Nehľadajte výhovorky, ale riešenia

0
Nehľadajte výhovorky, ale riešenia
Foto: Oriflame

Renáta Hubinská je ďalšia zo žien, ktoré sa na podnikateľskú dráhu pustili počas svojej materskej dovolenky. Keďže má za sebou dve materské, dokáže pekne porovnať, aká je materská v pozícii začínajúcej, a aká v pozícii už zabehnutej podnikateľky. A že je to rozdiel naozaj veľký.

Vaša podnikateľská éra sa začala v roku 1997, čo už je nejaký ten piatok dozadu. Prečo ste sa pre ňu rozhodli, najmä s ohľadom na to, že ste v tom čase boli zamestnaná?

Keď som bola zamestnaná, využívala som hlavne možnosť zarobiť si na predaji kozmetiky. To, čo som zarobila na objednávkach od kolegýň a kamarátok, som hneď minula na svoje výrobky. Ale tešila som sa, že som nemusela dať za ne peniaze zo svojej výplaty. Tiež som si dokázala zarobiť na darčeky pre blízkych, každí odo mňa dostávali automaticky niečo z Oriflame. A tak je to aj dodnes.

Svoj pracovný život spojiť iba s Oriflame ste sa rozhodli dosť skoro, už o 2 roky. Čo vás k tomu viedlo?

Keď som odišla na materskú, príjmy sa znížili a výdavky zvýšili. Pozná to každá mamička. Stále som si dokázala zarobiť na vlastnú kozmetiku z predaja, ale to nestačilo, peniaze nám chýbali. Hoci môj vtedajší manžel pracoval, nezarábal veľa, a finančná situácia bola nepríjemná. Musela som prerátavať každú korunu, nemali sme vlastné bývanie, hypotéky boli v plienkach. Jedného dňa, keď som v obchode prerátavala posledné drobné a kalkulovala, aké jedlo za ne kúpiť, som si uvedomila, že keď sa ja sama nepostarám o zlepšenie finančnej situácie, tak sa to nezmení. A tak som sa zodpovedne pustila do budovania skupiny. Takmer nikto mi neveril, že z toho budem zarábať. Dokonca ani dnes mi ľudia neveria.

Práca popri materskej dovolenke zrejme nebola ľahká ani v tej dobe. Ako ste to zvládali?

Samozrejme, bez pomoci a podpory v rodine by to bolo oveľa ťažšie. Sú veci, ktoré sa dajú robiť z domu, popri dieťatku, ale sú situácie, kedy potrebujete dieťa niekam spoľahlivo „odložiť“ a pracovať na svojich snoch. Vtedy prišli na rad babky a manžel. No a ešte je dobré mať niekoho, kto vás naučí všetko, čo potrebujete o tomto biznise vedieť. Takou osobou je pre mňa moja sponzorka Terka Čerešníková. Chodila z Partizánskeho za mnou do Nitry vytrvalo každý týždeň, až kým som sa nestala Direktorkou.

No a ešte poviem, že som netrávila čas pozeraním seriálov, sedením na lavičke, ani som nebola znudená žena na materskej, ktorá pozná iba varenie, pranie, upratovanie… Stále som bola medzi ľuďmi, čo sa mi páčilo. A o to viac som si zasa vedela užiť chvíle s rodinou.

Chcete vedieť, kto sa stal podnikateľkou roka 2017? Prečítajte si o nej tento článok.

kozmetika, MLM, oriflame, predaj
Foto: Oriflame

Máte za sebou vlastne dve materské dovolenky, jednu v pozícii ženy na materskej so statusom začínajúcej podnikateľky a druhú v pozícii podnikajúcej mamičky. Ako a v čom ste vnímali rozdiel?

Počas prvej materskej som nemala peniaze a dostávala som sa k nim postupne tým, ako sa rozširovala moja sieť kozmetických poradkýň a líderiek Oriflame. Pred koncom materskej som podala výpoveď v zamestnaní (pracovala som v štátnej správe) a odvtedy som na vlastnej nohe. Oriflame mi splnil toľko snov a cieľov, že ich neviem ani zrátať. Na začiatku som snívala opatrne.. Prvé moje ciele boli zarobiť na plienky, na stravu, na oblečenie… Potom som snívala o dovolenke, tak po cca roku a pol som si konečne uvedomila, že všetky zarobené peniaze už nestihneme len prejesť, ale zostane mi z jednej výplaty aj na krátku dovolenku v Chorvátsku. To ma povzbudilo a začala som konečne snívať vo veľkom. O vlastnom bývaní, aute, dovolenkách, lyžovačkách, vzdelaní pre deti… Všetko sa mi doteraz splnilo. V roku 2012 sa mi znovu pošťastilo dostať sa na materskú dovolenku, ale toto už bola iná káva. Samozrejme, opäť som nebola na klasickej materskej dovolenke – svoj čas som delila medzi starostlivosť o dieťa a prácu, ale zvládali sme to dobre. Čas aj aktivity si plánujem sama, takže to nie je až taký problém. No a byť na materskej s príjmom Zafírovej direktorky je niečo úplne iné, ako byť len na materskej… Poviem vám, toto som si fakt užila. Ten rozdiel bol veľký: na prvej materskej som pri všetkom pozerala najprv na cenu, teraz som kúpila pre malú to, čo sa mi páčilo. Už sme mali svoje bývanie, ja som jazdila na vlastnom dobrom aute, chodili sme na dovolenky. Jednoducho sme si mohli dopriať oveľa viac. A nemusela som už toľko pracovať.

Ako vaše pracovné povinnosti vnímala vaša rodina?

Na začiatku som musela pracovať naozaj veľa. Rodina najprv pozerala na moju prácu s nedôverou. Predsa len, nebolo to klasické zamestnanie, ani brigáda, ani klasické podnikanie, ani nič, čo doteraz poznali. Ale dôležité bolo, že mi nikto nebránil, a keď videli, že to myslím vážne, tak ma naozaj podporili.

Chopiť sa šance je jedna vec, ale premeniť ju na úspech, je vec druhá. Čiže ste asi niečo urobili správne. Čo to bolo?

V prvom rade som uverila tejto príležitosti. Uverila som tomu, že keď budem budovať skupinu, stanem sa finančne nezávislou paňou svojho času. Potom som počúvala rady mojej sponzorky a snažila som sa robiť všetko, čo mi radila. No a mala som v hlave stále Oriflame. Každý deň. Ráno som s tým vstávala a každý večer som sa sama seba opýtala: Renáta, čo si dnes urobila pre Oriflame? Bolo to dosť?

kozmetika, MLM, oriflame, predaj, more
Renáta Hubinská

Hovoríte, že v minulosti, ba ani dnes vám ľudia neveria, že vaša práca vás môže živiť. Prečo?

Ľudia majú predstavu, že sa živíme len predajom kozmetiky. A skutočne by som musela predať obrovské množstvo kozmetiky, aby som z toho mohla slušne vyžiť. Avšak príležitosť zarobiť väčšie peniaze je v budovaní skupiny – je to tzv. Multilevel marketing – teda systém viacstupňového odmeňovania. V praxi to znamená vyhľadávať nových ľudí a nájsť medzi nimi tých, ktorí chcú byť úspešní. A pomôcť im v tom. Ak pomôžem iným zarobiť peniaze, splniť si sny, aj mňa to posunie ďalej.

Nie je to bežný spôsob zarábania peňazí, preto tomu ľudia neveria. A mnohí aj vyskúšajú, ale sú netrpezliví. Potom majú pocit, že to nefunguje. Ľudia majú radšej istotu – pravidelná výplata, viem, koľko dostanem… Aj keď je to falošná istota, lebo o prácu môžu kedykoľvek prísť.

Aj moja rodina poriadne uverila v podstate až keď som sa stala Direktorkou. Dostala som obrovskú kyticu a prémiu 1000 USD, tak to bolo presvedčivé.

Ktoré formy komunikácie sa vám v smere k vašim zákazníčkam, ale aj vašim kolegyniam najviac osvedčili?

Keď som začínala, každý mal ledva pevnú linku. Dnes je komunikácia s ľuďmi vďaka internetu oveľa jednoduchšia a rýchlejšia. Využívam všetky formy: telefón, mail, sociálne siete, webovú stránku, aplikácie v mobile… všetko. Aktuálne najviac asi Facebook, Messenger, WhatsApp, ale každému vyhovuje niečo iné.

Ako rada oddychujete?

Dvakrát za týždeň idem cvičiť, bez toho nemôžem byť… Sem-tam na masáž, do sauny, občas kino, divadlo, koncert. Samozrejme, teším sa na letnú dovolenku, najradšej som pri vode. Ale užívam si aj obyčajný večer doma s rodinou, to je pre mňa najlepší relax. No a ešte cestujem – chodíme na nádherné zahraničné konferencie, kde sa inšpirujeme úspešnými lídrami z celého sveta.

Ktorý zatiaľ splnený sen je pre vás tým najvzácnejším?

Finančná nezávislosť a pracovná sloboda. A z uchopiteľných vecí je to môj byt. Lebo vlastný byt znamená pre mňa domov, zázemie pre rodinu. A bol to môj prvý veľký sen.

Ak by ste mali dať tri rady ženám, ktoré by ich tiež viedli k plneniu vlastných snov, aké rady by to boli?

Nedovolím si radiť iným ženám. Každá to má doma inak, každá má inú povahu, iné zázemie. Poviem teda tri veci, ktoré pomohli mne:

Uveriť príležitosti, ktorá sa mi ponúkne.

Veľa pracovať na plnení svojho sna, dať do toho srdce a byť vytrvalá.

Nenechať sa odradiť „dobrými radami“ a nehľadať výhovorky, ale riešenia.

Považujete sa za šťastnú ženu?

Áno, som šťastná žena. Mám dve krásne dcéry, sme zdravé, a to je najdôležitejšie. Robím to, čo ma baví, pracujem, kedy chcem a s kým chcem. Som životu vďačná za všetko pekné a dobré, čo mi bolo dopriate.

Ani u mňa nie sú všetky dni ružové. Myslím, že neúspechy a sklamania prichádzajú, aby sme si vedeli vážiť aj obyčajné veci. Aby sme sa poučili a išli ďalej silnejší.

Aké sú podľa vás vaše slabé stránky? A aké sú tie silné?

Moja slabá stránka? Určite prokrastinácia, teda odkladanie vecí na poslednú chvíľu… Stále si hovorím, že s tým musím niečo urobiť.  A stále mi to nejde… Silné stránky? Som lojálna, pracovitá, vytrvalá, aj trpezlivosti som sa naučila (hlavne na materskej). A vidím v každom to dobré. To posledné neviem, či je silná stránka, alebo slabá. (smiech)

žiadne príspevky na zobrazenie