Klimatizácia a domáce zvieratá – ako si užiť chladné leto bez obáv

0
Klimatizácia a domáce zvieratá – ako si užiť chladné leto bez obáv

Letné horúčavy sú pre nás všetkých náročné, no pre našich štvornohých kamarátov môžu byť priam nebezpečné. Klimatizácia sa postupne stala nevyhnutnou súčasťou našich domácností, mnohí majitelia psov a mačiek sa ale obávajú jej vplyvu na zdravie svojich miláčikov. Je však klimatizácia naozaj nepriateľom domácich zvierat? 

Prečo sa psy prehrievajú a aká teplota je pre nich ideálna?

U psov funguje regulácia teploty inak ako pri ľuďoch. Keď sa pes olizuje alebo otvára tlamu, sliny sa odparujú, a tým ochladzujú jeho telo. Je to podobný princíp, ako keď sa potíme. 

Prirodzená telesná teplota psa je síce vyššia než tá ľudská, no dlhodobé vystavenie vysokým teplotám môže napriek tomu viesť k prehriatiu jeho organizmu, úpalu a iným zdravotným komplikáciám. Aby sa váš domáci miláčik cítil dobre aj v najväčších horúčavách, mala by byť klimatizácia nastavená na teplotu medzi 21 až 25 °C.

Ako klimatizácia pomáha domácim zvieratám?

  • Ochrana pred prehriatím. Klimatizácia zabezpečí príjemnú teplotu v domácnosti, čím vaše zvieratko ochráni pred prehriatím. V tých najväčších teplách totiž ani dostatok vody nepomôže udržať zviera celý deň v poriadku.
  • Zmiernenie dýchacích ťažkostí. Suchý vzduch môže zhoršiť dýchacie problémy u zvierat s alergiami alebo astmou. Klimatizácia s kvalitným filtrom dokáže pomôcť zlepšiť kvalitu vzduchu nielen pre vás, ale aj pre vaše zviera.
  • Zníženie stresu. Prehriatie spôsobuje u zvierat stres. Počas dňa, kedy s nimi nie ste doma, im klimatizácia poskytuje príjemné a upokojujúce prostredie.

Klimatizácia je počas horúcich letných dní pre našich domácich miláčikov často spásou. No ako ju používať, aby sme zároveň ochránili ich zdravie? Poďme si to podrobne rozobrať.

Prečo je dôležité používať klimatizáciu správne?

Zvieratá, najmä psy a mačky, sú na teplo veľmi citlivé. Náhly teplotný výkyv alebo príliš nízka teplota im však môže taktiež robiť problémy. Adaptácia na novú teplotu si od organizmu zvieraťa vyžaduje určitú námahu, čo pre niektoré jedince, najmä staršie alebo choré, býva príliš veľká záťaž.

Zvlášť tie malé alebo v seniorskom veku sú náchylné na prechladnutie. To sa môže prejavovať letargiou, stratou chuti do jedla, nadmerným spánkom, výtokom z nosa, kýchaním, kašľom, sťaženým dýchaním, horúčkou, svalovou bolesťou alebo zmenami v stolici.

Aj príliš suchý vzduch zvykne zhoršiť dýchacie problémy, predovšetkým u zvierat s alergiami. Ak máte vy alebo vaše zvieratko alergie, používajte spolu s klimatizáciou aj zvlhčovač vzduchu. Uľavíte tak podráždeným slizniciam.

Ako na to

  1. Nezapínajte klimatizáciu na najnižšiu teplotu hneď. Jej postupné znižovanie umožní vášmu zvieraťu lepšie sa adaptovať.
  2. Vyhnite sa priamemu prúdu vzduchu. Nezatvárajte zviera do izby, kde silno fúka klimatizácia. V prípade, že ste v práci, nastavte fúkanie na minimum.
  3. Pravidelne čistite filtre vašej klimatizácie. Znečistené filtre môžu spôsobiť alergie a dýchacie problémy u vás aj u zvierat.
  4. Dbajte na to, aby malo vaše zviera neustály prístup k čistej a hlavne čerstvej vode. Najmä mačky majú problém so stojatou, na leto je preto vhodné zaobstarať im vodnú fontánku na pitie, aby prijali čo najviac tekutín.
  5. Pripravte pre svoje zviera chladné miesto, napríklad pod posteľou alebo na dlaždicovej podlahe.

Tip: Všímajte si, ako sa vaše zvieratko správa. Ak sa zdá byť nepokojné, letargické alebo má problémy s dýchaním, kontaktujte veterinára.

Klimatizácia môže byť pre našich domácich miláčikov veľkým prínosom, ak ju používame adekvátne. Dôležité je hlavne zabezpečiť, aby im klimatizovaný priestor nespôsoboval stres.

žiadne príspevky na zobrazenie