Koľko dát v mobile skutočne potrebujete? Ako ušetriť za ich spotrebu?

0
Koľko dát v mobile skutočne potrebujete? Ako ušetriť za ich spotrebu?
Foto: pixabay.com

Koľko mobilných dát vlastne potrebujeme? Nedá sa z mobilného paušálu vyťažiť viac?

Ak svoj mobilný telefón nepoužívate výlučne na textové správy a telefonovanie, je veľká šanca, že využívate mobilné dáta – a možno priveľa. Dáta sa používajú na všetko od prehliadania sociálnych médií cez kontrolu e-mailov až po streamovanie hudby. Ak máte mobilný paušál s dátovým limitom, môžu vám za prekročenie svojho mesačného prídelu účtovať nemalé poplatky.

Okrem toho používanie dát mobilného telefónu pri cestovaní často vedie k poplatkom za dátový roaming, ktorý môže byť tiež drahý. Znalosť priemernej spotreby mobilných dát za mesiac – a schopnosť identifikovať, ktoré aplikácie zaberajú najviac dát – vám môže pomôcť znížiť váš telefónny účet.

Tu sa dozviete, čo sú mobilné dáta a na aké úlohy sa využívajú. Pomôžeme vám tiež určiť, koľko dát by ste si mali vybrať pri výbere svojho telefónneho paušálu.

Čo sú to mobilné dáta a kedy sa používajú?

Zjednodušene povedané, mobilné dáta predstavujú spôsob, akým váš telefón pristupuje k internetu (alebo aplikáciám pripojeným k internetu), keď nie ste pripojení k sieti Wi-Fi. Ak napríklad beháte po okolí a počúvate hudbu na Spotify, aktívne využívate dáta. Dáta využíva aj kontrola e-mailov, používanie sociálnych médií, nakupovanie online, hranie hier a dokonca aj kontrola počasia.

Majte na pamäti, že môžete používať dáta bez toho, aby ste si to uvedomovali. Ak sú vaše aplikácie nastavené na automatickú aktualizáciu alebo odosielanie notifikácií, tieto aplikácie môžu používať dáta – aj keď práve nepoužívate telefón.

Využívajú rôzne aplikácie rôzne množstvá dát?

Áno, rôzne aplikácie využívajú rôzne množstvá dát. Vo všeobecnosti platí, že čím intenzívnejšia je úloha, tým viac dát je potrebných na jej dokončenie. Takže veci, ako je rolovanie cez Instagram alebo streamovanie relácií v telefóne, využívajú veľa dát, pretože vyžadujú neustále pripojenie k internetu. Na rozdiel od toho aplikácie, ako je vstavaná kalkulačka a kalendár vášho telefónu, zvyčajne používajú oveľa menšie množstvá dát.

pixabay.com

Ako skontrolovať, koľko dát používate

Kontrola množstva využívaných dát je jednoduchá, hoci presný proces závisí od typu telefónu, ktorý máte. Podrobne to rozoberieme nižšie.

iPhone

Ak chcete skontrolovať spotrebu dát na iPhone, otvorte Nastavenia a klepnite na „Mobilné“. Dostanete sa na obrazovku, ktorá vám ukáže, či sú alebo nie sú zapnuté mobilné dáta a dátový roaming, ako aj váš osobný hotspot. Ak sa trochu posuniete nadol, nájdete sekciu s názvom „Mobilné dáta“. Pod tým budú dve čísla: jedno s označením „aktuálne obdobie“ a druhé s označením „roaming na aktuálne obdobie“. Prvý z nich predstavuje celkový súčet všetkých dát, ktoré ste použili od posledného vynulovania, a druhý zobrazuje, koľko z týchto dát sa použilo počas roamingu (inými slovami, keď ste mimo oblasti pokrytia vašej siete).

Ako budete pokračovať v posúvaní, uvidíte zoznam všetkých aplikácií nainštalovaných vo vašom telefóne a číslo označujúce, koľko dát daná aplikácia použila od posledného obnovenia. Je usporiadaný v poradí od najväčšieho počtu dát po najmenší, takže je ľahké zistiť, kam smeruje väčšina vašich dát. A ak sa posuniete úplne nadol na koniec stránky, uvidíte tlačidlo s názvom „Obnoviť štatistiku“ s dátumom posledného vynulovania napísaným pod ním. Ak sa teda vaše dáta naposledy resetovali pred rokom a „aktuálne dáta“ naznačujú, že ste v tom čase použili 200 GB dát, zníži sa na približne 16,6 GB použitých za mesiac.

Android

Na telefónoch so systémom Android, ako sú Samsung a Motorola, môžete skontrolovať spotrebu mobilných dát tak, že otvoríte nastavenia a potom klepnete na Sieť a internet > Internet. Vedľa svojho operátora klepnite na ikonu Nastavenia. Odtiaľ sa vám zobrazí, koľko celkových dát používate. Ak klepnete na Využitie dát, budete môcť vidieť ďalšie podrobnosti, napríklad kedy dáta najviac využívate (kliknutím na šípku nadol môžete zmeniť aj časové obdobie zobrazené v grafe).

A pod grafom nájdete podrobný rozpis toho, koľko dát využíva každá aplikácia vo vašom telefóne. Ak to nefunguje, možno používate staršiu verziu systému Android. Aktualizujte si mobil na najnovšiu verziu a potom postupujte podľa krokov uvedených vyššie, aby ste získali lepší prehľad o využití dát mobilného telefónu.

unsplash.com

Ako obmedziť používanie dát

Ak sa pri prezeraní spotreby dát cítite trochu znepokojení a chcete znížiť spotrebu, môžete vyskúšať niekoľko vecí:

Používajte Wi-Fi vždy, keď je to možné: Mobilné dáta používate iba vtedy, keď nie ste pripojení k Wi-Fi. Spotrebu dát môžete znížiť prihlásením sa do siete Wi-Fi, kedykoľvek je to možné. Len nezabudnite zvážiť bezpečnosť pri používaní verejnej WiFi siete alebo hotspotu.

Zakážte notifikácie: Mnohé aplikácie automaticky odosielajú upozornenia: nákupné aplikácie ich odošlú, keď je niečo v predaji, aplikácie sociálnych médií to urobia, keď niekto interaguje s vaším obsahom atď.

Vypnnite aktualizácie na pozadí: Aktualizácia aplikácií na pozadí umožňuje aplikáciám na vašom mobile automaticky vyhľadávať nové informácie, aj keď nie sú spustené priamo na obrazovke. Podobne ako v prípade notifikácií sa refresh na pozadí často deje automaticky, čo vás núti spotrebovať dáta bez toho, aby ste si to uvedomovali. Vypnutie tohto nastavenia priamo v jednotlivých aplikáciách môže pomôcť zachovať vzácne dáta.

Rozhodnite sa pre nastavenia nižšej kvality: Kvalita videa a hudby môže mať významný vplyv na množstvo dát, ktoré aplikácia využíva. Napríklad sledovanie videí na YouTube v rozlíšení 4K spotrebuje približne 1 GB dát len za šesť minút. Znížením nastavení videa na HD (720p) sa výrazne zníži spotreba dát a získate približne 50 minút času pozerania s kapacitou 1 GB. To isté platí aj pre Spotify a Netflix: Ak sa môžete rozhodnúť pre nastavenia nižšej kvality, možno to stojí za zváženie.

Nastavte limit na scrolovanie: Ak nemáte prístup k sieti Wi-Fi a musíte používať dáta, zvážte nastavenie limitu času stráveného pred obrazovkou. Pomôže vám to znížiť spotrebu dát a zároveň vám poskytne príležitosť na chvíľu sa odpojiť.

Koľko mobilných dát potrebujem?

Keď sa pozriete na spotrebu mobilných dát, mali by ste lepšie pochopiť, koľko dát spotrebujete za priemerný mesiac. Ak je vaše využitie zvyčajne dosť nízke, môžete zvážiť hľadanie paušálu s dátovým limitom o niečo vyšším, ako je váš súčasný priemer. Uistite sa, že vás nezasiahnu žiadne poplatky za prekročenie v prípade, že nakoniec použijete viac dát.

V konečnom dôsledku je však, pokiaľ ide o dáta, často najlepšou voľbou Neobmedzený paušál. Neobmedzené programy ponúkajú neobmedzené dáta, hovory a textové správy, prístup 5G a úsporu viacerých liniek – čo znamená, že čím viac ľudí pridáte do svojho plánu, tým väčšie budú vaše úspory.

Neobmedzené paušály môžu byť tou najlepšou hodnotou za vaše peniaze – a najjednoduchším spôsobom, ako zabezpečiť, aby ste sa mohli v pokoji posúvať bez obáv z toho, ako bude váš účet vyzerať po uplynutí mesiaca.

https://www.optimum.com/articles/internet/how-much-cell-phone-data-do-i-need

žiadne príspevky na zobrazenie