Dominika z blogu Karimatka: Vraj sa dá žiť plnohodnotne aj bez Instagramu, ale teraz je to najlepšia platforma

Dominika Svetlíková aka Karimatky by Michaela Machanová
Dominika Svetlíková aka Karimatky by Michaela Machanová

Dominika Svetlíková je blogerka len pár rokov, no už má za sebou rôzne míľniky. Prekročila pomyselnú tisícku followerov na Instagrame, rozbehla vlastný projekt #365 náušiek a vďaka jej humorným príspevkom majú lepší deň mnohé ženy.

Aj pre jej vtipné komentovanie životných situácií a nadhľad sme sa rozhodli, že ju zapojíme do nášho nového seriálu, ktorý sa volá „Známa neznáma“. V ňom kladieme slovenským blogerkám rovnaké otázky, no zakaždým sa dočkáme iných, jedinečných odpovedí a názorov:

Ako si sa dostala k blogovaniu?

K blogovaniu ma sčasti priviedla práca novinárky a potreba aj na rodičovskej dovolenke dostať zo seba pisateľské Ja a sčasti ma k nemu priviedli moje dve kamarátky a jeden kamarát, ktorí ma dovtedy, ako sa hovorí, gezovali, kým som sa k tomu kroku neodhodlala. (Menovite ďakujem Maťke, Mišovi a Janke.)

https://www.instagram.com/p/CMnntEYrFt4/

Využívaš blog aj sociálne siete? Čo preferuješ a prečo?

Stále využívam v úvodzovkách všetky platformy. Ale dlhodobo som najaktívnejšia na Instagrame. Mám pocit, že tam je najväčšia odozva na obsah, ktorý vytváram.

Čomu sa v rámci blogovania venuješ najradšej?

Najradšej mám témy s nádychom humoru, kedy aj z obyčajnej veci ako je napríklad skladanie lega či pečenie medovníkov dokážem spraviť tému na 800 slov. Samozrejme, nie každý zdieľa toto nadšenie so mnou, ale stále prevládajú skôr pozitívne ohlasy. A v poslednom čase mám okrem tejto vtipnej polohy potrebu ukázať aj svoju serióznejšiu stránku a kde tu sa zamyslím aj nad niečím hlbokým.

Prečítajte si aj: Simona alias blogerka Cisárove nové šaty: Byť dobre oblečený sa dá aj bez fast fashion

Je podľa teba nutné mať Instagram?

Hm, dobrá otázka. Vraj sa dá žiť plnohodnotne aj bez neho. Ak sa ale na to pozeráme z pohľadu tvorcu obsahu, myslím si, že momentálne je to najlepšia platforma na podchytenie si čitateľov, respektíve klientely. Ale o rok to už môže byť zase niečo iné. Hoci, na Slovensku možno Instagram vydrží dlhšie vďaka tomu, že ľudia majú radi svoje stereotypy a keď si na niečo zvyknú, zotrvajú pri tom.

https://www.instagram.com/p/CMQUn52rz1N/

Aké otázky v rozhovoroch nemáš rada?

Ešte som ako blogerka nedávala veľa rozhovorov. Toto je prvý. (Takže Mati, ďakujem opäť.) Dám vedieť, keď sa niečo časom vyskytne.

O akých témach sa v súčasnosti hovorí málo, no sú podľa teba dôležité?

Na dnešnej dobe je okrem iného dobré to, že sa začína hovoriť aj o témach, ktoré nie sú na prvý pohľad čitateľsky zaujímavé, pretože nie sú cool, sexy ani mainstream. Páči sa mi, že sa už otvorene hovorí o duševnom zdraví, o postavení žien v spoločnosti, o ekológii či o vplyvoch fast fashion. Stále by sa však ľudia mali dozvedieť o týchto a ďalších témach viac. Stále sú totiž témy, ktoré sú ľuďom akoby nepríjemné a kým ich ako spoločnosť nebudeme vedieť komunikovať a prijať ich ako každodennú realitu, ďaleko sa neposunieme. Počnúc témou sexuálnej orientácie, pokračujúc právami homosexuálnych párov, cez rómsku problematiku a bezdomovectvo až po ľudí s hendikepom.

Aký je tvoj time management? Čo by si na ňom zmenila?

Všetko? Ja mám naozaj hrozný time manažment. Som nezorganizovaná, zábudlivá a robím veci na poslednú chvíľu. Ale verím, že aj vďaka novým výzvam sa to postupne niekam posunie. Držte palce, nech sa posúvam tým organizovanejším smerom…

Dominika Svetlíková by Lucia Šupolíková
Dominika Svetlíková by Lucia Šupolíková

Čo o tebe vie len málo ľudí?

Ja som značne otvorený typ blogera, takže som s veľkou pravdepodobnosťou už takmer všetko na seba prezradila. Z tých publikovateľných vecí… Ale teraz, keď rozmýšľam, pri slove publikovať mi napadlo, že prvýkrát mi niečo publikovali ešte na základnej škole. Bola som piatačka a naša vtedajšia slovenčinárka vydávala učebnú pomôcku. Niečo ako pracovný zošit zo slovenčiny. A uverejnila tam (s mojím súhlasom samozrejme) jednu moju domácu slohovú úlohu, keď sme mali z povesti spraviť iný literárny žáner tuším… Už si nespomeniem presne. Ale možno ten zošit niekde v archívoch – rozumej v mojej starej izbe u mamy – nájdem.

Ktorý svoj blog/post na sociálnych sieťach, považuješ za najlepší, resp. si naň najviac hrdá?

Keď si spätne vďaka spomienkam, ktoré vyhadzujú sociálne siete, prečítam niektoré svoje staršie príspevky, neprestávam sa čudovať, ako dobre som ich napísala (sem sa hodí hashtag skromne, že áno?). Dokonca som si párkrát skoro sama dala lajk. Ale z tých serióznych sa mi páči, ako som zareagovala na jeden instagramový hejt a z tých starších mám rada jeden o tom, ako si kedysi syn cmúľal prst a cudzie ženy ho mali potrebu komentovať. Tak som aj ja okomentovala ich. Nech je svet v rovnováhe, však áno?

Aký bloger ťa inšpiruje?

Svojím spôsobom každá jedna blogerka, ktorej tvorbu sledujem. Každá je niečím iná a neraz si poviem, hm, toto prečo nenapadlo mne? Píšem v ženskom rode, lebo sledujem hlavne ženské blogerky a instagramerky. Samozrejme česť a sláva mužským výnimkám.

https://www.instagram.com/p/CLcW_tKrhNh/

Aké témy ťa najviac zaujímajú?

Vychádzajúc z tém, ktoré sama riešim, najviac ma zaujímajú mama blogerky, ktoré sú ale niečím zaujímavé a odlišujú sa od ostatných. Ale rada si prečítam aj o témach, ktoré v úvodzovkách hýbu svetom, o aktuálnych problémoch, a tiež niečo na odreagovanie.

Ktoré 3 profily by si odporúčala sledovať našim čitateľkám?

Okrem môjho hej? Humor. Mám rada ako píše Erika alias @styl_nema_cenovku, príspevky od Saši alias @double_trouble sú riadne oči otvárajúce a Evka a jej @spoluaut ukazujú, aký je život rodiny z iného spektra.

#

https://www.instagram.com/p/CMrzmSlLFjF/

 

#

https://www.instagram.com/p/CLxMPw3rf3q/

#

https://www.instagram.com/p/CMu6q0KrjaG/

Čo by si poradila svojmu o 10 rokov mladšiemu ja?

Moje o desať rokov mladšie ja by malo vedieť, že sa pred spaním treba vždy odlíčiť a že spf sa nepoužíva len na opaľovanie. A tiež by som mu odkázala, že má super postavu a nech nerieši somariny a radšej nech miesto toho začne písať skôr a viac, aj keď má práve pocit, že nemá o čom…

Pozrite si tiež: Blogerka Lucididit o svojej práci: Bloger bez Instagramu je ako modelka bez booku

Akú ďalšiu blogerku navrhuješ do série rozhovorov „Známa neznáma“ a prečo?

Lili z profilu @lily_improvizuje.sk, pretože je kreatívna, vtipná a mám zálusk na jej bratislavského sprievodcu pre deti.

https://www.instagram.com/p/CMurCxmrmbU/