Kandidátka do Europarlamentu Jana Masarčová: Vidím túžbu Slovenska napredovať

0
Kandidátka do Europarlamentu Jana Masarčová: Vidím túžbu Slovenska napredovať
Kandidátka do Europarlamentu Jana Masarčová

Blíži sa obdobie, v ktorom môžme definovať budúcnosť Európskej Únie. Eurovoľby, ktoré sa konajú každých päť rokov, sú významnou udalosťou pre politickú scénu celej Európy. Tentokrát nás na Slovensku čakajú už 08.06. a s ich príchodom sa pozornosť upiera najmä na kandidátov a kandidátky. Jednou z nich je aj Jana Masarčová, ktorá chce Európskej Únii a jej občanom odovzdať svoje skúsenosti a vízie, ktoré jej pomôžu na ceste k vytváraniu lepšej spoločnej budúcnosti. 

V článku sa dočítate:

  • ako sa Jana naučila 9 jazykov,
  • aká je jej vízia pre lepšiu budúcnosť,
  • prečo sa zameriava najmä na ženy a dievčatá,
  • prečo sa rozhodla kandidovať do Europarlamentu.

Janka, predstavte sa nám:

Som hrdá Slovenka ale aj nadšená Európanka, keďže viac ako 20 rokov žijem v zahraničí. Ovládam 9 jazykov, ktoré som sa naučila počas svojej pracovnej kariéry v Európe a Spojených štátoch. Po absolvovaní štúdia manažmentu a obchodnej administratívy sa moje profesionálne zameranie sústredilo na Brusel, kde som pracovala v európskych inštitúciách a momentálne pôsobím v Diplomatickej službe EÚ. S tímom expertov riadim projekty a programy zamerané na digitálnu transformáciu v oblasti ľudských zdrojov v ambasádach EÚ po celom svete.   

Ako líderka globálnej siete LeanIn v Belgicku sa aktívne podieľam na inšpirovaní a posilňovaní žien a dievčat. Uvedomujem si dôležitosť pochádzať z konkrétneho miesta a som odhodlaná v kandidatúre zdôrazňovať potreby pomáhať dievčatám a ženám a aktívne pracujem na ich inšpirácii a vzájomnej podpore. 

Prečoja? Pretože verím, žesom dobrým spojením medzi Slovenskom a Európou.

Čo vás viedlo k tomu, naučiť sa 9 jazykov?

Raz dávno som čítala české porekadlo, žekoľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Akosi, ale podvedome, som sa podľa toho riadila. Upravila som si to však na: Koľko jazykov vieš, toľko životov žiješ.

Kandidátka do Europarlamentu Jana Masarčová
Kandidátka do Europarlamentu Jana Masarčová

Pochádzam z Košíc, kde som sa s mojou mamou a babkou rozprávala po maďarsky. Na škole som sa naučila ruštinu, angličtinu a nemčinu. Zo Slovenska som odišla po nežnej revolúcii a cestovala som po celom svete. Pracovala som na výletnej lodi, kde som sa naučila taliansky. Mala som veľa pasažierov z rôznych kútov sveta, čo ma doviedlo k tomu, aby som sa naučila holandsky, neskôr v ďalšej práci prišla aj francúzština. 

Môj manžel, moja každodenná inšpirácia, je Portugalec a posledným jazykom, ktorý ma veľmi inšpiruje, je portugalčina. Musím povedať, že portugalská kultúra má veľmi blízko k tej našej, slovenskej. Čiže žila som, a ešte stále žijem mnoho životov… 

JAZYKY SOM SA NAUČILA V HOSTITEĽSKÝCH KRAJINÁCH. NIE SOM POLYGLOTKA Z UČEBNICE. NEROZUMIEM LEN REČI, ALE JE MI BLÍZKA AJ ICH KULTÚRA A MENTALITA. 

Aké oblasti na Slovensku sú najviac postihnuté?

Myslím si, že ekonomická oblasť je jednou z najviac postihnutých oblastí, nehovoriac o školstve, zdravotníctve ale taktiež infraštruktúre. Modernizácia nie len procesov, ale aj myslenia je to, na čo sa musíme sústrediť. Investície do inovácií a technológií, nielen v infraštruktúre, ale aj v ekonomickej oblasti, sú kľúčové pre povzbudenie hospodárskeho rastu, zlepšenie zdravotníctva a hlavne pre investovanie do modernizácie vzdelávania. 

 Čo by ste chceli zmeiť?

Ak chceme niečo meniť, mali by sme vedieť rozanalyzovať to, kde sme a kde chceme byť. Na to je potrebné byť otvorení a pozrieť sa pravde do očí, aby sme vedeli, kde vlastne naša krajina stojí. O tejto téme by sme mohli hovoriť veľmi dlho, avšak verím, že tí, ktorí žili v zahraničí a s láskou sa vracajú späť na Slovensko, dokážu vystihnúť tieto rozdiely. 

Kandidátka do Europarlamentu Jana Masarčová
Kandidátka do Europarlamentu Jana Masarčová

Zaznamenávame pokroky v oblasti informačných technológií a start-upov, ale dostatočná podpora sa nedostáva tým, ktorí sa snažia niečo nové vytvoriť a udržať. Tretí sektor je úplne zanedbaný, čo je škoda, pretože v ňom sa ukrýva množstvo cenných poznatkov. Kultúrne a ekonomické rozdiely sú pomerne veľké, keď  to porovnáme so severskými krajinami. Máme pocit, že sme na tom veľmi zle, ale situácia nie je až taká kritická.  

Podľa World Happiness Reportu 2024 sú najšťastnejší ľudia na svete severania, pričom Fínsko je na prvom mieste. Dokážete si predstaviť, že v takmer nepretržitom súmraku dokážu byť šťastní? Na druhej strane, sa ľudia žijúci v krajinách, kde je všetkého nadostač, vrátane vitamínu D, necítia vždy šťastne. 

MYSLÍM SI, ŽE BY SME MALI BYŤ SO ŽIVOTOM NA SLOVENSKU SPOKOJNÍ. ŽIJE SA TU DOBR.

Prečo sa zameriavate práve na dievčatá a ženy?

Po prečítaní knihy od Sheryl Sandberg som bola inšpirovaná jej víziou a odhodlaná konať. S nadšením som založila projekt Lean In Belgium so zámerom podporovať ženy nielen v oblasti IT, ale v celkovej profesionálnej a aj osobnej sfére. Každá žena má potenciál dosiahnuť úspech vo svojej kariére a živote, ak dostane podporu a príležitosť. 

Inšpirovala som sa aj príkladom mojej priateľky, ktorá je network líderkou pre Lean In Slovakia. Jej úsilie a odhodlanosť vo vedení tejto siete, ma povzbudili k tomu, aby som sa aktívne zapojila a podobne sa angažovala v podpore žien. Som hrdá na to, že môžem byť súčasťou niečoho, čo prináša pozitívne zmeny nielen pre ženy, ale aj pre dievčatá.

Spätná väzba, ktorú dostávam, mi dodáva silu. 

Prečo sú práve ženy diskriminované a veľakrát menej odmeňované ako muži?

Myslím si, že je veľmi obtiažne porovnať údaje o tom, prečo sú ženy menej odmeňované, a tým aj diskriminované. Podľa rôznych štúdií majú rozdiely v odmeňovaní mnohé príčiny. Napríklad, práca na čiastočný úväzok.

Ďalšou dôležitou príčinou je uprednostňovanie rodiny pred kariérou, keďže ženy prerušujú kariéru z osobných alebo rodinných dôvodov. Toto postihuje mnoho žien, vrátane mňa. Netreba však zabúdať ani na ženy, ktoré pracujú v odvetviach s nízkymi príjmami, ako je zdravotníctvo, služby a vzdelávanie. 

Kandidátka do Europarlamentu Jana Masarčová
Kandidátka do Europarlamentu Jana Masarčová

Čo je vaším poslaním?

Moje poslanie je približovať ľudí. O tom píšem aj vo svojej knihe, ktorú sa momentálne snažím dokončiť, ale pri kandidatúre to je dosť obtiažne (smiech).  Jednou z mojich silných stránok je spájať ľudí a pomáhať im. Všetci máme niečo, čo vnímame, že by sme mali robiť, ale niečo, v čom sa cítime jedineční. 

Viem, že týmto mojím poslaním je pomáhať bezdomovcom, ale akosi popri rodine a práci som sa k tejto mojej srdcovej záležitosti dostala iba vo forme dobrovoľníctva. Na rôzne sviatky, sme v priestoroch stanice v Antverpách kŕmili bezdomovcov, a to mi tak sadlo, že som sa rozhodla sa k tomu vrátiť s plne vyvinutým programom na zničenie bezdomovectva vo svete :)  

Aké vaše kariérne úspechy by ste rady vyzdvihli?

Kde mám začať? (smiech) Môj manžel podčiarkol: „Musíš zdôrazniť, že si self-made woman. To je tvoj najväčší úspech…“ :)

Rozmanitosť mojich začiatkov, ale aj neúnavná zvedavosť a zápal učiť sa nové veci, ma priviedli do rôznych odvetví. Dostala som šancu pracovať v hotelierstve, belgických médiách, vo vydavateľstve časopisov pre mládež, kde som riadila celú produkciu. Časopisy sme tlačili na Slovensku, jedno číslo vyšlo aj v Číne pri príležitosti kráľovskej výstavy v Pekingu. Prelomom bolo pre mňa číslo o Daniele Peštovej, s ktorou som robila rozhovor, čo bolo pre mňa niečo úplne nové a nevídané.

Tak som sa do tej vydavateľskej činnosti ponorila, že som sa vydala do New Yorku, kde som dokončila vydavateľský program, čo bola moja prvá vášeň. Vtedy ešte Slovensko nebolo v Európskej únii. Hneď po našom vstupe som sa vydala na cestu euroúradníčky, pretože som verila v Európu, ktorej ideálom je združovať a posilňovať jednotlivé členské štáty. Vnímala som nás ako stret rozmanitých kultúr a ekonomík, ktoré sa navzájom podporujú.

Kandidátka do Europarlamentu Jana Masarčová
Kandidátka do Europarlamentu Jana Masarčová

V európskych inštitúciách som pracovala v rôznych odvetviach, o zmienku stoja Euratom, kde sme vydali množstvo publikácií. Ja som veľmi hrdá na knihu pre deti o jadrovej fúzii, ktorú sme prezentovali belgickému kráľovi na istom evente v Bruseli. Medzinárodný kontext politík Európskej komisie v oblasti obchodu, regionálneho rozvoja, ale aj jednotného trhu, priemyslu, podnikania a malých firiem sumarizuje mnoho projektov, na ktorých som pracovala.

Veľmi som hrdá na dva konkrétne projekty. Jedným z nich je Brexit, kedy sme si všetci uvedomovali vážnosť situácie členského štátu opúšťajúceho Úniu. Druhým projektom bol Single Digital Gateway. Bol to projekt pre zjednodušenie online prístupu k informáciám, administratívnym postupom a službám, ktoré môžu občania a podnikypotrebovať vrámci členských štátov. 

Prečo ste sa rozhodli kandidovať do Europarlamentu?

Ako som už spomenula, zo Slovenska som odišla ešte pred jeho vstupom do EÚ. Vtedy sa nedalo ísť a pracovať alebo bývať v inej krajine EÚ, nebolo možné poskytovať služby a nebol nám umožnený voľný pohyb ako dnes. Niekedy na to zabúdame, hlavne generácie, ktoré to nezažili. Práve oslavujeme 20. výročie vstupu Slovenska do EÚ a tým si ani neuvedomujeme, že to všetko, čo dnes máme, nie je samozrejmé.

Zistila som, že každý rok, keď idem domov, vidím túžbu Slovenska napredovať. Je však pod silným tlakom z mnohých strán. Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa aspoň trochu angažujem za stranu, ktorú som si zvolila, Volt SK, je presvedčenie o potrebe zmeny a napredovania. Verím, že keď v niečo veríme a ideme za tým, sme katalyzátorom pre zmenu. 

Tak, ako povedal Gándhí: „Buď zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.“ A ten môj dôvod je zmena k lepšiemu v každej možnej oblasti. 

žiadne príspevky na zobrazenie