Lipšic nepozná krajinu, kde by mohol generálny prokurátor zrušiť trestné stíhanie cez sporný paragraf

0
Lipšic nepozná krajinu, kde by mohol generálny prokurátor zrušiť trestné stíhanie cez sporný paragraf

10.9.2021 (Webnoviny.sk) – Paragraf 363 Trestného poriadku by sa mal týkať len meritórnych rozhodnutí. Povedal to špeciálny prokurátor Daniel Lipšic pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR (NR SR).

Ako Lipšic vysvetlil, znamená to, že by sa to týkalo len rozhodnutí, ktoré vytvárajú prekážku „res judicata“, teda uznesení o zastavení trestného stíhania a postúpení vecí. Tam to má podľa Lipšica veľký význam.

Názor bude tlmočiť ministerstvu

Tento názor chce tlmočiť aj na stretnutí k zmene daného paragrafu na ministerstve spravodlivosti v pondelok 13. septembra.

„Ja nepoznám krajinu v Európskej únii a priznám sa, že aj mimo nej, ktorá by mala takto koncipované oprávnenie generálneho prokurátora v rámci mimoriadnych opravných prostriedkov,“ dodal Lipšic. Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak ním bol porušený zákon.

Nebude ničiť dôkazy

Poslanci sa špeciálneho prokurátora pýtali aj na nahrávku Gorila. Nadácia Zastavme korupciu 6. septembra informovala, že nová vyšetrovateľka kauzy Gorila bude zrejme musieť USB kľúč s nahrávkou zničiť.

„Žiadosti obvineného o zničenie stopy ako súčasti spisu Gorila sú opodstatnené,“ skonštatoval totiž generálny prokurátor Maroš Žilinka v rozhodnutí, ktorým zrušil obvinenie finančníka Jaroslava Haščáka. „Vyšetrovateľ si počne tak, že je viazaný Trestným poriadkom a zákonom, judikatúrou a záväznými pokynmi dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry,“ odpovedal stručne Lipšic s tým, že špeciálna prokuratúra nie je pripravená ničiť žiadne dôkazy.

Pracujú pod veľkým tlakom

Špeciálny prokurátor pred poslancami výboru predstavil aj správu špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

„Rozsah tých vecí, ktoré v súčasnosti dozorujeme a pojednávame je nepredstaviteľný. To sú desiatky, niekedy stovky zväzkov spisového materiálu. Preto pracujeme pod veľkým tlakom,“ skonštatoval k téme Lipšic.

Členovia výboru odporučili Národnej rade SR vziať správu na vedomie.
Na základe paragrafu 363 Trestného poriadku generálna prokuratúra 31. augusta zrušila obvinenia voči podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke Dane Arpášovej a tiež dve obvinenia voči exriaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému.

Viac k témam: kauza Gorila, špeciálny prokurátor, Trestný poriadok, Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Lipšic nepozná krajinu, kde by mohol generálny prokurátor zrušiť trestné stíhanie cez sporný paragraf © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu