Evanjelickí biskupi kritizujú prijatie novely Trestného zákona, majú obavy o základy právneho štátu

0
Evanjelickí biskupi kritizujú prijatie novely Trestného zákona, majú obavy o základy právneho štátu

13.2.2024 (SITA.sk) – Evanjelickí biskupi sú znepokojení prijatím novely Trestného zákona Národnou radou (NR) SR.

„Máme obavy o základy právneho štátu, principiálne demokratické hodnoty, ktoré sú postavené na zodpovednosti, a nie na politickej svojvôli. Úcta k spravodlivosti a rešpektovanie zákona je jedným zo základov stabilnej a bezpečnej spoločnosti,“ uviedli vo svojom stanovisku.

Morálna destabilizácia spoločnosti

Zdôraznili, že prispôsobovanie trestnej legislatívy osobným alebo straníckym záujmom považujú za neprípustné.

Rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, skracovanie premlčacích lehôt, sprísňovanie pravidiel pre kajúcnikov či znižovanie trestných sadzieb za korupciu a majetkové trestné činy sú z evanjelických biskupov morálnou destabilizáciou spoločnosti.

Považujú to tiež za otvorenie priestoru pre korupciu i majetkovú trestnú činnosť, čo podľa nich povedie k zvýšeniu polarizácie a zhoršovaniu napätej situácie na Slovensku.

Výzva pre politikov

„Žiadame politických predstaviteľov Slovenskej republiky, aby sa zasadzovali za spoločné dobro, bez straníckych či osobných záujmov. Vážne legislatívne zmeny nech sú výsledkom odbornej diskusie s ohľadom na všetky aspekty spoločenského života. Nech sú garanciou upevňovania spravodlivosti a práva v našej spoločnosti a nie oslabovaním týchto hodnôt,“ apelujú evanjelickí biskupi na politickú reprezentáciu.

Obracajú sa na ňu i s výzvou, aby v napätej a neistej spoločenskej situácii nezvyšovali polarizáciu, ale „v plnej zodpovednosti dokázali viesť k pravde, spravodlivosti a stabilite“.

V štáte by mal vládnuť pokoj

Na záver uviedli, že ich hlavným cieľom je, aby v štáte vládol pokoj a bolo možné vnímať Božia požehnanie, nie spory a konflikty. „Božie slovo spája uskutočňovanie práva a spravodlivosti s pokojom a požehnaním,“ dodali.

Pod stanoviskom sú uvedení generálny biskup ECAV na Slovensku Ivan Eľko, biskup Západného dištriktu ECAV na Slovensku Ján Hroboň a biskup Východného dištriktu ECAV na Slovensku Peter Mihoč.

Viac k témam: Evanjelická cirkev, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Evanjelickí biskupi kritizujú prijatie novely Trestného zákona, majú obavy o základy právneho štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie