozvojom medicíny a farmakológie, na trh prichádzajú nové lieky a liečebné postupy. Nanešťastie, sa spolu s odbornosťou miešajú aj falošné predstavy o tom, ako sa liečiť. Spolu s doktorkou farmácie, Karin Marček Malenovskou, sme sa rozhodli preskúmať a overiť si pravdivosť tých najpopulárnejších rád, ktoré počujeme takmer pri každom výskyte choroby. Ide o fakty či mýty?
Karin, čomu sa venuješ?
Žijem dva profesionálne svety. Venujem sa vedeckému štúdiu, najmä vplyvu fyzických aktivít na naše telo. Skúmam fyziológiu cvičenia a aj to, aké molekulárne mechanizmy sa v nás pri cvičení spúšťajú.
Druhý svet je práve ten farmaceutický. Som vyštudovaná farmaceutka a baví ma vzdelávanie sa v oblasti využitia liekov. Šírim svoje poznatky aj cez môj instagramový profil, kde sa práve takýmto témam venujem.
S akými farmaceutickými mýtami sa najviac stretávaš?
Tých mýtov vo farmácii je skutočne neúrekom. Jednými z nich, sú napríklad mýty, ktoré sa šíria o liečbe horúčky. Chybu, ktorú robíme je, že nasádzame lieky príliš skoro. Pri horúčke je dôležité znížiť telesnú teplotu na znesiteľnú teplotu, pri ktorej sme v komforte a dokážeme ju vydržať. V chorobnom stave, nám nejde o dosiahnutie našej bežnej telesnej teploty, ako si veľa ľudí myslí. Tým pádom, ak sa niekto pri chorobe cíti komfortne pri teplote 38,5 stupňa, lieky nasádzať nemusíme.
Horúčka je totiž veľmi veľký pomocník pri ochoreniach a je to nástroj akým naše telo efektívne bojuje proti vírusom a baktériám. Liekmi si túto našu imunitnú zbraň znižujeme. Samozrejme je na mieste si ich nasadiť, keď začnú byť nutné a veľakrát nás zachránia, no je dôležité vedieť ako, a kedy lieky užívať.
Ďalším mýtom pri horúčke, sú aj studené sprchy. Studená sprcha spôsobí zúženie ciev, napríklad v končatinách, pretože reaguje na studený podnet a snaží sa to teplo uchovať v životne dôležitých orgánoch. Naše telo tým pádom s týmto pocitom bojuje a paradoxne začne svoju teplotu znovu zvyšovať.
Pri horúčke sa veľakrát stretávame aj s radou, že by sme mali chorobu “vypotiť”. Napríklad príjmaním horúcich nápojov. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že horúce nápoje pijeme v zime, keď sa chceme zohriať, ale aj pri chorobe, keď sa snažíme našu telesnú teplotu práve znížiť? Je to kontraproduktívne, takisto ako nadmerné zakrývanie sa do perín. Naše telo sa zbavuje tepla sálaním. Keď sa zakryjeme, teplo nemá kam sálať a udržuje sa pod perinou, čo môže náš stav ešte zhoršiť.
Pri horúčke je dobré zakryť sa niečím prevzdušneným, alebo mať istú časť tela odokrytú.
Aké sú najnovšie trendy vo farmácii?
Neviem či máme nejaké najnovšie, ale jednoznačne existujú trendy, ktoré už istú dobu pretrvávajú. To je napríklad taký kolagén, ktorý ženy užívajú takmer na všetko, od pálenia kalórií, cez vyhľadenie vrások až k strate celulitídy. Ak by toto všetko bola pravda, produkty by nepotrebovali takú veľkú reklamu, aká sa im dostáva. Podobným prípadom sú rôzne zelené potraviny ako jačmeň a chlorela, ktorým sa tiež prisudzuje mnoho prevratných účinkov, ktoré však neboli vedecky dokázané.
Neexistuje snáď nik, kto by nepočul o detoxe. Na detox nefungujú výživové doplnky, ale naše vlastné orgány, ako je pečeň a obličky. Pokiaľ človek tieto dva orgány má, detoxikuje sa dostatočne každý deň a nemusí míňať peniaze na predražené výživové doplnky.
Môžu potraviny liečiť?
Vyvážená a pravidelná strava je nosný kameň úspechu, najmä pri prevencií viacerých ochorení. V posledných rokoch u nás vzrastá výskyt civilizačných ochorení, za ktoré si môžeme sami našim zlým životným štýlom. Nezdravý životný štýl sa odzrkadlí na našom zdravotnom stave, a teda zmena životného štýlu, ako racionálna a pestrá strava alebo pohyb sú najlepšou investíciou do našej budúcnosti.
SPRÁVNy životný štýl je KĽÚČOM K TOMU, ABY SME SA NEMUSELI v budúcnosti LIEČIŤ.
Jedným z priamych príkladov je tzv. starecká cukrovka. Je to cukrovka spôsobená zlým životným štýlom. Vek nie je ochorenie a je len na nás, akou cestou budeme starnúť. Zdravé starnutie sa skutočne docieliť dá.
Je vo farmácii viac žien alebo mužov?
Už na škole sme mali oveľa vyššie percentov žien ako mužov. V uplynulom období, sa to začína trošku vyrovnávať, ale ešte stále, ako ženy vedieme. Nie je to však len vo farmácii, ale aj vo všeobecnosti v biomedicínskom výskume. Na Slovensku máme veľa šikovných žien vedkýň a sú skutočne skvelé. Chýbajú nám však na vyšších vodcovských pozíciách, ale to vyplýva z faktu, že ženy napríklad veľakrát odchádzajú na materskú.