Sulík čelí v parlamente odvolávaniu, hlasovanie sa odložilo na budúci týždeň (naživo)

16.6.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 16. júna 18:32

Poslanci parlamentu začali vo štvrtok popoludní na mimoriadnej schôdzi rokovať o odvolaní ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) z funkcie.

Rokovanie bolo o 19.00 prerušené a pokračovať sa má v piatok 17. júna po prerokovaní termínovaných bodov z riadnej schôdze. V prípade, že by parlament v piatok nestihol prerokovať termínované body, v odvolávaní Sulíka by poslanci pokračovali pravdepodobne na budúci týždeň v stredu alebo vo štvrtok. Hlasovať o osude ministra hospodárstva sa tak s určitosťou bude hlasovať až budúci týždeň.

Na odvolanie Sulíka z funkcie bude potrebných aspoň 76 hlasov zo 150-členného parlamentu. Kľúčový bude postoj poslancov vládneho hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré by malo pred hlasovaním o ministrovi povedať, ako sa zachová.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Návrh iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a skupina okolo nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu.

Za rozhodujúci moment návrhu na odvolanie považuje Smer-SD „absolútnu ignoranciu“ slovenských ekonomických záujmov na ostatnom zasadnutí Európskej rady, na ktorej lídri členských štátov prijali ďalšie sankcie proti Ruskej federácii v oblasti dovozu a spracovania ruskej ropy.

Podľa Smeru-SD hrubé podcenenie návrhov sankcií bude viesť k nedostatku produktov vyrábaných z ruskej ropy, čo bude viesť k ďalšiemu nekontrolovanému nárastu ich cien, „o škodách spôsobených monopolnému spracovateľovi Slovnaft nehovoriac“.

Minister Sulík sa pred časom vyjadril, že odstúpiť nemieni. Nemyslí si, že pochybil a ak bude mať premiér Eduard Heger (OĽaNO) pocit, že si nerobí svoju prácu dobre, má možnosť navrhnúť jeho odvolanie prezidentke.

Poslanec György Gyimesi (OĽaNO) pred časom vyzval Sulíka, aby odstúpil pre nezvládnuté rokovania o sankciách EÚ na ruskú ropu. Minister hospodárstva reagoval, že odstúpiť nemieni. Nemyslí si, že pochybil a ak bude mať premiér Eduard Heger (OĽaNO) pocit, že si nerobí svoju prácu dobre, má možnosť navrhnúť jeho odvolanie prezidentke.

Kabinet v stredu (15. júna) odmietol opozičný návrh na odvolanie ministra. Vláda zdôraznila, že ani ona a ani rezort hospodárstva neregulujú ceny energií a tiež nemôžu ovplyvniť vývoj cien energií na veľkoobchodnom trhu. Ministri sa zastali Sulíka v súvislosti s rokovaniami o sankciách na dodávky ropy a ropných výrobkov.

„Pri všetkých návrhoch sa podpredseda vlády a minister hospodárstva a predseda vlády navzájom informovali. Koncept sankcií potvrdil predseda vlády spolu s ostatnými lídrami krajín EÚ konsenzom dosiahnutým na rokovaní Európskej rady,“ konštatovala vláda.

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Minister hospodárstva SR, Odvolávanie ministra Sulíka
Zdroj: Webnoviny.sk – Sulík čelí v parlamente odvolávaniu, hlasovanie sa odložilo na budúci týždeň (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.