Elon Musk kladie túto otázku pri každom pohovore, aby odhalil klamára

Elon Musk využíva túto techniku, ktoré zvyšuje šance, že odhalí klamára až o sedemdesiat percent. Odborníci vravia, že skutočne funguje.

Pracovné pohovory patria medzi najstresujúcejšie udalosti v živote. Môžeme si len predstaviť, aký znervózňujúci by bol pracovný pohovor s Elonom Muskom z Tesly, najbohatším mužom na svete, ktorý je známy svojím náročným a výstredným správaním. V skutočnosti si to ani nemusíme predstavovať – nedávno Musk povedal, že počas každého rozhovoru kladie jednu otázku, aby rozpoznal klamára.

Veda hovorí, že to skutočne funguje. Keďže si o tom môže prečítať každý potenciálny šéf, s ktorým budete v budúcnosti robiť pohovor, mali by ste zistiť, čo to je.

Určenie, kto je klamár

Na samite svetovej vlády v roku 2017 Musk povedal, že každému kandidátovi na pracovný pohovor kladie rovnakú otázku: „Povedzte mi o niektorých najťažších problémoch, na ktorých ste pracovali, a o tom, ako ste ich vyriešili.“

Dôvod? „Ľudia, ktorí problém skutočne vyriešili, presne vedia, ako ho vyriešili,“ povedal. “Vedia opísať aj malé detaily.”

Veda podporuje Muskovu teóriu. Štúdia z roku 2020 publikovaná v časopise Journal of Applied Research in Memory and Cognition skúmala niekoľko techník pracovných pohovorov a zistila, že Muskove metódy sú obzvlášť účinné pri určovaní, kto je klamár a kto nie.

Prečítajte si: Viete, ako odhaliť klamára? Sledujte reč jeho tela

Finta je v detailoch

V technike známej ako „Asymetrický informačný manažment“ (AIM) anketár jasne hovorí opýtaným, že „ak poskytnú dlhšie, podrobnejšie vyjadrenia o udalosti záujmu, potom bude vyšetrovateľ lepšie schopný odhaliť, či hovoria pravdu alebo klamú,“ povedal Cody Porter, jeden z autorov štúdie.

“Malé detaily sú miazgou forenzných vyšetrovaní a môžu poskytnúť vyšetrovateľom fakty na kontrolu a svedkov na vypočúvanie.”

Vedci vo svojej štúdii zistili, že ľudia, ktorí hovoria pravdu, to vo všeobecnosti preukazujú poskytovaním podrobných informácií. “Naproti tomu klamári chcú skryť svoju vinu,” povedal Porter. “To znamená, že je pravdepodobnejšie, že budú strategicky zadržiavať informácie v reakcii na metódu AIM. Predpokladajú, že poskytnutie väčšieho množstva informácií vyšetrovateľovi uľahčí odhalenie ich klamstva, takže namiesto toho poskytujú menej informácií.”

Výskum zistil, že táto technika môže zvýšiť šance, že odhalíte klamára o 70%

Niektorí komentátori na portáli Reddit nepovažujú Muskov trik s otázkou až taký prelomový. “Veľmi štandardná otázka,” povedal jeden. “Pýtal som sa na to vo všetkých mojich pohovoroch. Ani som si neuvedomil, že je to zaujímavé,” komentoval ďalší. “Dalo by sa to nazvať metódou Working Girl (film),” uzavrel tretí.

Zdroj: Michael Martin, bestlifeonline.com