Interpol eviduje v databáze nezvestných päťdesiat osôb zo Slovenska vrátane jedného dieťaťa

0
Interpol eviduje v databáze nezvestných päťdesiat osôb zo Slovenska vrátane jedného dieťaťa

7.7.2024 (SITA.sk) – Medzinárodná policajná organizácia Interpol momentálne eviduje vo svojich databázach 50 nezvestných osôb zo Slovenska. Vyplýva to z informácií na internetovej stránke organizácie.

Nezvestné osoby v rámci žltého obežníka

Na rozdiel od osôb hľadaných pre závažnú trestnú činnosť, ktoré sú evidované v rámci takzvaných „červených obežníkov“, nezvestné osoby evidujú v rámci „žltých obežníkov“. Tie sú podľa Interpolu vydávané za účelom „vypátrania nezvestných osôb, často neplnoletých, alebo identifikovania osôb, ktoré nie sú schopné identifikovať sa sami“.

Medzi najznámejšie nezvestné osoby v databáze Interpolu patria trnavský podnikateľ Ladislav Matovič, ktorý je nezvestný od roku 2005, alebo novinár Pavol Rýpal, ktorý zmizol v roku 2008. Medzi nezvestnými zo Slovenska je tiež evidované jedno trojročné dieťa.

Medzinárodná organizácia Interpol

Medzinárodná organizácia kriminálnej polície Interpol funguje od roku 1923. Sídli vo francúzskom Lyone a združuje 190 členských štátov.

Spolupracujú v boji proti terorizmu, vojnovým zločinom, organizovanému zločinu, pašovaniu drog, výrobe detskej pornografie alebo korupcii. Slovenská republika sa členom stala 3. októbra v roku 1993, keď ju prijali na 62. zasadnutí Valného zhromaždenia Interpolu v Arube ako 170. člena.

Viac k témam: Červený obežník, Databáza, nezvestné osoby
Zdroj: SITA.sk – Interpol eviduje v databáze nezvestných päťdesiat osôb zo Slovenska vrátane jedného dieťaťa © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie