Evakuácia sa podľa izraelských nariadení týka už dvoch tretín územia Pásma Gazy, ide o domov dvoch miliónov ľudí

0
Evakuácia sa podľa izraelských nariadení týka už dvoch tretín územia Pásma Gazy, ide o domov dvoch miliónov ľudí

6.2.2024 (SITA.sk) – Izraelské nariadenia na evakuáciu v Pásme Gazy sa v súčasnosti týkajú dvoch tretín územia. Upozorňuje na to Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA).

Oblasť 77 percent obyvateľov

Postihnutá oblasť o rozlohe 246 kilometrov štvorcových bola pred vojnou Izraela s palestínskym militantným hnutím Hamas domovom 1,78 miliónov Palestínčanov, a teda 77 percent obyvateľov Pásma Gazy.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Na začiatku vojny, ktorú vyvolal 7. októbra útok Hamasu na južný Izrael, izraelská armáda začala nariaďovať Palestínčanom v severnej časti, aby sa presunuli na juh a vyhli sa tak tamojším pozemným bojom. Letectvo však naďalej útočilo na južnú časť Pásma Gazy.

Príkazy evakuácie sa však neskôr začali týkať aj južných a centrálnych častí palestínskej enklávy. Ofenzíva sa v súčasnosti sústreďuje na mesto Chán Júnis na juhu.

Dve tretiny obetí sú ženy a deti

Izrael tvrdí, že útočí len na ciele Hamasu, pričom mu pripisuje zodpovednosť za ujmu civilistom, pretože operuje na civilných miestach. Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy uvádza už viac ako 27-tisíc mŕtvych. Nerozlišuje medzi bojovníkmi a civilistami, ale tvrdí, že viac ako dve tretiny obetí predstavujú ženy a deti.

Z Chán Júnisu utiekli a utekajú desiatky tisíc ľudí, uvádza OCHA vo svojej najnovšej správe o humanitárnej situácii v Pásme Gazy. Viac ako polovica z 2,3-miliónovej populácie Pásma Gazy je v súčasnosti v meste Rafah, ktoré leží na hranici s Egyptom, a v okolitých oblastiach.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Evakuácia, Izraelsko-palestínsky konflikt, Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA), Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Evakuácia sa podľa izraelských nariadení týka už dvoch tretín územia Pásma Gazy, ide o domov dvoch miliónov ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu