Druhá vicemiss Slovensko 2023, ale predovšetkým krásna, spontánna, prirodzená a inšpiratívna mladá Banskobystričanka Sonja Kopčanová, podporuje ženy a povzbudzuje ich k sebaláske a sebadôvere.
Prečo má Sonja Kopčanová rada ženské a tabuizované témy a akým spôsobom sa snaží inšpirovať ženy, ktoré sú najkrajšie najmä vtedy, ak sa majú rady také aké sú, nám porozprávala vo veľmi úprimnom rozhovore. Presne v takom úprimnom, ako je aj ona sama.
Pre Akčné ženy Sonja Kopčanová porozprávala:
- prečo sa do súťaže Miss prihlásila,
- čo jej súťaž priniesla a čo vzala,
- ako prechádzala cestou sebaprijatia a šikany,
- prečo sa rozhodla motivovať mladé ženy,
- prečo je krásne byť ženou.
Miss a to všetko okolo
Prečo ste sa prihlásili do súťaže krásy?
Na Miss Slovensko som sa prihlásila vďaka novému konceptu, ktorý znel Nehľadáme ideál krásy, hľadáme osobnosť. Dovtedy som vlastne vôbec k súťažiam krásy neinklinovala, ani ma ten charakteristický misskovský ideál nelákal. A už vôbec som si nevedela predstaviť, že by som niečoho takého mohla byť súčasťou a v podstate som ani kvôli pravidlám, daným parametrom byť nemohla.
Nový koncept vám intuitívne našepol, že práve teraz to bude o niečom úplne inom?
Presne. To nastavenie ma presvedčilo, pretože to je to, čo žijem a o čom rozprávam od mladého veku. Podľa môjho názoru by súťaž Miss nemala byť len o vzhľade. Pre mňa je Miss slečna reprezentujúca svoju krajinu, krásu zvnútra aj navonok a nie žena reprezentujúca svoje dokonalé miery.
Čo vám súťaž priniesla? Čo vás naučila?
Súťaž mi priniesla naozaj veľmi veľa. A nech to pokojne znie ako klišé. Ale poskytla mi také možnosti, ktoré vám nikto iný nedá a skúsenosti, ktoré neviete len tak nadobudnúť. Myslím predovšetkým na vzdelávanie a osobný rozvoj. Prešli sme totižto kurzami ohľadom sociálnych sietí, mediálnym tréningom, učili sme sa verejne vystupovať a komunikovať. A tým, že to bolo také náhle a vo veľkej rýchlosti, vedeli sme, že nám to zmení život, no práve to hodenie do vody v tom najlepšom slova zmysle je to, za čo som neskutočne vďačná.
Aj vám súťaž niečo vzala?
Vzala mi pochybnosti o sebe samej. Ocitla som sa v prostredí, kde by som predtým medzi ženami nebola pochopená. Tá zmena, že je môj pohľad odrazu prijímaný a podporovaný, bola skvelá. V tom negatívnom zmysle som prišla o pár ľudí v mojom okolí, aj keď musím povedať, že to nebolo nejaké dramatické a rátala som s tým. Takže, ak to zhodnotím, všetko čo mi súťaž „vzala“, mi vzala pre moje najvyššie dobro.
Šli by ste do celého súťažného procesu znovu?
Určite áno. Šla. Bolo to jedno z najlepších rozhodnutí v mojom živote.
Prijať samú seba
Vaše sociálne siete sú plné vášho srdečného úsmevu, ale aj úprimného záujmu o pocity iných žien. Povzbudzujete ich na ceste k sebaláske a ste pre ne veľkou inšpiráciou. Museli ste aj vy sama prejsť cestou sebaprijatia?
Jednoznačne áno. Dokonca môžem povedať, že moja cesta k sebaprijatiu bola veľmi intenzívna. Prešla som si jemnými poruchami príjmu potravy, nedokázala som vôbec prijať svoj vzhľad a veľmi veľa som cvičila už od 14 rokov, aby som nebola „tučná“. Keď moje telo začalo mať len minimálne ženské tvary, hneď som chcela proti tomu bojovať. K vnútornej nepohode neprispelo ani rodinné prostredie a partnerské vzťahy, ktoré vo mne veľmi skoro vybudovali absolútnu nedôveru v samú seba. Rozhodne som si nevybrala práve najzdravších partnerov.
Ako ste sa cítili a vnímali v kolektíve?
Asi ako každý z nás, aj ja som chcela byť rovesníkmi prijatá, ale tabuizované témy, môj postoj k stereotypom a odmietanie škatuľkového žitia, mi to neuľahčovali. Okrem toho aj ja sama som bojovala s prijatím seba v zmysle inakosti. Vždy som chcela vyčnievať z radu. Kombinácia tohto všetkého dohromady ale vytvorila absolútnu nesebaláskovú bombu, ktorú som musela vyliečiť. Inak by som teraz nedokázala o sebaláske hovoriť, ale ani by som nenašla samú seba. Neexistovala by moja dnešná verzia, keby som sa nerozhodla liečiť.
Stretávali ste sa alebo sa stretávate aj v súčasnosti so šikanou či komentármi na vaše ženské tvary, ktoré nespĺňajú zdanlivo dokonalý ideál ženskej krásy?
So šikanou som sa stretla v takej menšej miere už na základnej škole. Vďaka svojej umeleckej stránke, keďže som spievala, recitovala a moderovala, ma nechceli deti prijať medzi seba tak, ako by som si to predstavovala. Práve z tohto dôvodu som sa už ako staršia snažila viac splynúť s davom. Ale potom som sa opäť s narážkami a nepríjemnými komentármi stretla vďaka súťaži Miss Slovensko. Čím viac dávam príspevkov, a aj vo svojom podcaste rozprávam svoje myšlienky, tým viac sa mi dostáva reakcií. A nielen pozitívnych.
Prečítajte si: Vanesa Legát: Ako nás detské emócie vracajú k našim zraneniam
Darí sa vám s tými negatívnymi zdravo popasovať?
Ešte stále im nedokážem na 100 % vzdorovať. Ale pracujem na tom a zvládam to lepšie ako kedykoľvek predtým. Ale samozrejme… Stále sa ich vo väčšej miere spracovať len učím.
Kto alebo čo vám najviac na ceste k prijatiu samej seba pomohlo, či aktuálne pomáha?
Určite terapia. Už je to asi 7 alebo 8 mesiacov, kedy mám každý týždeň sedenie s terapeutkou a v rámci liečenia je to najväčší zlom môjho života. Ale aj v minulosti som čítala knihy a počúvala podcasty, youtubové videá každý jeden deň. Tak veľmi som chcela zmeniť svoj život… Pravdaže v istom bode, najmä po Miss Slovensko, keď som vedela, že už na očiach som a chcem byť ešte viac, som vedela, že potrebujem vyriešiť v prvom rade svoje minulé bolesti.
Prečo?
Najmä preto, aby som o nich dokázala normálne rozprávať a pomáhať aj iným dievčatám. V žiadnom prípade nechcem nikomu nič vnucovať, ale budem rada inšpiráciou na základe vlastných skúseností, že ak som to zvládla ja, môžu to zvládnuť aj ony. Aj toto bol dôvod, prečo mi už nestačilo len také globálne rozprávanie o celkovom sebarozvoji, ale prečo som sa terapiou zamerala viac na seba. Bolo nevyhnutné vyliečiť najskôr moje staré rany.
Motivovať a inšpirovať
Už sme to načrtli. Skúsme teda konkrétnejšie… Rozhodli ste sa motivovať ženy prostredníctvom svojich príspevkov na sociálnych sieťach k tomu, aby sa stali sebavedomejšími?
V prvom rade si želám, aby bol môj profil inšpiratívnym miestom, kde ženy akýchkoľvek tvarov, pováh, osobností, či vekových kategórií nájdu pochopenie.
Asi najmä preto, že máte mnoho osobných zážitkov, s ktorými sa iné ženy dokážu stotožniť…
Ako som už spomínala, prešla som si rôznymi štádiami života, kedy som riešila svoj vzhľad, vnútornú sebadôveru, milostné záležitosti, aj rodinnú situáciu. Ale tiež hľadanie miesta medzi rovesníkmi a pracovné veci. A na všetky otázky ohľadom týchto životných situácií chcem dávať odpovede. Ako na sociálnych sieťach, tak aj prostredníctvom podcastu, kde odovzdávam zo mňa ešte oveľa viac.
Čím sú pre vás pozitívne odozvy od sledovateliek? Motivujú vás rovnako ako vy ich?
Pozitívnych odoziev je naozaj veľmi veľa, čo si skutočne vážim. Dávam si záležať na tom, aby som čo najskôr reagovala a je úplne jedno, akej témy sa to týka. Je fakt úžasné, ak im v čomkoľvek pomôžem. A zase ich spätné väzby inšpirujú mňa. Je to taká krásna komunikácia, citlivý a intímny priestor, ktorý ma motivuje stále viac a viac zabŕdať do vecí, ktoré na sociálnych sieťach alebo v podcaste riešim.
Desatoro na záver
Ako vítate nový deň?
Každé ráno začínam ešte v posteli 5 až 10 minútovou meditáciou. Buď nejakou afirmáciou alebo si vyslovene vizualizujem niektorý zo svojich snov a pripravujem sa naň. Nastavím sa na moje sny tak, aby som cez deň mohla na nich pracovať. Vlastne všetky moje pracovné povinnosti sú nastavené tak, aby ma k tým mojím snom viedli. A potom už vstávam z postele, lebo ležaním v nej sa mi plniť nebudú.
Čo robíte pre svoje zdravie?
Veľmi veľa. Zdravie je jednou z mojich najväčších priorít, pretože ak som zdravá fyzicky aj mentálne, dokážem ísť za svojimi snami, kráčať dopredu a motivovať aj iné dievčatá. Preto za zdravé považujem starostlivosť o telo navonok aj z vnútra, napríklad každodenným športom, či dennodenným vyživovaním vitamínmi. Aj stravu mám takú, aby dostatočne vyživovala moje telo. Používam tiež prírodné doplnky výživy a starám sa o seba po estetickej stránke. Nezabúdam na kondičku, ohybnosť, aby som bola aj v tomto smere dostatočne výkonná.
S kým najradšej trávite svoj voľný čas?
Ja si rada voľný čas urobím aj sama so sebou. Možno je to trošku sebecké, ale je fajn, vedieť si uchmatnúť čas pre seba s dobrým podcastom, hudbou či filmom. Rada si pustím aj film, ktorý som už videla snáď 3 500 krát. Ocitnem sa tak vo svojej komfortnej zóne, keďže je to niečo, čo dobre poznám a viem, že sa budem cítiť dobre. Je mi super aj so skupinkou skvelých žien. Spájajú nás ženské energie. A určite rada trávim čas aj s partnerom alebo s rodinou, ale bod číslo jedna som ja sama so sebou.
Čo robíte, keď ste šťastná?
Spievam. Veľa spievam a púšťam si hudbu, ktorá môj pocit šťastia ešte znásobí. Napríklad pri ceste autom doslova nahlas vrieskam, až mám v očiach slzy šťastia a zimomriavky po celom tele. Tak presne toto robím, keď som šťastná.
Ako odháňate zlú náladu?
Keď mi je ťažko, obklopím sa dobrými ľuďmi, ktorí ma privedú na správne myšlienky o tom, koľko dobrého mám okolo seba. Alebo sa rozhodnem ostať sama so sebou. Vtedy chodím na miesta, kde sa cítim dobre a snažím sa si uvedomiť, že ma síce niečo možno práve sklamalo, ale nesmie ma to položiť, pretože na druhej strane je úžasné, čo všetko už mám. Pokúšam sa takýmto spôsobom dostať do dobrej alebo minimálne takej neutrálnej nálady.
Ktorú knihu ste naposledy čítali?
Kniha, ktorú som čítala asi ako poslednú sa volá Obklopený idiotmi. No nie je to ten typ knihy, ktorú by som chcela nejako extra vyzdvihnúť. Bola skvelá, ale nebola pre mňa tou knihou, ktorá mi nejako zmenila život. Naopak, séria piatich kníh, ktoré môj život zasiahli, je Šlabikár šťastia od Pavla Baričáka. Nasmerovali môj život úplne inam a dostali ma z tých najtemnejších momentov. Neviem, či by som dnes bola tým, kým som, keby som práve týchto 5 kníh nečítala. Vrelo odporúčam.
Prečítajte si: Negatívny postoj k vlastnému telu: Ako ho živia sociálne siete a ako ho poraziť
O čom snívate?
Moje sny sú pre niekoho príliš veľkým luxusom a pre iného priveľmi obyčajné. Snívam o obyčajnom každodennom šťastnom živote. Šťastná, zdravá rodina, naplnenie v kariérnom svete, plnenie drobných malých snov. Vedieť znásobovať to, čo už dnes mám a vedieť v tom byť do konca života šťastná. A ak niekedy šťastná nebudem, dokázať to zmeniť. Naplnený život, to je môj sen.
Čo považujete na ženách za najženskejšie?
Pod ženskosťou si predstavujeme mnohí najmä ženské krivky, ale presne toto znakom ženskosti byť vôbec nemusí. Pre mňa je ženskosť esenciou pochádzajúcou zvnútra. Zmyselnosť, ktorou dokážeme opantať. Je to aj vizuálne krásna, ale nádherné je ženu počúvať. Hlas, hodnotu, ktorá vychádza z jej úst. Potom je to napríklad aj vôňa. A čo je najženskejšie? Ak vie žena pracovať so svojimi prednosťami, pozná svoje nedokonalosti a vie hrať s kartami, ktoré má a dokáže byť najlepšou verziou samej seba. No nie nasilu a nezdravo.
Prečo je krásne byť ženou?
Byť ženou je naozaj nádherné. Vieme veci preciťovať, vieme cítiť bolesť a zároveň radosť a pozitívne momenty. Vieme sa citom oddať a dokáže nás to naplniť. Tiež je krásne, že sme cyklické a meníme sa zo dňa na deň počas celého mesiaca. A počas života máme rôzne role. Od tínedžeriek k manželkám, matkám. Meníme pozície profesijné aj životné. V jeseni nášho života dokážeme byť starými matkami a vidíme naše dcéry v úlohe matiek. Raz sme produktívne, potom zase menej, inokedy sme „mojkavé“, neskôr veľmi dominantné. Jednoducho z každého rožka troška. A to je úžasné.
Na čom momentálne najintenzívnejšie pracujete?
Aktuálne určite na svojom pracovnom živote. Na podcaste, ktorým sa snažím kráčať k novému sebavedomejšiemu a sebamilujúcejšiemu ja. Dlho som naň nemala odvahu, ale teraz cítim, že je to také moje životné naplnenie. Ale ak aj robím akúkoľvek inú prácu, cítim, že napĺňam svoj potenciál a veľmi sa teším, že môžem pracovať na veľmi pozitívnych veciach.
Zdroj foto: archív Sonja Kopčanová