Emília Flaugnatti: Dôležité je urobiť prvý krok a odísť z komfortnej zóny

0
Emília Flaugnatti: Dôležité je urobiť prvý krok a odísť z komfortnej zóny
Foto: Oriflame

Emília Flaugnatti začínala podnikať doslovne s malou dušou. V tom čase bola na materskej dovolenke s ročným synom, dorábala si štátnicu z etiky, začala študovať psychoterapiu a pribrala si aj podnikateľskú sféru. Otec i manžel jej to vyčítali, oporou jej bola iba svokra. Dnes je na ňu celá rodina hrdá a vďačná, že vytrvala na náročnej ceste.

Ako mnohé iné ženy, aj vy ste začali podnikať počas materskej dovolenky. Prečo?

Vyštudovala som špeciálnu pedagogiku a 3 roky som učila v škole pre deti s chybami reči. Bola to pekná práca, ale málo ohodnotená. Navyše som túžila pracovať niekde, kde môžem neustále rásť a mať možnosť ovplyvňovať dianie a pravidlá. Keď mal môj syn rok, povedala som si, že to skúsim s Oriflame. Stále som mala možnosť vrátiť sa do mojej pôvodnej práce, ale zároveň som bola otvorená novým výzvam. Nemala som čo stratiť, a už vtedy som vedela, že nechcem predávať výrobky z katalógu, ale budovať si svoj vlastný biznis.

Aké to bolo skĺbiť nové výzvy, ktoré v sebe zahŕňali určite aj potrebu učiť sa mnoho nového, s pozíciou mamy, full time zamestnanej dieťaťom?

Keď sa nad tým teraz zamýšľam, sama som prekvapená, ako som to všetko stíhala. V tom čase som si ešte dorábala štátnicu z etiky, začala som študovať psychoterapiu, lebo som túžila byť skôr psychoterapeutkou ako učiteľkou. A k tomu som si pridala Oriflame. Potrebovala som peniaze, nechcela som byť závislá na manželovi. Čo ma zaujalo na práci s Oriflame bolo, že to môžem robiť aj s malým dieťaťom. Začal so mnou cestovať po celom Slovensku vlakom, keďže som vtedy nemala ani auto.

Predpokladám, že do práce ste sa už po materskej nevrátili. Ako toto rozhodnutie vnímala vaša rodina a okolie?

Áno, späť do práce som sa už vrátiť nemusela, lebo môj príjem z Oriflame bol niekoľkonásobne vyšší, ako plat učiteľky, a navyše som si túto prácu zamilovala – konečne som začala žiť život podľa svojich predstáv. V súkromí to už bolo o čosi náročnejšie. Ja som vedela, kam smerujem a čo mám v pláne vybudovať, moje okolie to však vnímalo úplne inak. Dnes viem, že je to spojené s tým, že je to obchod, o ktorom málokto vie, ako sa tvorí. Dodnes si pamätám otcove slová: “To chceš robiť obyčajnú predavačku a otravovať ľudí? Ty, s vysokou školou?” Môj manžel ma tiež veľmi nepodporoval, bol nahnevaný, že som stále preč a so synom chodím neskoro domov. Veľakrát som bola na vážkach, či si vyberiem pokoj v rodine, alebo v napätej situácii budem robiť to, čo ma bavilo. Vybrala som si to druhé, i keď som mohla veľa stratiť. Kto ma veľmi podporoval a celý čas pri mne stál, bola moja svokra, za čo som jej veľmi vďačná. Som rada, že som bola taká odvážna a vybrala som si svoju cestu. Napokon aj práve vďaka nej sa zlepšil môj vzťah s mužom a konečne mi dal aj on pocítiť, že si ma váži a je na mňa hrdý.

A čo je pre mňa neuveriteľným darom? Že som bola aj pre môjho syna príkladom už v ranom veku. Veď výchova dieťaťa nespočíva len v tom, že sa s ním hráme a trávime s ním čas, ale hlavne v tom, čo sami robíme. Dnes študuje manažment a marketing v Prahe, takže ide viac v mojich šľapajách.

svokra, oriflame, MLM
Pani Emília so svokrou

Čo vám v ťažkých chvíľach pomáhalo a bolo motiváciou, aby ste to nevzdali?

Bolo veľa takých momentov, keď som sa samej seba pýtala, či mám na túto prácu a či to zvládnem. Zažila som veľa odmietnutí, sklamaní či nepríjemných prekvapení – je to práca s ľuďmi. Tá je síce najťažšia, ale zároveň aj najkrajšia. Naučila som sa veľmi veľa o sebe samej, stala som sa sebavedomejšou, spoznala som svoje silné i slabé stránky, naučila sa trpezlivosti, vytrvalosti a uvedomila si, aké je dôležité nielen pozitívne myslieť, ale aj konať.

Veľkým vzorom bola pre mňa moja sponzorka, vďaka ktorej som si bola istá, že aj ja si dokážem vybudovať skvelý biznis s Oriflame. Veľkým povzbudením a istotou v tejto práci bolo, že som si mohla budovať toto podnikanie bez finančného rizika.

Predpokladám, že vo svojej profesii ste okrem množstva iného aj vy sama motivátorkou. Akým spôsobom sa snažíte najviac motivovať?

Motivovať ľudí môžem jedine úspechmi, ktoré som dosiahla, a novými výzvami a cieľmi, ktoré mám pred sebou. Som vzorom pre môj tím a úspechy ľudí v tíme sú zas inšpiráciou a motiváciou pre tých, ktorí sa chcú pridať k nám.

Prečítajte si aj rozhovor s ďalšou inšpiratívnou dámou.

oriflame, kozmetika, MLM
Foto: Oriflame

Ako rada oddychujete?

Moja práca je aj môj relax. Deje sa to, ak sa práca stáva poslaním. Ale rada relaxujem aj pohybom, rada športujem a s mojím mužom hrávame tenis, chodíme na korčule, v zime radi lyžujeme a máme radi Taliansko, čo je pre nás príjemné skĺbenie rodiny, histórie i chutného jedla a vína. Rada relaxujem aj pri dobrej knihe, je to zväčša motivačná literatúra.

Ktorý zatiaľ splnený sen je pre vás tým najvzácnejším?

To, že som dosiahla úspech, za ktorý som bola slávnostne odmenená i ocenená a keď rovnaký úspech dosiahli aj moje sestry a spolupracovníčky, bol tento pocit omnoho silnejší. A spomínam si na to, že som si kúpila moje prvé červené auto v čase, keď som bola ešte na materskej! Samozrejme, že mám omnoho viac splnených snov, ale aj ďalšie ciele a splnenie mét pred sebou… Ja rozhodujem o tom, kedy pôjdem „do dôchodku“, keďže si tu budujem pasívny príjem. A navyše tento obchod je dedičný.

Ak by ste mali dať tri rady ženám, ktoré by ich tiež viedli k plneniu vlastných snov, aké rady by to boli?

Mať svoj veľký cieľ, aktívne počúvať a vytrvať!

Ale ešte by som dodala, že príležitostí k nám v živote príde veľmi málo, a preto neváhajte správne sa rozhodnúť a žiť svoj život podľa svojich predstáv. Dôležité je urobiť prvý krok a odísť zo svojej komfortnej zóny.

Považujete sa za šťastnú ženu?

Áno, pretože milujem to, čo robím. Neustále sa učím nové veci – osobne i osobnostne rastiem. A to isté ponúkam aj iným ženám – dosahovať ich životné túžby a ciele. Neviem si predstaviť robiť inú prácu, ako prácu s krásou, zdravím, dosahovaním úspechov a finančnej nezávislosti s ľuďmi, ktorých si pre túto prácu vyberám.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu