Gabriela Vanacká: Viac získate z jednej A4-ky kreslených poznámok než z dvadsiatich strán textu

0
Gabriela Vanacká: Viac získate z jednej A4-ky kreslených poznámok než z dvadsiatich strán textu

„Emócie pomáhajú k lepšiemu zapamätaniu. Takže ak vás pobavím, zapamätáte si viac, ako keby som vás nudila,“ hovorí ilustrátorka Gabriela Vanacká. Gabriela dokáže z jednej prezentácie nakresliť príbeh s hlavnými myšlienkami, a to všetko na jednu A4.

V rozhovore nám prezradila:

  • čo všetko tvorí jej ilustrátorské portfólio,
  • ako dokáže tak rýchlo vyabstrahovať z prednášok to najpodstatnejšie,
  • čo najradšej kreslí a čo pri svojej práci používa,
  • kto si najčastejšie objednáva jej služby.

Zaoberáte sa u nás ešte pomerne neznámymi oblasťami grafiky – handletteringom a sketchnotingom. Čo tieto pojmy znamenajú?

Handlettering je ručné kreslenie písmen a sketchnoting sú ručne kreslené poznámky.

To však nie je všetko. Čo ešte ponúkate a čo nájdeme vo vašom portfóliu?

Kreslím komiksy, tvorím GIF-y a veľmi rada vymýšľam impertinentné pohľadnice na rôzne príležitosti (úsumev).

Ako ste sa dostali ku grafike a celkovo ku kresleniu?

Bránou ku kresleniu bola pre mňa kaligrafia. Bola som na materskej (v tom čase) s dvomi deťmi a veľmi som potrebovala pokojné hobby. Na Instagrame som natrafila na minikurz faux kaligrafie. Je to štýl, pri ktorom vám úplne stačí ceruzka a akýkoľvek papier. Môžete tak urobiť krásne menovky obyčajnou fixou či perom, netreba na to žiadne špeciálne nástroje. Je to tichučký, nenáročný a prudko návykový koníček.

Od kaligrafie bol len kúsok k letteringu, a keď som opäť potrebovala zmenu, začala som sa učiť kresliť.

Poďme sa venovať téme handletteringu. Aký je rozdiel medzi kaligrafiou a handletteringom?

Kaligrafia má svoje pravidlá. Používajú sa pri nej špeciálne fixky (brush pen) alebo kaligrafické perá. Dodržiavate sklon písma a každé písmeno je zložené zo základných prvkov, ktoré pospájate dokopy.

Handlettering je kreslenie písmen. Dá sa pri ňom popustiť uzda fantázii – môžete kresliť bublinkové písmená, vysoké a chudé, malé a tučné, bodkované, pruhované… písmom sa dá dokonca podať informácia, napríklad slovo „strach“ môžete nakresliť roztraseným písmom a hneď je jasné, ako sa cítite.

Aké písmo používate najradšej? Čím sa inšpirujete?

Najdôležitejšie je, aby bolo čitateľné. Môže byť na pohľad nádherné, ale ak ho treba lúštiť, neplní svoju základnú funkciu. Veľmi rada mám takzvané „block letters“, ktorými vypĺňam rôzne tvary – napríklad do žiarovky napíšem citát o svetle. A potom pätkové písmo – písmená majú takzvané pätky, malé detaily na ich spodnom a vrchnom konci. To často používam aj pri sketchnotingu.
Keď niekde vidím pekný lettering, na vývesnej tabuli, na gramofónovej platni alebo na Instagrame, fotím a ukladám si, aby som to mohla neskôr preskúmať a vyskúšať.

Vráťme sa ešte k sketchnotingu. Aké sú jeho benefity? Ľudia si viac zapamätajú, keď je text zobrazený pomocou kresby a keď sú pojmy viac vizuálne?

Presne tak. Výskumy hovoria, že obrázky spracúva iná časť mozgu, než slová. Aktivujete teda viac prepojení – pomáha to k lepšiemu zapamätaniu, ale aj k ľahšiemu opätovnému vyvolaniu informácie. Ďalším benefitom je, že v dobe, keď sa ľuďom nechce čítať dlhé texty, im sketchnoting ponúka ľahkú a príjemnú formu, akou môžu prijať informácie. Viac človek získa z jednej A4-ky kreslených poznámok než z dvadsiatich strán písaného textu, ktoré neprečítal (úsmev).

Prečítajte si aj: Čo je identita značky? Vybudujte si skvelý brand!

Ako spracúvate texty do kreslenej podoby, máte na to nejaký špeciálny grafický tablet?

Áno, používam iPad a Apple Pencil. Všetko kreslím a píšem ručne.

Čo je charakteristické pre vašu značku – napríklad, používate nejaké vlastné vzory, ktoré vás vystihujú, alebo typy písma, alebo všetko robíte na základe danej témy?

Používam málo farieb – čiernu, sivú a 1-2 dominantné farby podľa loga alebo požiadavky klienta. Písmo má len 2 kritériá – musí byť čitateľné a rýchlo napísané. Keď kreslím naživo, rýchlosť je veľmi dôležitá, aby mi nič podstatné neušlo.
A snažím sa vložiť do poznámok nejakú vtipnú hlášku alebo kresbu. Inak, emócie tiež pomáhajú k lepšiemu zapamätaniu. Takže ak vás pobavím, zapamätáte si viac, ako keby som vás nudila.

Na aké eventy vás najčastejšie pozývajú?

Na prednášky alebo panelové diskusie. Ale kreslím aj informácie z textu či prezentácie, ktorú mi klient pošle mailom.

Priestor formátu A4 neposkytuje až taký rozsah. Ako viete vyťažiť z prednášky to najdôležitejšie?

Je to náročná úloha. Najdôležitejšie je aktívne počúvať, a potom veľa cviku. To som asi nikomu nepomohla (úsmev).
Ale prezradím aj zopár trikov. Napríklad, že najviac podstatných informácií si spíkri mnohokrát nechávajú na koniec, preto si treba miesto a sily šetriť na cieľovú rovinku.
Ďalším trikom je rozdelenie plochy podľa plánovaného času. Čiže v polovici prednášky mám zakreslenú polovicu plochy. Problém nastáva, keď spíker hovorí 30 minút namiesto plánovaných 60, alebo prednášku natiahne dvojnásobne. Tam už je čas na krízový manažment (úsmev).

Ako stíhate počas nejakej prednášky sledovať obsah a ešte aj tvoriť?

Dobrá príprava je základ. Ešte doma premýšľam nad tým, aké kľúčové pojmy sa môžu vyskytnúť v prednáške a nakreslím si k nim „vizuálny slovník“. Keď sa dobre pripravím, idem na akciu s ľahším srdcom, hoci mnohokrát obrázky zo svojho „slovníka“ vôbec nepoužijem.
Priamo na mieste, samozrejme, nastupuje stres. Prežívam ho zakaždým, rovnako ako spíkri či moderátor. Našťastie som sa s ním už dávno skamarátila a užívam si jeho blahodarné účinky (úsmev). Zlepšuje sústredenie, súvislosti sa mi prepájajú rýchlejšie a čas plynie tak nejako pomalšie. Takže, hoci to znie absurdne, stres je môj tajný pomocník.

Aké témy najradšej spracuvávate? Aká forma kreslenia je vám najbližšia?

Prirodzene mi záleží na ženských témach a zaujíma ma aj well-being, marketing, podnikateľské témy. Ale keďže sa rada učím nové veci, akékoľvek informácie ma bavia a obohatia. Svet je strašne zaujímavé miesto. Pre mňa, ako multipotenciála, je to ideálna práca.
V súkromí si rada kreslím do skicára zážitky alebo myšlienky z každodenného života. Aj diár mám husto pokreslený. Je to zároveň môj spôsob, ako sa vyrovnať aj s náročnými dňami. Keď to nakreslím, už ma to tak nebolí (úsmev) Volám to terapia kreslením.

Skúšali ste robiť aj portréty alebo karikatúry?

Každý rok kreslím ilustráciu našej rodiny. Deti si ju vyfarbujú ako omaľovánku a postavičky im zapichujem na špajlách do narodeninovej torty. (Odpútajú pozornosť od toho, ako vyzerá samotná torta.) Ako produkt ponúkam jednoduché čiernobiele portréty, napríklad pre spíkrov na konferenciách.

Na akú prednášku si spomínate najradšej? Alebo je nejaká kuriozita, čo sa vám stala?

Najkurióznejšia bola určite debata ministrov Naďa a Káčera tohto roku v Michalovciach. Nespôsobili to spíkri, ale bučiaci dav v sále. Bol to pre mňa mimoriadne zvláštny zážitok.

A obľúbená práca? Nie je to síce prednáška, ale teší ma práca pre Nevyhorených a magazín Forbes Slovensko. Do ich newslettera som vytvorila ústrednú ilustráciu a sketchnoting na aktuálnu tému.

Prečítajte si: 12 krokov ako postupovať pri tvorbe loga

Aký je váš najbližší plan alebo cieľ?

Dostať sketchnoting na Slovensku viac do povedomia. Ďakujem Akčným ženám, že mi v tom týmto rozhovorom pomáhajú.

žiadne príspevky na zobrazenie