Tri slávne vládkyne: Keď je žena sama sebe pánom

Tri slávne vládkyne: Keď je žena sama sebe pánom

V histórii vládlo množstvo žien, kráľovien, cisárovien, panovníčok… Pripomeňme si niektoré veľké mená dejín krehkých žien silných duchom a svojimi rozhodnutiami. Predbehli aj mužov a symbolicky sa stali paniami svojho života, rozhodnutí, ale aj osudu.

Napríklad, anglická kráľovná Alžbeta I., nazývaná aj panenská. Alebo len nedávno zosnulá Alžbeta II. Ďalšou významnou vládkyňou bola napríklad Katarína II. Tá sa dostala k vláde zvrhnutím z trónu vlastného manžela. Najčastejšie známa ako Katarína Veľká.

Každá vládkyňa mala takpovediac svoje maniere aj svoje osobité čaro, ktoré z nej robilo špecifickú osobnosť. Tým sa zapísala aj do dejín. Ide len o malú vzorku mien, žien ktoré zmenili dejiny svojou šikovnosťou.

Kráľovná, ktorá stabilizovala chod krajiny, spolupracovala s parlamentom, ale spracúvala aj vlastné traumy

Pozrime sa teda na ich osobnostné rysy, ktoré z nich robia ženy hodné dejín.

Alžbeta I. bola piatym a posledným potomkom Tudorovcov. Upevnila v prvej rade anglikánsku cirkev a mala za sebou sieť poradcov. Rok 1588 jej priniesol úspech, víťazstvo nad španielskou armádou. Obdobie jej vlády je označované za zlatý vek. Panovníčkou bola 44 rokov. Zaslúžila sa o rozvoj vzdelanosti, remesiel, kultúry… Bola tretím dieťaťom Anny Boleynovej, ktorú nechal vlastný manžel po pôrode tretej dcéry, Alžbety, popraviť. Juraj VII. bol frustrovaný tým, že nemá nástupcu na trón. Možno aj to ovplyvnilo mladú Alžbetu v jej neskorších krokoch…

Ovládala 5 jazykov, medzi nimi francúzštinu, taliančinu, latinčinu. Bola veľmi vzdelaná. Po smrti otca sa jej macocha znova vydala za muža menom Seymour, a údajne mal s ňou jej nevlastný otec vzťah. Tým sa dopustil zločinu a ohrozil trón.

Nástupníctvo na trón Alžbety bolo skomplikované intrigami a spormi medzi súrodencami, ktorí tiež vládli. Chcela sa vydať za princa Filipa, pôvodom Španiela. Nakoniec skončila v domácom väzení a časť trestu si odpykala v Toweri. Komplikovanú situáciu vyriešilo nástupníctvo a choroba jej sestry. V roku 1558 sa po smrti sestry Márie stáva kráľovnou. Po nástupe na trón sa nikdy nevydala. Napriek tomu, že ju o to žiadal aj parlament.

Miláčik Veľkej Británie, vždy dokonale upravená a usmievavá žena

Alžbeta II., matka terajšieho kráľa princa Charlesa, najstaršieho syna Alžbety momentálne kráľa Karola III. sa stala kráľovnou ako 25-ročná. Po smrti otca Juraja II. 1947 sa vydala za princa Filipa. Mala jedného súrodenca, princeznú Margaret. Bola veľmi vzdelaná, ovládala jazdu na koni, dostávala súkromnú výučbu britských dejín. Otázky viery s ňou osobne preberal arcibiskup. Počas vojny podporovala spolu s jej otcom vtedy ešte ako princezná presun detí z Európy, kde im poskytovala útočisko. Princezná verila, že všetko dobre dopadne a Boh dá deťom lepšie miesto na život po vojne. Takto bolo evakuovaných viac ako 13-tisíc detí. V 70. rokoch sa postarala ako kráľovná o dekolonizáciu Afriky a Karibiku, vďaka čomu sa stali štáty slobodnými.

Počas vlády zažila aj nepríjemnú situáciu, kedy priamo v jej spálni našla neznámeho muža. Zostala však pokojná a použila diplomaciu. Nič sa jej nestalo. V roku 2012 oslávila diamantové jubileum nástupu na trón – 60 rokov. A v 2022 to bolo platinové jubileum. Medzi zaujímavosti jej života patrí, že mohla jazdiť bez vodičáku. Milovala psy a kone. Zaujímavosťou je, že Princ Harry a Megan pomenovali svoje dieťa po prezývke kráľovnej Lilibet. Ráno si vedela dopriať gin. Bola módnou ikonou na dlhé časy. Potom ju vystriedala  princezná Diana, Kate a Megan. Za života bola aktívna aj na sociálnych sieťach.

Katarína Veľká, panovníčka umenia a kultúrneho rozmachu

Najdlhšie v Anglicku vládla Alžbeta II. V Rusku to bola Katarína. Počas vlády rozšírila hranice aj do oblasti Čierneho mora a Strednej Európy. Jej vláda bola založená na myšlienke osvietenstva, konvertovala na pravoslávne náboženstvo. Mala tri deti, ale z toho zrejme dve nemanželské, no oficiálne boli uznané ako deti Petra III. Jej manželstvo bolo komplikované a Peter sa chcel s Katarínou rozviesť.

Trón získala vďaka milencovi. S jeho vojskom porazila kráľovské vojsko Petrohradu a zrejme stála aj za smrťou Petra III. Za jej vlády vznikla zákonná rovnosť ľudí. Reformovala školstvo a za svojej vlády anektovala Krym. Podporovala vzdelanie a umenie, sama písala literatúru a bola mecenáškou umenia. Komunikovala so slávnymi filozofmi ako bol napríklad Voltaire. Jej zbierka bola základom Ermitráže – rozsiahlej zbierky umenia. Zbierka má viac ako 3 milióny artefaktov a súčasťou budov je aj Zimný palác. Ako ovdovená vraj mala 21 milencov.

Femme fatale, žena ktorá velí aj silným mužom – Akčné ženy

Aj  Slovensko má svoju veľkú panovníčku

Vojvodkyňa, cisárovná, ale aj cisárovná Svätej ríše. Manželka Františka I. Lorinského, Mária Terézia, sa 20. júna 1741 korunováciou v Bratislave stala kráľovnou. Po jeho smrti sa stala oficiálne cisárovnou a na trón sa dostala na základe známej pragmatickej sankcie. No jej nástupníctvo bolo spochybňované. V detstve ju vzdelávali jezuiti. Mária Terézia mala dokopy 16 detí, najznámejší je následník Jozef III. a Mária Antoinetta – manželka francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI.

Mária Terézia mala povesť energickej a veľmi pracovitej ženy. Za vlády podporovala umenie, na dvor si pozvala aj Mozarta. Už pri jej nástupe sa objavila snaha zobrať jej dedičstvo. A Fridrich II. chcel, aby mu prenechala Sliezko (v histórií známa vojna o rakúske dedičstvo). 10. apríla 1741 v bitke pri Molviciach utŕžila prvú porážku. Nepriateľmi sa jej stali Francúzsko, Bavorsko, Sasko, Prusko. V Bratislave však získala podporu a bola korunovaná. Získala aj vojenskú podporu. Nasledoval vojny o Sliezko, ale aj sedemročná vojna. Mária Terézia mala veľmi sťaženú a komplikovanú situáciu preto, že bola ženou, a práve to spustilo vlnu odporu.

Máriu Teréziu však v dejinách poznáme aj ako významnú reformátorku školstva. Zaviedla všeobecný školský poriadok, rozdelila školy na univerzity, lýceá, ale aj triviálne, či ľudové. Zreformovala súdnictvo a zrušila hon na čarodejnice. Nariadila očkovanie proti chorobám, zrovnoprávnila cirkvi. Okrem toho založila manufaktúry. Napriek tomu, že nemala príliš vedomosti o vládnutí, a jej otec ju neučil umeniu vládnuť, ujala sa svojej pozície bravúrne. Ako levica. Aj vďaka nej sa k nám dostali zemiaky či kukurica.

V histórii je množstvo žien, ktoré vládli v dejinách

Nemali to ľahké a často museli využívať aj svoj šarm a ženský dôvtip, aby sa udržali na klasických pozíciách, ktoré historicky výsostne patria mužom. Napriek ich podceňovaniu, a často aj nerešpektovaniu ich nástupníctva, dosiahli míľniky v oblastiach ako je veda a umenie, a podľa niektorých sa dokonca pomenovali celé éry.

Zdroje:

Alžběta I. – Wikipedie, Životopis kráľovnej Alžbety I., anglickej panenskej kráľovnej

Alžbeta I. (Anglicko) – Wikiwand, Alžběta II. – Wikipedie

Katarína II. (Rusko) – Wikipédia, Životopis Kataríny Veľkej, cisárovnej Ruska

Ermitáž – Wikipédia, Mária Terézia – Wikipédia

žiadne príspevky na zobrazenie