Komunitná záhrada pri Paríži dáva ľuďom z ulice šancu vrátiť sa do života

0
Komunitná záhrada pri Paríži dáva ľuďom z ulice šancu vrátiť sa do života

Nápadov, ako pomôcť ľuďom z ulice a zo sociálne najslabších vrstiev, nie je nikdy dosť. Jedna z inšpiratívnych myšlienok sa už dávnejšie zrodila v hlavách správcov siete fariem pri Paríži. Tí umožňujú pracovať ľuďom bez domova v komunitnej záhrade, odkiaľ sa po získaní pracovných návykov a opätovnej socializácii vracajú do normálneho života.

Dočasným domovom a zároveň pracoviskom pre ľudí, ktorí sa túlali francúzskymi ulicami, sa stala ekofarma Jardin de Limon. Ide o komunitnú záhradu v obci Vauhallan pri Paríži, ktorá leží v jednom z najúrodnejších údolí v regióne. Práve v tejto oblasti bola v roku 2012 zriadená 7-hektárová farma zameraná na pestovanie biozeleniny. Zdravá a hojná úroda ale zďaleka nie je jej jediným prínosom. Neskôr začala slúžiť aj ako sociálne komunitné centrum.

Foto: www.pixabay.com

Viac ako 30 zamestnancov bez domova

Premena farmy na menšie komunitné centrum začala so zvyšovaním produkcie. Jej majitelia môžu aj vďaka ľuďom, ktorí sem prichádzajú pracovať, pestovať okolo 60 druhov zeleniny v hojnom množstve. O úrodu sa v súčasnosti stará viac ako 30 zamestnancov, ktorí pracujú na polovičné úväzky. Celý pracovný kolektív tvoria ľudia, ktorí boli pred príchodom na farmu na ulici, prípadne žili v zlých sociálnych podmienkach. Niektorí nemali ani doklady, pričom ako bezdomovci žili pár rokov, s čím stratili základné sociálne návyky.

Jednoduchá poľnohospodárska práca

Význam ľahkej poľnohospodárskej práce pri opätovnom získavaní pracovných a sociálnych návykov sa osvedčil pri mnohých podobných projektoch v rôznych kútoch planéty. Takýto „výchovný“ model si pochvaľujú aj samotní zamestnanci ekofarmy. Podľa ich vyjadrení pre francúzske médiá im tento typ práce dodáva sebavedomie a učí ich disciplíne. Zároveň ide o skvelú psychohygienu a spôsob, ako znovu nadobudnúť záujem o budovanie priateľských a kolegiálnych väzieb.

Ekofarma ponúka prácu aj migrantom

Pre niektorých zamestnancov má práca na tejto ekofarme ešte väčší prínos. Týka sa to hŕstky migrantov, ktorí môžu počas niekoľkomesačných pracovných pobytov získať viac ako „len“ sebavedomie a pracovné či sociálne návyky. Popri pestovaní a starostlivosti o zeleninu sa učia aj francúzštinu, čo im má pomôcť začleniť sa do väčšinovej spoločnosti a stať sa plne konkurencieschopnými na pracovnom trhu. Vďaka práci na farme si pomerne rýchlo vybavia aj doklady, vďaka ktorým nadobudnú všetky občianske a pracovné práva umožňujúce získať nové bývanie aj zamestnanie

Podpora biopestovania aj ľudí z ulice

Migranti a ľudia bez domova nie sú podporovaní len zo strany majiteľov ekofarmy. Ďalšou formou pomoci sú finančné odmeny plynúce z predplatného, ktoré každý týždeň uhrádzajú odberatelia zeleniny predávanej v neďalekých hangároch. Komunitná záhrada má zhruba 500 predplatiteľov, ktorí za týždenný poplatok od 11 do 18 € dostávajú košíky plné biozeleniny. Každý z predplatiteľov tým zároveň podporuje pestovanie domácej organickej zeleniny, ktorá sa tak nemusí dovážať zo zahraničia, čo prispieva k zeleninovej sebestačnosti Francúzska.

Jedna z mnohých komunitných záhrad

Čím viac takýchto fariem, tým je miera sebestačnosti vyššia. S tým sa otvára aj väčší priestor na pomoc formou dočasného zamestnania na farme pre ľudí v núdzi. Vedia to aj správcovia ekofarmy vo Vauhallan, ktorá je iba jedným z množstva takýchto komunitných zariadení vo Francúzsku. Len v sieti Jardins de Cocagne, kde patrí aj Jardin de Limon, sa ich združuje približne 100. Dočasnú prácu a ďalšie výhody, ktoré z toho vyplývajú, tak využíva minimálne pár stoviek ľudí z ulice snažiacich sa o návrat do života.

Prečítajte si aj: Prečo je záhradníčenie také dobré pre psychické zdravie?

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie