Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

MAGAZÍN PSYCHOLÓGIA

Dve výstražné znamenia, ktoré by ste si mali všímať pri spoznávaní partnera

REDAKCIA
Zdieľať

Existujú dva typy výstražných signálov pri spoznávaní partnera a spôsob, akým by ste mali zaobchádzať s každou z nich, je úplne odlišný.

 

Všimnúť si výstražné znamenie na niekom, s kým chodíte, je vždy znepokojujúce. Prinúti vás to pozastaviť sa a skutočne posúdiť vlastnosti danej osoby a prehodnotiť aj svoj vzťah s ňou. Niektorí ľudia už pri prvých príznakoch problému dospejú k negatívnemu záveru a prerušia prácu na vzťahu.

Čo si však možno neuvedomujú, pri randení existujú sú dva typy “červených signálov”, ktoré si vyžadujú rozdielnu úroveň pozornosti a starostlivosti. Poznáme technický výstražný signál a osobný výstražný signál, a prvý z nich pravdepodobne skončí rozchodom.

Technické výstražné signály

Podľa manželského a rodinného terapeuta Mari Verana sa technické výstražné signály nachádzajú u človeka, s ktorým sa už niektorí z nás stretli. Verano tvrdí, že „naznačujú, že vzťah môže byť nebezpečný“, či už to berieme po fyzickej stránke alebo emocionálnej. Medzi príklady technických červených signálov patria znaky narcistickej osobnosti, sociopata, žiarlivca, alebo človeka, ktorý je prehnane nárokujúci alebo sa snaží partnera ovládať, alebo používa tzv. „bombardovanie láskou,“ hovorí Verano.

Prečítajte si 8 mýtov o intímnych vzťahoch alebo existuje pravá láska?

Podľa časopisu Healthline sú príznaky „bombardovania láskou,“ že sa vás človek snaží zavaliť množstvom láskyplných slov, vyjadrení, činov a správaním, v snahe s vami neskôr manipulovať. Táto manipulačná technika sa „často používa na získanie vašej dôvery a náklonnosti, aby vás vmanévroval tam, kde vás chce mať,“ uviedla pre Healthline licencovaná manželská a rodinná terapeutka Shirin Peykar.

Prečítajte si článok, ako zistíte, či ide o manipulátora – najčastejšie taktiky manipulátorov

Ak je prítomný technický výstražný signál, môže vás to viesť k rozhodnutiu rozísť sa. „Vďaka týmto červeným signálom môže byť pre vás dokonca prospešné osobu úplne zablokovať a už s ňou ďalej nepokračovať,“ hovorí Verano. Ak ste si na svojom partnerovi všimli, že tá vlastnosť je zásadná pre jeho osobnosť a životný štýl, môže byť veľmi ťažké udržiavať s ním zdravý vzťah.

Osobné varovné signály

Druhým typom červeného signálu je osobný výstražný signál. „Príznakom je, že táto osoba nie je vhodná ako potenciálny partner, pretože nezdieľa vaše ciele a hodnoty,“ hovorí Verano.

Osobné varovné signály nenaznačujú, že je daná osoba nebezpečná alebo všeobecne nevhodná, znamená to len to, že s touto osobou nemusíte byť zladení. Napríklad, ak niekto nechce mať deti, zatiaľ čo vy áno, je to osobný výstražný signál, vysvetľuje Verano.

Prečítajte si 13 spôsobov, ako vyriešiť konflikt

Aj keď osobné červené vlajky nie sú také naliehavé, malo by sa k nim pristupovať „z úcty k sebe a k druhej osobe,“ hovorí Verano. Aj keď táto osoba nemusí byť s vami kompatibilná, mohla by naďalej mať vo vašom živote osobitný účel. „Mohli by sa stať vašimi priateľmi alebo cennými obchodnými kontaktmi, ak máte iné spoločné hodnoty a vzájomnú úctu,“ hovorí Verano.

Allie Hogan

 

REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X