Hlavné varovné príznaky domáceho zneužívania

0
Hlavné varovné príznaky domáceho zneužívania

Niektoré znaky domáceho násilia, ako napríklad fyzické znaky, možno ľahko identifikovať. Iné znaky môžete ľahko vysvetliť alebo prehliadnuť – povedzme, že to, že vaša kamarátka vynecháva aktivity, ktoré ste si spolu kedysi užívali, môže byť spôsobené jednoduchou stratou záujmu.

Domáce násilie ovplyvňuje každého človeka inak, ale každého ovplyvňuje fyzicky aj psychicky. Často je to súhrn viacerých znakov domáceho násilia, ktoré môžu upozorniť, že je niekto ohrozený.

Domáce násilie sa môže stať komukoľvek bez ohľadu na jeho sociálne, vzdelanie alebo finančné postavenie. Hoci „červené vlajky“ nie sú vždy dôkazom toho, že sa s niekým takto zle zaobchádza, oplatí sa ich poznať. Mnohí, ktorí sú týraní, sa môžu z rôznych dôvodov snažiť zakryť to, čo sa im deje, a títo jedinci by mali využiť pomoc.

Fyzické príznaky domáceho týrania

Ak je niekto fyzicky týraný, bude mať pravdepodobne časté modriny alebo fyzické zranenia zodpovedajúce tomu, že bol bitý päsťou, dusený alebo zbitý – a pravdepodobne bude mať slabé alebo nekonzistentné vysvetlenie týchto zranení.

Niektoré príznaky fyzického zneužívania zahŕňajú:

  • Čierne oči
  • Modriny na rukách
  • Popraskané pery
  • Červené alebo fialové znaky na krku
  • Vyvrtnuté zápästia

Je tiež bežné, že sa niekto pokúša zakryť fyzické znaky oblečením. Môžete si napríklad všimnúť, že niekto, na kom vám záleží, nosí v horúcom lete dlhé rukávy alebo šatky. Nosenie hrubších vrstiev make-upu alebo nosenie slnečných okuliarov vo vnútri sú tiež bežné známky domáceho násilia.

K zneužívaniu dochádza, keď sa jedna osoba vo vzťahu pokúša ovládať druhú osobu

Obyčajne sa kontrola začína psychickým alebo emocionálnym týraním, potom eskaluje do fyzického týrania. Keď domáce zneužívanie zahŕňa fyzické násilie, nazýva sa to domáce násilie.

Emocionálne znaky domáceho zneužívania

Domáce násilie si, samozrejme, môže vyžiadať vážnu emocionálnu daň, ktorá vytvára pocit bezmocnosti, beznádeje alebo zúfalstva. Domáce násilie môže spôsobiť, že ľudia uveria, že nikdy neuniknú kontrole násilníka. Môžu tiež prejavovať neustály stav bdelosti do tej miery, že sa nikdy nedokážu úplne uvoľniť.

unsplash.com

Medzi ďalšie emocionálne príznaky zneužívania patria:

  • Nepokoj, úzkosť alebo neustále obavy
  • Zmeny v spánkových návykoch (príliš veľa alebo nedostatočný spánok)
  • Rozvíjanie problému s drogami alebo alkoholom
  • Mimoriadne ospravedlňujúce alebo pokorné správanie
  • Strata záujmu o každodenné aktivity
  • Nízke sebavedomie
  • Príznaky depresie
  • Rozprávanie o sebevražde alebo pokus o samovraždu

Tieto symptómy, samozrejme, môžu byť spôsobené mnohými inými stavmi alebo faktormi, ale sú typické pre obete domáceho násilia, ktoré majú pocit, že sú uväznené v násilnom vzťahu.

Ako zneužívanie spôsobuje zmeny správania

Ak si všimnete, že niekto, kto bol kedysi spoločenský a veselý, sa postupne stíšil a utiahol do seba, môže to byť znak domáceho týrania.

Môžete si všimnúť, že osoba:

  • Sa stáva rezervovanou a vzdialenou
  • Začína sa izolovať prerušením kontaktov s priateľmi a členmi rodiny
  • Ruší schôdzky alebo stretnutia s vami na poslednú chvíľu
  • Vynecháva aktivity, ktoré ich zvyčajne bavili
  • Nadmerne si stráži súkromie týkajúce sa ich osobného života alebo osoby, s ktorou sú vo vzťahu
  • Často mešká do práce alebo na iné stretnutia
  • Prejavuje známky strachu

Ľudia, ktorí sú zneužívaní, sa môžu zdať úzkostliví alebo nervózni, keď sú preč od násilníka. Ak majú deti, zdajú sa byť bojazlivé, vystrašené alebo mimoriadne dobre vychované, keď je partner nablízku.

Aj keď obete nemusia hovoriť o skutočnom zneužívaní, môžu o násilníkovi hovoriť ako o „náladovom“ alebo so zlou náladou. Môžu prezradiť, že partner je pri pití alkoholu obzvlášť nepríjemný.

unsplash.com

Niekedy je strach, ktorý obeť zneužívania zažíva, taký intenzívny, že sa cítia paralyzovaní, aby mohli robiť rozhodnutia alebo dokonca chrániť seba alebo svoje deti. Keď sa strach dostane do tohto bodu, môžu dokonca odmietnuť pomoc, ktorú im ponúkajú priatelia, rodina alebo dokonca profesionálne služby.

Ako vyzerá kontrolné správanie

Domáce násilie nie je o násilí, je to všetko o kontrole. Ak si všimnete, že niekto sa zdá byť kontrolovaný alebo extrémne manipulovaný vo všetkých oblastiach svojho života, môže to byť znakom toho, že je na určitej úrovni zneužívaný.

Tu je niekoľko príkladov ovládania:

  • Žiadosť o povolenie ísť kamkoľvek alebo stretnúť sa s inými ľuďmi
  • Neustále hovory, esemesky alebo sledovanie ich partnerom, ktorí chcú vedieť, kde sú a čo robia a s kým sú
  • Majú k dispozícii len veľmi málo peňazí, nemajú prístup ku kreditnej karte alebo musia účtovať každý vynaložený cent
  • Sú bez prístupu k vozidlu
  • Hovoriť o svojom partnerovi ako o „žiarlivom“ alebo „majetníckom“ alebo že ich vždy obviňuje z aféry

Ak ste vy alebo váš blízky obeťou domáceho násilia, obráťte sa na národnú linku pre domáce násilie na čísle 0800 212 212, kde získate dôvernú pomoc od vyškolených odborníkov.

Ako pomôcť milovanej osobe

Ak máte podozrenie, že milovaná osoba zažíva domáce násilie, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste ju podporili a povzbudili ju, aby vyhľadala pomoc. Podstatné je počúvať ju, sledovať varovné signály a ponúkať podporu.

Ak sa vám váš blízky zdôverí, pomôžte mu vypracovať bezpečnostný plán. Tento plán by mal obsahovať výhovorky, ktoré môže použiť, ak potrebuje opustiť vzťah, kam môže ísť, ak sa rozhodne odísť, a únikovú tašku naplnenú základnými potrebami, ktoré bude potrebovať, ak bude musieť rýchlo odísť.

usplash.com

Tiež dajte svojmu blízkemu kontakt na zdroje, ktoré mu pomôžu zostať v bezpečí a získať pomoc, ktorú potrebuje. To môže zahŕňať útulky pre domáce násilie, azylové domy, linky pomoci ponúkajúce informácie a priamu pomoc. Národná linka pre domáce násilie je zdroj, ktorý ponúka pomoc prostredníctvom bezplatného volania. Viac tipov na vytvorenie bezpečnostného plánu nájdete aj na webovej stránke sebeobrany zaseba.sk.

Môžete tiež povzbudiť svojho blízkeho, aby sa pripojil k skupine na podporu domáceho násilia, ktorá mu pomôže vyliečiť sa zo svojich skúseností.

Ak ste svedkom násilia alebo viete, že dochádza k zneužívaniu, okamžite kontaktujte číslo 112.

Záver

Pomoc niekomu, kto je obeťou domáceho násilia, je chúlostivá záležitosť. Keď sa naučíte rozoznávať niektoré varovné signály, môžete sa cítiť lepšie, keď ponúknete súcit, podporu, počúvanie a chopíte sa príležitosti pomôcť obeti domáceho násilia.

Ak zažívate domáce násilie a tieto príznaky sú vám až príliš známe, vedzte, že to, čo sa vám deje, nie je vaša chyba. Nie ste sami a pomoc je k dispozícii.

Zdroj: www.verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie