Hnutie Slovensko opúšťa viacero členov a bývalých poslancov NR SR, prezidentská kandidatúra Matoviča bola pre nich poslednou kvapkou

0
Hnutie Slovensko opúšťa viacero členov a bývalých poslancov NR SR, prezidentská kandidatúra Matoviča bola pre nich poslednou kvapkou

13.2.2024 (SITA.sk) – Hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO) opúšťajú viacerí členovia a bývalí poslanci Národnej rady SR. Odchádza bývalá jednotka kandidátky OĽaNO v predošlých parlamentných voľbách v roku 2020 Mária Šofranko, bývalý poslanec a predseda Výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský, exposlanci Peter Liba, Vojtech Tóth, bývalá generálna tajomníčka služobného úradu Ministerstva financií SR Veronika Gmiterko a bývalý poslanec a exriaditeľ Slovenského pozemkového fondu Ján Marosz.

Nepáči sa im fungovanie hnutia

Odchádzajú tiež ďalší bývalí poslanci a členovia, ktorí nechcú byť menovaní. Ako uviedli vo svojom spoločnom stanovisku, ukončiť členstvo a spoluprácu s hnutím pod vedením Igora Matoviča sa rozhodli po viacerých neúspešných pokusoch o zmenu fungovania v rámci hnutia.

„Dôvodom je chýbajúci kritický prístup a ochota férovo diskutovať aj o nepríjemných témach. Tými sú najmä nedotiahnutá kampaň, netransparentné skladanie kandidátky a nepriaznivý výsledok parlamentných volieb, politická izolácia hnutia a nepremyslené kroky vedenia, ako napríklad uponáhľaná zmena názvu hnutia,“ uviedli.

Prezidentská kandidatúra Matoviča bola poslednou kvapkou

Členmi a poslancami hnutia sa podľa svojich slov stali preto, aby sa zasadili za rozvoj a zlepšovanie života na Slovensku, ako aj očistu verejného života. Za posledný rok sa však do politiky bývalého OĽaNO dostalo stále viac populizmu, konfliktnosti a politického obchodovania.

Vedenie hnutia podľa nich nie je otvorené diskusii, a kritické pripomienky ignoruje alebo bagatelizuje. Z autentického protikorupčného hnutia sa tak stalo prostredie, kde prevládajú individuálne záujmy, v ktorom o všetkom rozhoduje pár spriaznených ľudí a nefunguje vnútorná kontrola, tvrdia odchádzajúci členovia.

„Kandidatúra predsedu hnutia Igora Matoviča v prezidentských voľbách, hoci podľa vlastných slov nechce byť prezidentom a kandiduje len formálne, je len poslednou kvapkou v nelogických a mätúcich krokoch vedenia hnutia Slovensko. Tento prístup pokladáme za nepochopenie dôležitosti situácie,“ vyhlásili.

Zneužívanie iných na dosiahnutie osobných cieľov

Odchádzajúci členovia hnutia ďalej uviedli, že ľudia s iným názorom nie sú pre nich nepriateľmi, spoluprácu a slušnú diskusiu považujú za veľmi dôležitú.

„Nesúhlasíme so zneužívaním iných na dosiahnutie osobných cieľov a pokladaním členov len za čísla, ktoré možno ľahko vymeniť,“ dodali. Podčiarkli, že posledné rozhodnutia a kroky vedenia ich presvedčili, že hnutie Slovensko nemá záujem dávať priestor ľuďom s výsledkami a kritickým myslením.

„Preto v ňom svoju budúcnosť nevidíme a rozhodli sme sa ísť vlastnou cestou. Dnešným dňom sme požiadali o ukončenie členstva v hnutí Slovensko,“ uviedli na záver.

Viac k témam: Poslanci, prezidentská kandidatúra
Zdroj: SITA.sk – Hnutie Slovensko opúšťa viacero členov a bývalých poslancov NR SR, prezidentská kandidatúra Matoviča bola pre nich poslednou kvapkou © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie