Moja kamarátka mala problémy s nadviazaním nových vzťahov a potrebovala vždy nejaký čas na “zahriatie sa” na nových miestach. Aj keď sa naučila vyrovnať sa so svojou plachosťou v priebehu rokov, stále má pocity sociálnej úzkosti, keď je s novými ľudmi.
Jej dcéra je úplne iná. Je otvorená, miluje nových ľudí a zdá sa, že si nájde nových priateľov zakaždým, keď idú spolu do parku, alebo dokonca do reštaurácie. Prvá vec, ktorú urobí, keď si sadnú do reštaurácie, je pozdraviť ľudí a usmievať sa na každého naokolo.
Čo robí človeka plachým?
Je to niečo, s čím sa narodíme, alebo je to niečo, čo sa vyvíja na základe našich skúseností s ostatnými ľuďmi?
Dlhá história výskumu naznačuje, že temperament – alebo vlastný štýl emocionálnej reakcie človeka na prostredie – sa dá u novorodencov najskôr spoznať už vo veku 4 mesiacov. Meria sa tak, že malým deťom ukážeme zopár jednoduchých hračiek, napríklad telefón s niekoľkými visiacimi zvieratami, a pozorujeme ich reakciu.
Čo ukáže test?
Tento jednoduchý test po 4 mesiacoch veku dieťaťa celkom jednoznačne ukázal, že deti, ktoré sú ohromené alebo emocionálne zúfalé v reakcii na hračky, sú tie, ktoré s pribúdajúcim vekom zostanú plaché. Tieto deti sú obzvlášť citlivé na akékoľvek zmeny v prostredí a môžu sa ľahko rozrušiť aj pri tých najbežnejších činnostiach, ako je zvonenie zvončekom alebo zmena plienky. Naopak, deti, ktoré na tieto zmeny reagujú pozitívne alebo vôbec nereagujú, sa s najväčšou pravdepodobnosťou stanú veľmi spoločenskými ako deti v predškolskom veku.
Prečítajte si: Ste nesmelá alebo introvertná? Pravdepodobne vás trápi týchto 10 vecí
Je úžasné, že tento vzťah prekračuje rámec raného detstva a reakcie detí na mobil vo veku 4 mesiacov predpovedajú, aké plaché alebo sociálne budú dospievania. Rozdiely medzi plachými a otvorenými predškolskými deťmi možno dokonca vidieť v ich biológii a mozgu, čo naznačuje, že plachosť má silný biologický základ a mohla by byť súčasťou osobnosti jednotlivca od útleho veku.
Hrá prostredie nejakú úlohu pri vytváraní plachosti?
To, že temperament má biologický základ, ešte neznamená, že je zakorenený. Temperament dieťaťa sa môže zmeniť a negatívne reakcie bábätiek na nových ľudí, predmety a situácie sa môžu postupom času zmenšiť. Okrem toho nie je nič zlé na tom, že je človek trochu plachý.
Mnoho detí má temperament opísaný ako „pomalší“ a potrebuje nejaký čas na to, aby sa prispôsobili svojmu okoliu, než budú pripravené na vstup a zábavu. Je však potrebné poznamenať, že existuje podskupina detí, asi 10 – 15%, ktoré sú v extrémnom prípade citlivé. Jedná sa o osoby, ktoré sú najviac ohrozené rozvojom plachosti, a časť z nich (asi 40%) by sa mohla neskôr v živote rozvinúť.
Závisí to aj od matky
Ak teda máte mimoriadne citlivé dieťa, ktoré sa po určitom čase neinteraguje ani voči známym ľuďom a miestam, sú k dispozícii intervencie, ktoré im pomôžu rozvíjať problémy sociálnej úzkosti. Okrem toho vám môže skutočne pomôcť podporujúci štýl rodičovstva.
Výskum napríklad ukázal, že riziko, že sa dieťa bude hanbiť, sa výrazne znižuje, ak majú matky citlivé a primerane reagujú na potreby dieťaťa. Takže aj pre batoľatá, ktoré sa ľahko dostanú do rozruchu, keď sa dostanú do nových alebo náročných situácií, môže mať rodič, ktorý reaguje na potreby dieťaťa, nárazník proti rozvoju plachosti alebo sociálnej úzkosti.
Citlivosť a jemnosť
Podobne môže rodičovstvo hrať úlohu v tom, ako sa plaché verzus odchádzajúce deti rozvíjajú v detstve pocit morálky alebo svedomia. Napríklad deti, ktoré sú plaché alebo sa cítia úzkostne, sa ľahko rozrušia, keď sú pokarhané za porušenie pravidiel. Výsledkom je, že skutočne potrebujú (a dobre na ne reagujú) jemné formy disciplíny, pretože sa ľahko dokážu cítiť vinní za svoje priestupky. Deti, ktoré sú oveľa otvorenejšie alebo nebojácnejšie, nie vždy reagujú na jemnú disciplínu a vyžadujú si väčšiu pozornosť, keď porušujú pravidlá, pretože sami necítia úzkosť.
Celkovo tento výskum naznačuje, že deti, ktoré majú plachú osobnosť, vyžadujú citlivý prístup už na začiatku života. Ich osobnosť má silný biologický základ. Anatómia však nie je osudom a ak máte dieťa, ktoré je skutočne citlivé na akékoľvek zmeny v prostredí, rovnako citlivé rodičovstvo, ktoré dieťaťu umožňuje prispôsobiť sa novým veciam vlastným tempom, mu môže pomôcť pri vývoji neskoršieho strachu. alebo úzkosť v sociálnych situáciách.
A hoci plachosť má silný biologický základ, nie je zaručené, že budete mať dve deti, ktoré majú presne rovnakú povahu. Veľmi dobre by ste mohli mať plaché, úzkostné dieťa, za ktorým nasleduje zlostné, nebojácne dieťa. Ak je to tak, je dôležité pamätať na to, že je dôležité prispôsobiť štýl rodičovstva tak, aby vyhovoval potrebám dieťaťa, a to, čo funguje pre jeden temperament, nemusí fungovať tak dobre pre ďalší.
Foto: pixabay.com