Heger zvolá pre požiar v Banskej Štiavnici mimoriadne zasadnutie vlády, najhoršie dopadla budova Berggerichtu

0
Heger zvolá pre požiar v Banskej Štiavnici mimoriadne zasadnutie vlády, najhoršie dopadla budova Berggerichtu

19.3.2023 (SITA.sk) – Predseda vlády Eduard Heger zvolá mimoriadne zasadnutie vlády k vyčleneniu prostriedkov na riešenie následkov sobotňajšieho požiaru v Banskej Štiavnici. Informuje o tom na sociálnej sieti Ministerstvo životného prostredia SR. Zároveň uvádza, že najzávažnejšie škody požiar spôsobil na budove Berggerichtu.

Statika môže byť ohrozená

„Predpokladáme, že rozsah škôd na Berggerichte bude fatálny. Ohrozená môže byť aj statika budovy, jej stav posúdi v najbližších hodinách statik,“ uviedol rezort s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou bude nevyhnutné odstrániť torzo strešnej konštrukcie, ktorá sa na mnohých miestach prepadla do vlastnej budovy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Požiar v centre Banskej Štiavnice (fotografie)

Hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová v tejto súvislosti povedala, že situácia je v Štiavnici momentálne stabilizovaná, prebieha likvidácia a lokalizácia ohnísk spolu s opatreniami na zamedzenie opätovného rozšírenia požiaru.

„Požiar sa v sobotu postupne rozšíril z jednej budovy aj na ďalšie objekty v centre mesta, celkovo na sedem budov. Na mieste bojovali s ohňom profesionálni a dobrovoľní hasiči. Pri udalosti taktiež zasahovali profesionálni vojaci, Polícia SR, dobrovoľníci, zamestnanci samosprávy, Červený Kríž, zamestnanci zasiahnutých budov, zamestnanci okresných úradov Banská Štiavnica a Banská Bystrica,“ povedala hovorkyňa.

Vyhlásili mimoriadnu situáciu

Na miesto boli podľa nej povolaní aj zamestnanci Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany v Slovenskej Ľupči, ktorí vykonávali meranie ovzdušia s negatívnym výsledkom.

Zároveň Eliášová zdôraznila, že pri mimoriadnej situácií nedošlo k následkom na živote a zdraví okrem miernej intoxikácie jedného príslušníka, a to hasiča dobrovoľníka.

„V dôsledku požiaru primátorka mesta Banská Štiavnica vyhlásila mimoriadnu situáciu k 18. marcu 09:30 . Obyvateľstvo bolo varované miestnym rozhlasom,“ dodala hovorkyňa.

Viac k témam: Berggericht, Požiar v Banskej Štiavnici
Zdroj: SITA.sk – Heger zvolá pre požiar v Banskej Štiavnici mimoriadne zasadnutie vlády, najhoršie dopadla budova Berggerichtu © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie