Je láska na prvý pohľad reálna?

0
Je láska na prvý pohľad reálna?
Foto: pixabay.com

Láska na prvý pohľad: Je to možné? Naozaj sa ľudia stretávajú a v jedinej chvíli jednoducho vedia, že to tak má byť? Nové dôkazy naznačujú: Áno, je to tak.

Myšlienka je úžasne romantická: Dvaja cudzinci sa vidia „cez preplnenú miestnosť“, cítia okamžitú príťažlivosť, prebehne iskra a zrazu zistia, že našli svoje druhé ja…

Vo svete, kde si randenie často vyžaduje veľa práce – prichádza so sklamaním, odmietnutím a neistotou – má zaľúbenie na prvý pohľad veľkú príťažlivosť. Ľudia hovoria, že sa to deje stále. Ak začnete s osobnými svedectvami, láska na prvý pohľad sa javí ako skutočné riešenie.

Princ Harry to údajne zažil a povedal, že vie, že práve pre neho bola Meghan Markle tá pravá „úplne prvýkrát, čo sme sa stretli“ (rozhovor BBC). Carla Bruni tvrdila, že sa do exprezidenta Francúzska, Nicolasa Sarkozyho, taktiež zamilovala na prvý pohľad. Portia de Rossi povedala o Ellen DeGeneres takmer to isté, čo Matt Damon o svojej manželke Luciane.

Celebrity, samozrejme, nemajú na tento fenomén monopol. Niektoré prieskumy naznačujú, že lásku na prvý pohľadto zažilo asi 60 percent ľudí (Naumann, 2004). Pravdepodobne máte priateľov, ktorí prisahajú, že sa im to stalo, alebo ste možno sami „vedeli“ hneď v prvom okamihu, keď ste zahľadeli na svojho súčasného partnera.

Aká je skutočnosť?

Ale stalo sa to skutočne? Vedci len zriedka empiricky študovali lásku na prvý pohľad, ale nový výskum z Holandska ponúka dôkazy na podporu tohto javu (Zsok, Haucke, De Wit a Barelds, 2017).

Vedci požiadali takmer 400 mužov a žien o názory ohľadom potenciálnych romantických partnerov ihneď po prvom stretnutí s týmito jedincami. Mali označiť, či súhlasia s výrokom „K tejto osobe cítim lásku na prvý pohľad“, ako aj vyjadrenie o tom, nakoľko fyzicky príťažlivú osobu našli a koľko vášne (sexuálnej príťažlivosti) cítili.

Zber údajov sa konal v troch kontextoch – online; v laboratóriu (kde boli zobrazené fotografie potenciálnych partnerov); a osobne (kde sa jednotlivci videli navzájom zoči-voči).

Prečítajte si: Tento príbeh dokazuje, že láska je slepá

Foto: pixabay.com

Čo konkrétne sa dozvedeli o láske na prvý pohľad?

1. Láska na prvý pohľad nie je len zaujatá pamäť

Ľudia tvrdia, že zažívajú lásku na prvý pohľad v okamihu, keď stretnú človeka. Je to silná počiatočná príťažlivosť, z ktorej sa neskôr môže stať vzťah. Jeden presvedčivý protiargument – že ľudia majú neobjektívne spomienky a v podstate si vytvárajú ilúziu toho, že jeden druhému okamžite padli do oka – nie je vhodným vysvetlením pre všetky prípady lásky.

2. Lásku na prvý pohľad zažijete pravdepodobne s krásnymi ľuďmi

V tejto štúdii mali bola väčšia pravdepodobnosť, že respondenti budú tvrdiť, že prežili lásku na prvý pohľad s fyzicky atraktívnymi ľuďmi. Človek s vyššou atraktivitou na škále, ktorú vedci použili, mal deväťkrát vyššiu pravdepodobnosti, že ostatní budú označovať lásku na prvý pohľad práve s ním.

3. Muži zažívajú lásku na prvý pohľad viac ako ženy

Vedci si nie sú istí, prečo sa to stane, vyžaduje si to však ďalšie skúmanie. Môžu ženy menej inklinovať k tejto skúsenosti, pretože sú vyberavejšie, ​​ako to preukázali iné výskumy? Muži napríklad označujú lásku na prvý pohľad s viacerými potenciálnymi partnerkami. Či sa to však pretaví do vzťahov, to je už iná otázka.

4. Láska na prvý pohľad nebýva obojstranná

Porovnanie účastníckych tvrdení o láske na prvý pohľad ukázalo, že je to obvykle jednostranný jav. To naznačuje, že obojstranná láska na prvý pohľad nie je veľmi častá. Vedci však majú podozrenie, že intenzívne počiatočné skúsenosti jedného partnera by mohli pomôcť formovať spomienky druhého človeka a posunúť ho smerom k viere, že aj on na prvý pohľad zažil lásku.

Máte rady tajomno-romantické romány?

laska par mladych ludi
Foto: pixabay

5. Láska na prvý pohľad nie je v skutočnosti „láskou“

Druh vlastností, o ktorých je známe, že odrážajú lásku – intimita, nasadenie, hĺbka pocitov – nie sú v prvých chvíľach očarenia obzvlášť silné, keď ľudia hovoria, že sa zamilovali na prvý pohľad. Prinajmenšom tieto emócie neprežívajú v takej miere ako ľudia v reálne fungujúcich vzťahoch.

Ľudia vo vzťahoch opisujú pocit intimity a hlbšieho citu voči svojim partnerom oveľa viac ako ľudia, ktorí zažívajú lásku na prvý pohľad. Skúsenosť však hovorí, že láska na prvý pohľad sa zdá byť otvorená týmto emóciám vo väčšej miere ako to býva na bezných stretnutiach, kde sa láska na prvý pohľad nevyskytuje.

Stručne povedané, veda uprednostňuje romantikov. Lásku na prvý pohľad skutočne ľudia prežívajú, ale nejde ani tak o „lásku“ alebo „vášeň“. Namiesto toho je to silná príťažlivosť, vďaka ktorej je niekto obzvlášť otvorený možnostiam vzťahu (Zsoks a kol., 2017).

Láska na prvý pohľad sa môže stať viackrát a možno sa zabudne na prípady, keď sa rozplynie alebo sa jednoducho nikdy nepretaví do vzťahu. Ale keď láska na prvý pohľad vytvorí trvalý vzťah, príbeh je skvelý.

Zdroj: psychologytoday.com, pixabay.com

Naumann, E. (2004). Láska na prvý pohľad: Príbehy a veda stojace za okamžitou príťažlivosťou. Sourcebooks, Inc. Zsok, F., Haucke, M., De Wit, C. Y., & Barelds, D. P. (2017). Čo je to za láska na prvý pohľad? Empirické vyšetrovanie. Osobné vzťahy, 24, 869-885.

žiadne príspevky na zobrazenie