Emily Warren Roebling: Žena za Brooklynským mostom

0
Emily Warren Roebling: Žena za Brooklynským mostom

Keď si človek spomenie na ikonický Brooklynský most, zázrak inžinierstva a symbol New Yorku, často sa mu vybavia mená ako John A. Roebling a Washington Roebling. Zásadnú úlohu pri dokončení tohto monumentálneho projektu však zohrala v zákulisí pozoruhodná žena.

Emily Warren Roebling, manželka Washingtona Roeblinga, preukázala mimoriadnu inteligenciu, odhodlanie a odolnosť, vďaka čomu sa stala neospevovanou hrdinkou v histórii stavebného inžinierstva.

Emilino spojenie s Brooklynským mostom

Emily Warren sa narodila 23. septembra 1843 v Cold Spring v New Yorku. Pochádzala z rodiny so silným inžinierskym zázemím, keďže jej otec Sylvanus Warren bol významným stavebným inžinierom. Prostredníctvom svojho otca sa Emily zoznámila s Washingtonom Roeblingom, hlavným inžinierom projektu Brooklyn Bridge.

Portrét of Emily Warren Roebling – Charles Émile Auguste Carolus Duran

Tragédia štrajku – Most v nebezpečenstve

Zatiaľ čo jeho otec John Roebling začínal s prípravnými prácami na Brooklynskom moste, novomanželia odišli do Európy študovať použitie kesónov na stavbu mosta. V novembri 1867 porodila Emily v Nemecku ich jediné dieťa, John A. Roebling II.

V roku 1869 na výstavbu Brooklynského mosta dohliadal už Washington Roebling. O tri roky neskôr sa stala tragédia, John Roebling, Washingtonov otec a pôvodný hlavný inžinier, zomrel v dôsledku pracovného úrazu. Washington prevzal funkciu hlavného inžiniera, ale v roku 1873 aj on utrpel na mieste ťažké zranenie, takže bol pripútaný na lôžko a nemohol pokračovať vo svojich povinnostiach.

Vstup na stavenisko

Keď sa zdravotný stav Washingtona Roeblinga zhoršoval, Emily Roeblingová sa na stavenisku stala jeho očami, ušami a hlasom. Prevzala úlohu spojky medzi manželom a inžiniermi, robotníkmi a úradníkmi zapojenými do projektu. Hoci Emily mala malé formálne vzdelanie v oblasti strojárstva, pozorne sledovala proces výstavby a od svojho manžela sa dozvedela o inžinierskych princípoch.

Ženský rozum a múdrosť

Inteligencia a silný zmysel pre zodpovednosť Emily Roeblingovej umožnili zvládať výzvy v oblasti, v ktorej dominujú muži. Zrozumiteľne oznámila pokyny svojho manžela a zabezpečila tak hladký priebeh stavby. Napriek tomu, že čelila skepticizmu a predsudkom zo strany niektorých inžinierov, Emily vytrvala a získala si ich rešpekt vďaka svojej oddanosti a vedomostiam.

wikipedia.org

Symbol sily a vytrvalosti

Takmer 14 rokov podporovala Emily Roebling svojho manžela a projekt Brooklyn Bridge. Jej odhodlanie prispelo k úspešnému dokončeniu mosta, ktorý bol pre verejnosť otvorený 24. mája 1883. Emily bola prvou osobou, ktorá prešla po dokončenom moste a držala kohúta, ktorý symbolizoval víťazstvo.
Na otváracom ceremoniáli ju ocenil v prejave politik Abram Stevens Hewitt, ktorý povedal, že most je: „…večný pamätník obetavej oddanosti ženy a jej schopnosti získať vyššie vzdelanie, z ktorého bola príliš dlho vylúčená.“

Théobald Chartran – Portrét Washingtona A. Roeblinga

Emily Roebling sa neskôr podieľala aj na spoločenských organizáciách, ako je Združenie pomoci. Veľa cestovala – predstavili ju kráľovnej Viktórii a bola v Petrohrade na korunovácii cára Mikuláša II. Pokračovala vo vzdelávaní a získala právnický certifikát na New York University.

Roeblingová je známa svojou vplyvnou esejou „A Wife’s Disabilities“ (1899), publikovanou v Albany Law Journal, ktorá získala široké uznanie a ocenenia. V ňom obhajovala práva žien a kritizovala diskriminačné praktiky namierené proti ženám. Esej podpísala iniciálami svojho manžela W.A.R.

Uznanie a dedičstvo

Je smutné, že Emilyin významný prínos nebol počas jej života všeobecne uznávaný. Až v posledných rokoch získala jej úloha a vplyv na projekt Brooklynského mosta väčšie uznanie. V roku 2018 bola Emily Warren Roebling posmrtne poctená uvedením do Siene slávy v New Jersey.

Promenáda na moste, wikipedia.org

Príbeh Emily Warren Roeblingovej slúži ako dôkaz odolnosti a schopnosti žien prekonávať spoločenské bariéry. Jej neochvejné odhodlanie, intelekt a húževnatosť projektu Brooklynského mostu jej vyniesli miesto v histórii a sú inšpiráciou pre ďalšie generácie. Keď žasneme nad Brooklynským mostom, spomeňme si aj na ženu, ktorá zohrala kľúčovú úlohu pri jeho výstavbe a zabezpečila jeho trvalý odkaz v análoch inžinierskej histórie.

Dnes je Brooklynský most označený tabuľou venovanou pamiatke Emily Warren Roeblingovej, jej manžela Washingtona Roeblinga a jej svokra Johna A. Roeblinga. 

žiadne príspevky na zobrazenie