Marián Leško: „Celý svet sledoval, ako ten mladík vykrvácal na hraniciach.“

0
Marián Leško: „Celý svet sledoval, ako ten mladík vykrvácal na hraniciach.“

Tunel 29 je skutočný príbeh neuveriteľného činu, ktorý vznikal na základe stoviek hodín rozhovorov autorky s Joachimom a ďalšími ľuďmi. Dozvedáme sa o samotnom plánovaní a kopaní tunela, ale aj o živote vo východnom Berlíne, o všadeprítomnej tajnej službe Stasi.

„Tri roky som pátrala po všetkých, ktorí boli súčasťou tohto príbehu. Pýtala som sa ich, čítala ich listy a denníky. Potom som objavila tisícky záznamov Stasi s detailnými záznamami, minútu po minúte. O niečom takom sa môže novinárovi obvykle iba snívať,“ píše autorka.

V lete 1962 mladý študent Joachim Rudolph vykopal tunel pod Berlínskym múrom. Na
druhej strane vo východnom Berlíne čakali desiatky mužov, žien a detí – ochotní riskovať všetko, aby mohli utiecť.

Dokumentárny román od uznávanej autorky podcastu BBC Radio 4 Heleny Merrimanovej zachytáva skutočný príbeh tejto najpozoruhodnejšej záchrannej misie počas studenej vojny.

Autorka čerpá z rozhovorov s tými, ktorí sa na tomto neuveriteľnom príbehu osobne
zúčastnili. Na základe preskúmania spisov Stasi približuje okolnosti a pozadie toho, ako sa z obyčajných študentov vytvorila skupina odhodlaných kopáčov, ktorí pomohli uniknúť na slobodu z východného Berlína dvadsiatim deviatim ľuďom. Je to však nielen príbeh o nezdolnom odhodlaní a túžbe po slobode, ale aj príbeh o zrade, špionáži a láske, ktorá sa stala jeho prekvapivým epilógom.

Kopanie tunela pod Berlínskym múrom bolo tiež prvou akciou svojho druhu, zdokumentovanou pre televíziu; financovala ju stanica NBC, ktorá chcela nakrútiť prípravu úteku a jeho uskutočnenie v reálnom čase. Tento jedinečný televízny dokument, ktorého vysielanie takmer zablokovala Kennedyho administratíva, spôsobil revolúciu v televíznej žurnalistike.

Tunel 29 je silný príbeh pre tých, ktorí zažili Berlínsky múr a ešte si ho pamätajú. A tiež pre mladšiu generáciu, ktorá sa o múre len učí v škole, no táto kniha veľmi názorne a pútavo priblíži, aké to v skutočnosti bolo. Čo vtedy ľudia prežívali, akí boli neslobodní, stále pod drobnohľadom, takmer bez svojich práv, len ako bábky v rukách režimu. Nepochopia to, nezažili to, no aj tak je to pre nich dôležité čítanie. Už len preto, že história sa opakuje…a aj dnes vyrastajú vo svete tisíce, desaťtisíce kilometrov rôznych múrov.

Marián Leško o knihe Tunel 29:

Milan Buno, knižný publicista

Tunel 29: https://www.bux.sk/knihy/660473-tunel-29.html
Podcast: https://kniznykompas.podbean.com/e/marian-lesko-%e2%80%9ecely-svet-sledoval-ako-ten-mladik-vykrvacal-na-hraniciach/

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu