Existujú štyri typy viny – a všetky môžu ovplyvniť váš vzťah, hovorí nová štúdia

0
Existujú štyri typy viny – a všetky môžu ovplyvniť váš vzťah, hovorí nová štúdia

Najviac však podľa zistení škodia vzťahom dva druhy medziľudskej viny.

Vina je jednou z najhorúcejších emócií, aké si možno predstaviť. Môže nám spôsobiť zlé pocity z nášho postavenia v živote a často nás núti robiť veci, ktoré by sme zvyčajne nerobili (napríklad koľkokrát ste usporiadali sviatočnú večeru z pocitu viny, hoci by ste radšej zamierili do reštaurácie).

Nie je prekvapením, že vina môže ovplyvniť aj naše osobné vzťahy. Nedávna štúdia z Rímskej univerzity zistila, že existujú štyri typy medziľudskej viny – a každý z nich ovplyvňuje naše správanie inak. Čítajte ďalej a dozviete sa dôsledky pre vás a váš milostný život.

Štyri druhy viny

Vedci z Rímskej univerzity chceli nájsť súvislosť medzi typmi medziľudskej viny a ich vzťahom k pripútanosti a altruizmu. Skúmali 393 dospelých (s priemerným vekom 34 rokov, ktoré sa v 70 percentách identifikovali ako ženy) o ich pocitoch viny, a kategorizovali tieto pocity do štyroch typov. Podľa Susan Krauss Whitbourne, PhD, emeritnej profesorky psychologických a mozgových vied na University of Massachusetts Amherst, v Psychology Today, tieto typy sú:

  • Vina preživších: Cítim sa nepríjemne, že sa cítim lepšie ako ostatní ľudia.
  • Vina z odlúčenia: Myslím, že by som sa nemal odlúčiť od milovaných, pretože by to bolo zraňujúce, nelojálne alebo by sa cítili opustení.
  • Vina všemocnej zodpovednosti: Cítim, že je mojou zodpovednosťou riešiť problémy iných ľudí.
  • Nenávisť k sebe: Nezaslúžim si byť šťastný.
unsplash.com

Rôzne druhy viny vedú k rôznemu správaniu

Štúdia zistila, že vina zo všemocnej zodpovednosti bola jedinou formou viny, ktorá korelovala s altruizmom; tento typ viny bol tiež spojený s úzkostnou pripútanosťou.

Tí, ktorí pociťovali vinu z nenávisti k sebe samému, vykazovali najvyšší výskyt patológie osobnosti.

Čo ak cítite vinu všemocnej zodpovednosti?

Tieto zistenia majú skutočné dôsledky pre romantické vzťahy. David Tzall, PsyD, licencovaný psychológ so sídlom v Brooklyne, poznamenáva, že všemocná zodpovednosť za vinu môže vytvárať napätie niekoľkými spôsobmi.

„Môže to vyvíjať veľký tlak na človeka, ktorý zažíva vinu, aby neustále robil viac a viac pre svojho blízkeho, čo môže byť vyčerpávajúce a viesť k vyhoreniu,“ hovorí. To môže spôsobiť, že sa daná osoba vyhýba stanoveniu hraníc so svojím partnerom, čo vedie k odporu.

„Pre oboch partnerov vo vzťahu je dôležité, aby sa dokázali postarať o svoje potreby a aby mali zdravú rovnováhu medzi dávaním a prijímaním,“ dodáva Tzall. „Vina všemocnej zodpovednosti môže narušiť túto rovnováhu a viesť k problémom vo vzťahu.“

Alebo vina zo sebanenávisti?

Vina zo sebanenávisti môže ovplyvniť aj vzťahy. David Tzall vysvetľuje, že tí, ktorí zažívajú túto formu viny, môžu mať problém uveriť, že sú hodní lásky.

„Môžu mať nízke sebavedomie a zápasia s pocitmi nedostatočnosti,“ hovorí Tzall. „Môžu byť tiež sebakritickí a prejavovať ťažkosti s prijímaním komplimentov alebo pozitívnej spätnej väzby od svojho partnera.“ Postupom času môže toto správanie narušiť vzťah.

vina smutok
unsplash.com

Našťastie existujú spôsoby, ako to zlepšiť

„Je dôležité, aby niekto so sebanenávisťou pracoval na zlepšení svojej sebaúcty a sebahodnoty, aby mal zdravý a plnohodnotný vzťah,“ hovorí David Tzall. „Môže to zahŕňať hľadanie terapie alebo iných foriem podpory.“ Spracovaním neadresovanej traumy môže človek vstúpiť do zrelého vzťahu, ktorý nemá opatrovateľský aspekt.

„Môže byť užitočné pripomenúť si svoje pozitívne vlastnosti a zamerať sa na veci, ktoré ste dosiahli, a pokrok, ktorý ste urobili,“ hovorí Tzall.

Vina preživších a vina z odlúčenia sú tiež problematické

Vina preživších sa často stotožňuje s tými, ktorí trpia posttraumatickým syndrómom, hovorí vojenský príslušník, ktorý ako jediný z ich skupiny prežil útok. No podľa Verywell Mind sa to môže týkať aj tých, ktorí prežili autonehody, prírodné katastrofy alebo zdravotné traumy. A ako vysvetľuje Psychology Today, tento typ viny môže viesť k podráždenosti, pocitom bezmocnosti a odpojenosti a nedostatku motivácie — čo sa všetko môže prejaviť vo vzťahoch.

Separačná vina môže niekomu brániť v tom, aby opustil nešťastný alebo nezdravý vzťah kvôli strachu z toho, ako to ten druhý zvládne.

Psychology Today poznamenáva, že podľa autorov štúdie sú všetky štyri typy viny zakorenené v „zážitkoch v ranom detstve s rodičmi alebo opatrovateľmi“. Tí, ktorí videli rodiča alebo rodičovskú postavu robiť všetko pre svojho partnera, s väčšou pravdepodobnosťou napodobnia správanie a „predpokladajú, že sú zodpovední za akékoľvek svoje činy, ktoré sa negatívne odrážajú na niekom, na kom im záleží“.

Zdroj: bestlifeonline, foto: unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie